Тонкощі тарифного регулювання системних операторів України під час війни 

25 листопада 2022

Сьогодні минає дев’ять місяців від початку неспровокованого повномасштабного вторгнення росії, яка принесла небачені руйнування, безпрецедентний терор та багатомільярдні збитки,- зокрема для операторів енергетичної інфраструктури.

Боротьба за свободу продовжується, а значить ворог і далі не полишатиме свій терор, — це відбуватиметься до повної перемоги України. За цей час, нам вкрай важливо акумулявати кошти для швидкого відновлення наслідків ракетних обстрілів та фактично порятунку енергосистеми.

Основне джерело для наповнення грошима оператора інфраструктури, — це дохід з тарифу на передачу на 2023 рік. Сподіваюсь, що НКРЕКП його переглядати у бік зменшення не стане. Інакше, — це багатомільярдний дефіцит коштів для Укренерго, а значить в перспективі зростання показників SAIDI та SAIFI.

Занижений тариф на передачу у стратегічному вимірі створить лише додаткові проблеми.

Вже сьогодні цілком очевидно, що кошти потрібні, як для поточних ремонтів, так і для інвестицій — наприклад у реклозери, системи динамічного регулювання реактивної потужності та багато інших технічний рішень, які вкрай потрібні для безпеки енергопостачання і підготовки до наступного опалювального сезону.

Нам вкрай важливо усвідомити, — якщо ми хочемо врятувати енергосистему та системного оператора — треба забезпечити його фінансову ліквідність.

Інакше, як можна очікувати швидкого відновлення критичної інфраструктури та належної підготовки до наступного опалювального сезону?

Максим Білявський

Провідний експерт енергетичних програм


Народився у 1986 р. в Житомирській області.

Освіта:

Житомирський державний технологічний університет, факультет інженерної механіки (2008).

Кандидат технічних наук (2010).

Івано-Франківський національний технічний університет нафти і газу (2012).

Автор 17 патентів на винаходи та більше 100 наукових праць в галузі енергетики та машинобудування.

Досвід:

2008–2011 — оператор очисних споруд, диспетчер з транспортування газу Рівненського лінійного виробничого управління магістральних газопроводів ДК «Укртрансгаз».

2011–2017 — провідний інженер, заступник начальника прес-служби, начальник відділу зв’язків з громадськістю та пресою ПАТ«УКРТРАНСГАЗ».

2017–2018 — директор з персоналу ПАТ «Магістральні газопроводи України», радник Міністра енергетики та вугільної промисловості України.

2021 — директор з інтегрованих комунікацій НАК «Нафтогаз України».

bielawski.maksym