Обмеження ціни на російську нафту від G7: що буде далі та чи варто серйозно сприймати погрози Кремля

03 вересня 2022

Правильний крок на шляху повного демонтажу режиму Путіна


Експерт з питань енергетики Центру Разумкова, екс-директор з інтегрованих комунікацій НАК "Нафтогаз України" Максим Білявський називає рішення про встановлення обмежень на російські нафту та нафтопродукти фактично оголошенням про новий, більш дієвий пакет санкцій проти держави-агресора.

"Крім того, — продовжує він, — це фактична заява про створення так званого об'єднання покупців нафти у світі. Тому що G7 — це понад 32% від глобального споживання нафти. Також це рішення свідчить про завершальний етап у закріпленні енергетичної солідарності цивілізованого світу".

Цей крок, наголосив Максим Білявський, дався дуже важко. Було включено російську пропаганду, працювали агенти впливу.

"Але все-таки цей правильний крок на шляху повного демонтажу режиму Путіна було зроблено. Після встановлення граничної ціни на російську нафту — надходження до бюджету країни-агресора зменшаться у рази, — пояснює експерт. — Якщо сьогодні російська нафта продається з дисконтом по 20-40 доларів за барель, то після набрання чинності новими обмеженнями (взимку) вона коштуватиме 20–25 доларів за барель. Це навіть нижче за собівартість видобутку цієї нафти. Тож у 2023-му, швидше за все, у другій його половині, слід очікувати суттєвих проблем із наповненням бюджету країни-агресора. Відповідно — звільнення ходу її військової машини. Безперечно, таке рішення G7 слід вітати. Для мене воно навіть стало несподіванкою. Приємною. Думаю, що напередодні зустрічі лідерів G20, яка пройде у листопаді в Індонезії, відбудуться ще якісь нововведення щодо санкцій проти РФ".

За словами Максима Білявського, є багато спекуляцій та маніпуляцій щодо того, якою буде ціна на нафту після запровадження зазначених обмежень.

"Я не вважаю, що вона підвищиться. Російська нафта Urals — це еталонна марка. Вона не торгується світових біржах. Це звичайний сорт, один із 23. А з огляду на те, що ціновий сигнал на формування відпускної ціни сорту йде від еталонної марки, будь-які обмеження в ціні певного сорту ніяк не вплинуть на зростання цін на еталон нафти, — запевняє експерт. — Подібне обмеження ціни не є обмеженням обсягу пропозиції на глобальному ринку. Тому очікується навіть певного просідання нафтових котирувань. Адже продавці інших сортів будуть змушені конкурувати за покупців. Які, природно, йдуть за дешевшим сортом нафти. Тему обов'язкового зростання нафтових цін після нових обмежень проти РФ качають, зазвичай, або пропагандисти країни-агресора, або її агенти впливу. Це є елемент інформаційного тиску".

Єдине, що непокоїть, зізнався Максим Білявський, це те, що після запровадження цінових обмежень на російську нафту може розпочатися нова хвиля терактів з боку РФ. Щоб не допустити нових обсягів нафти на глобальний ринок. Імовірні провокації і на морських шляхах сполучення (наприклад, блокування навігації Суєцьким каналом, Босфором і Дарданеллам).

"Звір заганяється у куток усім цивілізованим світом. Він дуже небезпечний. Але його треба гнати до кінця", — констатує експерт.


Джерело:

Максим Білявський

Провідний експерт енергетичних програм


Народився у 1986 р. в Житомирській області.

Освіта:

Житомирський державний технологічний університет, факультет інженерної механіки (2008).

Кандидат технічних наук (2010).

Івано-Франківський національний технічний університет нафти і газу (2012).

Автор 17 патентів на винаходи та більше 100 наукових праць в галузі енергетики та машинобудування.

Досвід:

2008–2011 — оператор очисних споруд, диспетчер з транспортування газу Рівненського лінійного виробничого управління магістральних газопроводів ДК «Укртрансгаз».

2011–2017 — провідний інженер, заступник начальника прес-служби, начальник відділу зв’язків з громадськістю та пресою ПАТ«УКРТРАНСГАЗ».

2017–2018 — директор з персоналу ПАТ «Магістральні газопроводи України», радник Міністра енергетики та вугільної промисловості України.

2021 — директор з інтегрованих комунікацій НАК «Нафтогаз України».

bielawski.maksym