Ціна на газ може змінитися через погоду та конфлікт РФ з НАТО: скільки коштуватиме блакитне паливо

24 січня 2022

Ціна на газ у Європі (станом на 21 січня становить $925 за тисячу кубометрів) протягом найближчого тижня не перевищуватиме позначки $1000. Загалом же блакитне паливо дешевшатиме до позначок $800-900 за тисячу кубометрів. Вартість залежатиме від погоди та відносин між США та НАТО.

Про це у коментарі OBOZREVATEL заявив провідний експерт енергетичних програм Центру Разумкова Максим Білявський. З його слів, протягом тижня спотова ціна газу знизилася на 2,2%. Основним чинником впливу стала тенденція до зменшення ціни в азіатсько-тихоокеанському регіоні на тлі заяв китайських компаній щодо продажу накопичених раніше запасів.

"Надалі все залежатиме від середньодобової температури та від політичної кон'юнктури у взаєминах між НАТО і РФ. — каже експерт. — Водночас, у найближчі 2 тижні ціна газу не перевищить $1000 за тисячу кубометрів. За прогнозом, вартість газу буде перебуває у діапазоні $800-900 за тисячу кубометрів".

Водночас, за словами Білявського, така ціна не вирішує проблеми дефіциту газу для промислових підприємств в Україні. Сьогодні імпорт газу з Європи до України не відбувається. Це означає, що на ринку немає вільних обсягів за доступною ціною, які готові перевозити.

"Деяка стабілізація цін на газ в Європі може лише побічно впливати на ситуацію в оптовому сегменті українського газового ринку", — говорить Білявський.

Білявський також зазначає, що на поточному тижні поставки з LNG-терміналів до європейської газотранспортної системи перевищили 400 млн кубометрів на добу, що є рекордом для січня і в 2,5 рази більше за середній показник для цього періоду за останні п'ять років. На сьогоднішній день резерв скрапленого природного газу на 41% вищий, ніж минулого року, і на 26% більше за середній показник для поточних дат за останні п'ять років. При цьому наповненість європейських ПСГ напередодні опустилася до рівня 45,45%, на 16,25 млрд кубометрів менше, ніж на аналогічну дату минулого року.

Українські ціни на газ залежать від біржової вартості блакитного палива в Європі, а вона за рік зросло більш ніж у 4 рази. Проте, для населення діє фіксована ціна — близько 8 грн до кінця квітня. А що буде далі, достеменно не відомо.

До речі, українські виробники продуктів також заявляли про ризики зупинення виробництва. Але для них влада запровадила пільги на газ.

Нагадаємо, виробники соціально важливих продуктів в Україні до 30 квітня 2022 року купуватимуть газ українського видобутку зі знижкою. Постачальників зобов'язали встановити націнку на пальне не більшу за 24%.

Список підприємств сформували у ручному режимі. До нього входять як малі, так і великі виробники пшеничного борошна, пастеризованого молока, олії, житньо-пшеничного хліба, курятини та курячих яєць. Перелік підприємств затвердило Міністерство агрополітики До переліку, який затвердило Міністерство агрополітики, потрапили 6803 підприємства.

До "пільговиків" увійшли як дрібні фермерські господарства, і компанії з великих агрохолдингів. Наприклад, це полтавський завод із виробництва олії, який входить до складу найбільшого агрохолдингу України "Кернел" Андрія Веревського, а також підприємства "Миронівського хлібопродукту" (МХП) Юрія Косюка.

Як повідомляв OBOZREVATEL, в Україні не вистачає близько 2 млрд кубометрів газу. Дефіцит може призвести до обмеження споживання для промисловості, необхідності витратити мільярди доларів на інвестиції або необхідності "домовлятися" з населенням про скорочення споживання.


Джерело:

Максим Білявський

Провідний експерт енергетичних програм


Народився у 1986 р. в Житомирській області.

Освіта:

Житомирський державний технологічний університет, факультет інженерної механіки (2008).

Кандидат технічних наук (2010).

Івано-Франківський національний технічний університет нафти і газу (2012).

Автор 17 патентів на винаходи та більше 100 наукових праць в галузі енергетики та машинобудування.

Досвід:

2008–2011 — оператор очисних споруд, диспетчер з транспортування газу Рівненського лінійного виробничого управління магістральних газопроводів ДК «Укртрансгаз».

2011–2017 — провідний інженер, заступник начальника прес-служби, начальник відділу зв’язків з громадськістю та пресою ПАТ«УКРТРАНСГАЗ».

2017–2018 — директор з персоналу ПАТ «Магістральні газопроводи України», радник Міністра енергетики та вугільної промисловості України.

2021 — директор з інтегрованих комунікацій НАК «Нафтогаз України».

bielawski.maksym