Травневий саміт ЄС: що обговорюватимуть і які очікування від цієї зустрічі

28 травня 2022

Президент Європейської ради Шарль Мішель офіційно скликав саміт ЄС на 30–31 травня. У центрі уваги — Україна та вплив розв'язаної РФ війни, у тому числі пошук шляхів для українського експорту продовольства на тлі блокади росіянами портів, енергетичні питання. Які очікування від цього саміту? Чи можна розраховувати на реальні прориви — з того ж ембарго та розблокування портів?

"Від саміту слід очікувати схвалення першої частини шостого пакета нафтових санкцій" Експерт Центру Разумкова, ексдиректор з інтегрованих комунікацій НАК "Нафтогаз України" Максим Білявський розмірковує так:

"На саміті розглядатимуться питання енергетичної та продовольчої безпеки країн ЄС. Для світової спільноти це взаємопов'язані напрямки, оскільки на кожному їх Росія демонструє позицію шантажу. На це слід реагувати. На мою думку, однією з відповідей має стати заборона на вихід російських танкерів через Босфор у Чорне море. Підстав для такого рішення є безліч, одна з них — питання викидів. Флот агресора порушує всі можливі норми, але на це нещодавно закривали міжнародні організації. Зараз якраз придивитися уважніше".

Крім того, експерт вважає за необхідне заборонити страхування нафти, що перевозиться російськими судами. Без цього документа, пояснює він, ніхто не акцептує навігацію, зокрема через Босфор та Дарданеллу.

"Загалом від саміту слід очікувати схвалення першої частини шостого пакета нафтових санкцій, які забороняють відвантаження російської нафти через морські порти. Водночас буде ухвалено рішення про відстрочку запровадження ембарго для Угорщини, але запроваджено умову на постачання російської нафти лише через нафтотранспортну систему України", — прогнозує Максим Білявський.


Джерело:

Максим Білявський

Провідний експерт енергетичних програм


Народився у 1986 р. в Житомирській області.

Освіта:

Житомирський державний технологічний університет, факультет інженерної механіки (2008).

Кандидат технічних наук (2010).

Івано-Франківський національний технічний університет нафти і газу (2012).

Автор 17 патентів на винаходи та більше 100 наукових праць в галузі енергетики та машинобудування.

Досвід:

2008–2011 — оператор очисних споруд, диспетчер з транспортування газу Рівненського лінійного виробничого управління магістральних газопроводів ДК «Укртрансгаз».

2011–2017 — провідний інженер, заступник начальника прес-служби, начальник відділу зв’язків з громадськістю та пресою ПАТ«УКРТРАНСГАЗ».

2017–2018 — директор з персоналу ПАТ «Магістральні газопроводи України», радник Міністра енергетики та вугільної промисловості України.

2021 — директор з інтегрованих комунікацій НАК «Нафтогаз України».

bielawski.maksym