Тарифи заморожені: про що говорить рішення Кабміну — чи врятує це країну від гуманітарної катастрофи

08 липня 2022

Насамперед йдеться про тарифи на електроенергію, оскільки їх регулювання перебуває у сфері відповідальності уряду


Кабінет міністрів України на засіданні 7 липня ухвалив рішення про заморожування будь-якого підвищення тарифів, які перебувають у сфері відповідальності уряду. Це, зокрема, стосується тарифів на електроенергію. Як оцінюєте це рішення? Портал "Коментарі" із цим питанням звернувся до експертів.


Іншого сценарію бути не може, інакше настане гуманітарна катастрофа

Експерт із питань енергетики Центру Разумкова, екс-директор з інтегрованих комунікацій НАК "Нафтогаз України" Максим Білявський упевнений, що мораторій на підвищення тарифів необхідний в умовах жорстокої війни.

"Іншого сценарію бути не може, інакше настане гуманітарна катастрофа, — пояснює він. — За моїми розрахунками рівень безробіття зріс приблизно на 15%".

Щодо наслідків для ліквідності ринку, тобто наявності оборотних коштів — особливих ризиків експерт не бачить.

"Українці, незважаючи на всі складнощі, знайшли фінансові можливості та більш-менш справно оплачують платежі, — зазначає Максим Білявський. — Було б доречно також скасувати підвищення тарифів оператора газосховищ на закачування та зберігання газу, адже це стримуватиме трейдерів нагромаджувати блакитне паливо, створюючи певний ризик напередодні опалювального сезону. Саме обґрунтування такого рішення досить спірне (йдеться про вартість технологічного газу в попередні періоди та зростання середніх заробітних плат), тому воно має бути скасовано. Інакше у післявоєнний період цей фактор призведе до незначного перегляду інших тарифів, які безпосередньо сплачують споживачі".


Джерело:

Максим Білявський

Провідний експерт енергетичних програм


Народився у 1986 р. в Житомирській області.

Освіта:

Житомирський державний технологічний університет, факультет інженерної механіки (2008).

Кандидат технічних наук (2010).

Івано-Франківський національний технічний університет нафти і газу (2012).

Автор 17 патентів на винаходи та більше 100 наукових праць в галузі енергетики та машинобудування.

Досвід:

2008–2011 — оператор очисних споруд, диспетчер з транспортування газу Рівненського лінійного виробничого управління магістральних газопроводів ДК «Укртрансгаз».

2011–2017 — провідний інженер, заступник начальника прес-служби, начальник відділу зв’язків з громадськістю та пресою ПАТ«УКРТРАНСГАЗ».

2017–2018 — директор з персоналу ПАТ «Магістральні газопроводи України», радник Міністра енергетики та вугільної промисловості України.

2021 — директор з інтегрованих комунікацій НАК «Нафтогаз України».

bielawski.maksym