Транзит "за рублі" та інформаційна війна

15 серпня 2022

За словами колишнього директора з комунікацій "Нафтогазу", а нині експерта "Центру Разумкова" Максима Білявського, проблеми з транзитом виникли через те, що росіяни в односторонньому порядку вирішили змінити модель розрахунків за транзит і проводити з "за рублі". Це та сама схема, до якої Путін намагався схилити західні компанії для розрахунків за газ.

Російських "Газпромбанк" відкрив спеціальний рубльовий рахунок для компанії "Транснефть", куди зайшли кошти, які потім мали перерахувати на аналогічний рахунок "Укртранснафти" у тому ж "Газпромбанку".

“Звичайно, Україна не могла перейти на таку схему оплати та відкривати рахунок у банку країни-агресора. Після того як оплата за старою моделлю не надійшла транзит було припинено. Однак росіяни розраховували, що так станеться. Навряд вони думали, що кінцеві покупці самі оплатять транзит”, — каже Білявський.

За його словами, зупинку транзиту нафти через Україну росіяни використали як інформаційний привід для своєї пропаганди, згадавши слова радника міністра енергетики Лана Зеркаль, про те, що Україна може використовувати нафтопровід “Дружба” як інструмент впливу на Угорщину.

Білявський каже, що Росія любить використовувати генерацію таких інформаційних приводів для тиску на політику європейських країн на газовому ринку, тому ситуація зі зупинкою транзиту нафти також сталася в рамках інформаційної війни.

“10 серпня Європейський Союз остаточно припинив імпорт російського вугілля, у цей період відбувалося активне протистояння навколо поставки турбіни на “Північний потік-1” і спроба знову запустити “Північний потік-2”. Ситуація із зупинкою транзиту також може бути елементом єдиної стратегії, щоб внести розкол у ЄС в умовах ресурсного протистояння. Вся російська верхівка це колишні офіцери КДБ і такі акції для них цілком звичайний інструмент зовнішньої політики”, — каже Білявський.

Експерт також вважає, що ситуація із зупинкою нафти не могла не вплинути на злагодженість постачання нафти в Україну. Проте росіяни не розраховували, що європейські контрагенти самі сплатять транзит.


Джерело:

Максим Білявський

Провідний експерт енергетичних програм


Народився у 1986 р. в Житомирській області.

Освіта:

Житомирський державний технологічний університет, факультет інженерної механіки (2008).

Кандидат технічних наук (2010).

Івано-Франківський національний технічний університет нафти і газу (2012).

Автор 17 патентів на винаходи та більше 100 наукових праць в галузі енергетики та машинобудування.

Досвід:

2008–2011 — оператор очисних споруд, диспетчер з транспортування газу Рівненського лінійного виробничого управління магістральних газопроводів ДК «Укртрансгаз».

2011–2017 — провідний інженер, заступник начальника прес-служби, начальник відділу зв’язків з громадськістю та пресою ПАТ«УКРТРАНСГАЗ».

2017–2018 — директор з персоналу ПАТ «Магістральні газопроводи України», радник Міністра енергетики та вугільної промисловості України.

2021 — директор з інтегрованих комунікацій НАК «Нафтогаз України».

bielawski.maksym