Паніка скасовується. Що насправді з цінами на газ у ЄС

23 серпня 2022

Минулого тижня очільник російського «Газпрому» Міллєр зробив гучну заяву, прогнозувавши цінові рекорди у ЄС на рівні $4000 за тисячу кубометрів. На це повідомлення доволі швидко відреагували у політичних колах Німеччини, наприклад віцеспікер бундестагу Вольфганг Кубікі виступив за негайний запуск трубопроводу «Північний потік-2». Цю керовану паніку проігнорували у кабінеті канцлера водночас міністр економіки ФРН Роберт Хабеквідкинув навіть думку про запуск російського довгобуду, який за його словами може розтоптати цінності німецького народу.

Неотримавши бажаного результату, кремль перейшов до наступної фази тиску на ЄС, — було оголошено, що з 31 серпня «Північний потік-1» зупиняється на три дні для регламентного обслуговування газоперекачувального агрегату. Скоріш за все, подібні зупинки повторюватиметься з періодичністю в 42 дні, регламентуючи відпрацювання у 1000 годин і чергову потребу в ремонті та відповідно зупинки трубопроводу.

Невиключний варіант і тривалої зупинки по різним надуманим причинам, як от: огляд корпусу на наявність тріщин, вибоїн, деформацій, плям-пропалів, очищення корпусу; огляд систем забезпечення мастилом, повітрям, відведення продуктів згоряння газів; протяжку з'єднань та усунення причин витоків; регулювання кутів нахилу лопаток та звірка квалітету точності їх посадок типу «ласточкінхвіст»; перевірку працездатності запобіжних клапанів та налаштування системи регулювання витрати повітря, тощо.

Такого варіанту маневру не було б, якби Газпром припинив розігрувати театральну виставу із загубленою турбіною Siemens. Натомість вони самі створюють умови для застосування економічного зашморгу, яким душать економіку союзників України через зростання інфляції на фоні штучного здорожчання енергетичних ресурсів. Тому власне ми й спостерігаємо вже третій місяць зростання ціни газу на німецько-австрійських газових хабах, наприклад 22 серпня, вона перевищила $2600 за тисячу кубометрів. В той самий час, спотова ціна газу у Франції не перевищує $1800 за тисячу кубометрів, адже частка російського газу на цьому сегменті ринку майже дорівнює нулю.

Тобто, цінове ралі відбувається виключно через рефлексію європейських імпортерів російського газу, а не через фактичну наявність чи дефіцит природного газу на ринку ЄС. Інакше як пояснити той факт, що у європейські газосховища доволі ритмічно закачують блакитне паливо і сьогодні вони заповнені майже на 80%, що відповідає середньостатистичному рівню останніх п’яти років.

До того, у день виходу «Північний потік-1» в так званий ремонт буде відновлено постачання газу із норвезького родовища Troll, яка за обсягами співрозмірна із вибутими потужностямиросійського трубопроводу. Тобто істотної зміни в частині надходження газу на європейський ринок не буде, навпаки вже з вересня очікується збільшення LNG-постачання шляхом відновлення роботи американського термінала Freeport, який не відвантажує природний газ із червня поточного року.

Все у політиці росії тримається на тотальній брехні та залякуванні, яке у конкретному випадку із цінами газу в ЄС виглядає, як черговий акт енергетичного тероризму.

Максим Білявський

Провідний експерт енергетичних програм


Народився у 1986 р. в Житомирській області.

Освіта:

Житомирський державний технологічний університет, факультет інженерної механіки (2008).

Кандидат технічних наук (2010).

Івано-Франківський національний технічний університет нафти і газу (2012).

Автор 17 патентів на винаходи та більше 100 наукових праць в галузі енергетики та машинобудування.

Досвід:

2008–2011 — оператор очисних споруд, диспетчер з транспортування газу Рівненського лінійного виробничого управління магістральних газопроводів ДК «Укртрансгаз».

2011–2017 — провідний інженер, заступник начальника прес-служби, начальник відділу зв’язків з громадськістю та пресою ПАТ«УКРТРАНСГАЗ».

2017–2018 — директор з персоналу ПАТ «Магістральні газопроводи України», радник Міністра енергетики та вугільної промисловості України.

2021 — директор з інтегрованих комунікацій НАК «Нафтогаз України».

bielawski.maksym