Росія підвищує ставки: шантаж Європи ядерної аварією на Запорізькій атомній станції

30 травня 2023

1. З 4 березня 2022р. коли була захоплена Запорізька атомна станція (ЗАЕС) російськими терористичними військовими підрозділами загроза аварії підвищилася на декілька порядків порівняно із тим часом, коли вона знаходилася під законним контролем держави Україна. Російські терористи в Кремлі свідомо шантажують світ масштабною ядерною катастрофою з метою зірвати український контрнаступ на півдні. Також, вони бажають шляхом ядерного шантажу примусити світ легалізувати російську присутність на захопленій бойовиками ЗАЕС.

Російські терористи нещодавно за вказівкою Кремля підірвали лінію електропередачі, що передає електроенергію для охолодження ядерного палива та для роботи критичного обладнання на станції. Однак, українська компанія Укренерго дуже швидко відновила роботу цієї високовольтної лінії. Тому, зараз великих технологічних ризиків аварії не існує. Крім того, усі шість блоків ЗАЕС знаходяться у стані зупинення, що також знижує ризики аварії. Найбільшим ризик для безпеки станції — це перебування озброєних терористів на станції та мінування ними інженерних споруд.

2. Аварія на ЗАЕС може статися виключно через свідомі дії Кремля, який керує бойовиками на окупованій станції. Її наслідки можуть бути, теоретично, трагічнішими за Чорнобильську катастрофу, оскільки ця станція є найбільшою у Європі. Водночас, системи безпеки на ЗАЕС значно кращі, усі блоки зупинені, тому ніяких технічних передумов аварії не існує, якщо тільки вона не буде свідомо спровокована В.Путіним та його оточенням.

3. Вже було декілька резолюцій МАГАТЕ про необхідність виведення усіх озброєних формувань із території ЗАЕС й передачу її під законний контроль Україні. Проте Росія усі ці резолюції проігнорувала. Єдиним рішенням уникнення аварії є виконання цих резолюцій МАГАТЕ. Для цього потрібно об’єднання зусиль усіх впливових країн світу, насамперед, Китаю та США для посилення тиску на Кремль. Потрібно визнати Росатом терористичною організацію та об’явити в міжнародний розшук усе її керівництво, заблокувати усі рахунки цієї компанії та припинити будівництво усіх АЕС за межами Росії з боку Росатому. Також важливо попередити путінський режим, що якщо вони не виведуть бойовиків із ЗАЕС упродовж 10 діб, то Росія буде визнана терористичною країною.

Володимир Омельченко

Директор енергетичних програм


Народився в 1967 р. в Києві.

Освіта:

Київський політехнічний інститут, факультет хімічного машинобудування (1992).

Автор понад 50 наукових і публіцистичних праць. Брав участь у розробці та здійсненні міжнародних енергетичних проектів та наукових дослідженнях міжнародної енергетичної політики.

Робота:

У 1992–1996 р. працював на різних посадах в галузі машинобудування;

1997–1998 — головний фахівець відділу нафтової, газової та нафтопереробної промисловості міністерства економіки України;

1998–2003 — НАК «Нафтогаз України», очолював напрям транспорту нафти;

2004–2007 — головний консультант Національного інституту проблем міжнародної безпеки РНБО України;

з лютого 2007 р. — експерт Центру Разумкова, з 2013 року — директор енергетичних програм.

(044) 206-85-02

omelchenko@razumkov.org.ua

volodymyr.omelchenko