Перегляд ОРЦ дозволить забезпечити українську енергетику вугіллям, але…

29 грудня 2017

Директор енергетичних програм Центру Разумкова Володимир Омельченко вважає, що перегляд ОРЦ (оптової ринкової ціни електроенергії) дозволить забезпечити українську енергетику вугіллям. Про це він заявив сьогодні на засіданні НКРЕКП.

"На мій погляд, ціна на вугілля, яка закладена при формуванні ОРЦ, в цілому, відповідає ринковій кон'юнктурі", — заявив Володимир Омельченко.

В той же час експерт наголосив, що методологія "Роттердам+", згідно з якою розраховувались ціна вугілля в ОРЦ, має бути обговорена в експертному середовищі.

"Я вважаю, що, для того щоб в кінці кінців вирішити це методологічне питання, потрібно зібрати групу українських та міжнародних експертів і прийти до якогось загального консенсусу. І поставити на цьому крапку. І перестати весь час зациклюватися на одному й тому ж", — заявив він.

Володимир Омельченко вважає, що українська енергетика має рухатись в бік ринкового ціноутворення на енергоносії.

"Методологія, яка запропонована ("Роттердам+"), є не ідеальною, але в той же час, в принципі, потрібно переходити на ринкове ціноутворення. Дана методологія формування ОРЦ наближена до цього", — зазначив він. Головне, що вона покликана мінімізувати політичний та адміністративний вплив на ціноутворення.

Водночас, В.Омельченко підкреслив, що затвердження прогнозної оптової ринкової ціни на 2018р. є доцільним за двох умов:

  • Запровадження дієвого механізму контролю за використанням коштів на інвестиційні проекти, що отримують енергетичні компанії у результаті підвищення ОРЦ;
  • Забезпечення об’єктивної оцінки діючої методики з визначення ціни вугілля (Роттердам +) шляхом створення експертної групи з провідних українських та міжнародних експертів й у разі необхідності її модернізації у відповідності до ринкової кон’юнктури та специфіки українського ринку вугілля.

Також В.Омельченко висловив стурбованість щодо складності закупівлі імпортного вугілля за існуючою методологією. На його погляд, головне завдання НКРЕ КП стосовно визначення ОРЦ полягає у забезпеченні балансу інтересів виробників та споживачів через поступове розвиток ринкових механізмів. У цьому, контексті, зацікавлені органи виконавчої та законодавчої влади мають у 2018р. сконцентрувати свою увагу на імплементації Закону України "Про ринок електричної енергетики".

Володимир Омельченко

Директор енергетичних програм


Народився в 1967 р. в Києві.

Освіта:

Київський політехнічний інститут, факультет хімічного машинобудування (1992).

Автор понад 50 наукових і публіцистичних праць. Брав участь у розробці та здійсненні міжнародних енергетичних проектів та наукових дослідженнях міжнародної енергетичної політики.

Робота:

У 1992–1996 р. працював на різних посадах в галузі машинобудування;

1997–1998 — головний фахівець відділу нафтової, газової та нафтопереробної промисловості міністерства економіки України;

1998–2003 — НАК «Нафтогаз України», очолював напрям транспорту нафти;

2004–2007 — головний консультант Національного інституту проблем міжнародної безпеки РНБО України;

з лютого 2007 р. — експерт Центру Разумкова, з 2013 року — директор енергетичних програм.

(044) 206-85-02

omelchenko@razumkov.org.ua

volodymyr.omelchenko