ЄС за прикладом США має невідкладно ввести заборону на вхід російських суден до своїх портів

30 квітня 2022

Найбільшими імпортерами російського викопного палива є 25 країн, переважна більшість з них — це члени Європейського Союзу, які від початку повномасштабного вторгення, незважаючи на оголошені санкції, вже сплатили агресору $53 млрд.

Така ситуація пояснюється тим, що поставки російської нафти та вугілля до ЄС зменшились на 20% та 40% відповідно, однак постачання природного газу через трубопроводи та LNG-термінали зросло на 10% та 20% відповідно. Якщо зробити перерахунок в грошовому еквіваленті, то кінцеві втрати агресора від введених обмежень за ці два місяці не перевищують $12 млрд., що є мізерною платою з їх сторони за весь масштаб руйнувань та звірства в Україні.

Потрібно звернути увагу, що чверть викопних копалин російського походження надходить до ЄС морським шляхом, причому 75% вантажів розподіляються серед мало примітних портів і терміналів для подальшого відвантаження цих ресурсів для таких відомих компаній, як Exxon Mobil, Shell, Total, Repsol, BP, Neste, Orlen.

Судячи з форвардних контрактів, у травні, нажаль не варто очікувати значного скорочення відвантажень російських викопних копалин на ринок ЄС.

Перераховані вище обставини потребують негайного втручання з боку Європейської Комісії та Урядів держав-союзників України в частині невідкладного введення заборони на вхід російських суден або суден із російськими енергоносіями до портів ЄС, що позбавить агресора $100 млрд. в річному еквіваленті або 27% від усієї запланованої виручки по операціям з продажу аналогічних товарів.

Це має бути першим невідкладним кроком на шляху ЄС до повної відмови від імпорту російських енергоресурсів.


Вартість російських енергоресурсів, які морським шляхом постачались до портів країн ЄС впродовж березня — квітня 2022 року, млн.дол

Максим Білявський

Провідний експерт енергетичних програм


Народився у 1986 р. в Житомирській області.

Освіта:

Житомирський державний технологічний університет, факультет інженерної механіки (2008).

Кандидат технічних наук (2010).

Івано-Франківський національний технічний університет нафти і газу (2012).

Автор 17 патентів на винаходи та більше 100 наукових праць в галузі енергетики та машинобудування.

Досвід:

2008–2011 — оператор очисних споруд, диспетчер з транспортування газу Рівненського лінійного виробничого управління магістральних газопроводів ДК «Укртрансгаз».

2011–2017 — провідний інженер, заступник начальника прес-служби, начальник відділу зв’язків з громадськістю та пресою ПАТ«УКРТРАНСГАЗ».

2017–2018 — директор з персоналу ПАТ «Магістральні газопроводи України», радник Міністра енергетики та вугільної промисловості України.

2021 — директор з інтегрованих комунікацій НАК «Нафтогаз України».

bielawski.maksym