НКРЕКП навмисно вказав занижений розмір дефіциту коштів "Укренерго" — експерт

18 липня 2023

Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП) за результатами перевірки "Укренерго" виявила, що компанії треба компенсувати лише 740 млн грн і які мають бути враховані в тарифі на передачу на 2024 рік, але цей показник є значно заниженим.

Про це написав директор енергетичних програм Центру Разумкова Володимир Омельченко.

"Це в декілька разів занижений показник дефіциту коштів, оскільки реальне недофінансування "Укренерго" за минулий рік складає мільярди гривень. Поки Регулятор виступає на захисті інтересів виключно споживачів електроенергії, він забуває, що критичні проблеми виробників електроенергії треба вирішувати", — сказав Омельченко.

За його словами, сектор відновлюваної енергетики НКРЕКП умисно недофінансовує, зокрема через встановлення недостатнього тарифу на передачу для "Укренерго". Саме через це зелені електростанції з лютого отримують менше половини від необхідного обсягу коштів і рівень виплат стабільно падає.

"Мене днями дуже засмутили останні дані від Української асоціації відновлюваної енергетики, де сказали, що наразі платять лише 32–33%. При цьому "Укренерго" несе величезні збитки і має побиратися по світу в пошуках кредитування від донорів, що все одно не рятує галузь ВДЕ від колосальних боргів", — додав експерт.

Він зазначив, що за результатами перевірки "Укренерго" Комісія звинувачує саме компанію в тому, що вона не своєчасно сплачує свої зобовязання перед ДП "Гарантований покупець", на Балансуючому ринку та Ринку допоміжних послуг.

"Зрозуміло, що джерелом проблем "Укренерго" є системні проблеми на ринку. Тобто, нестача коштів у всієї генерації і занизький тариф на передачу. І це ті проблеми, які лежать в компетенції Комісії і які вона сама має вирішувати", — підкреслив Омельченко.

На його думку, для розв'язання боргових проблем на ринку Регулятору треба збалансовано виконувати свої функції й наповнити ринок живими грошима, які будуть надходити з оптимального тарифу на передачу.

Раніше повідомлялося, що Європейська бізнес асоціація закликала Секретаріат Енергетичного співтовариства допомогти НКРЕКП і долучитись до розв'язання проблеми багатомільярдних заборгованостей перед інвесторами у відновлювану енергетику, які продовжують накопичуватись.


Джерело:

Володимир Омельченко

Директор енергетичних програм


Народився в 1967 р. в Києві.

Освіта:

Київський політехнічний інститут, факультет хімічного машинобудування (1992).

Автор понад 50 наукових і публіцистичних праць. Брав участь у розробці та здійсненні міжнародних енергетичних проектів та наукових дослідженнях міжнародної енергетичної політики.

Робота:

У 1992–1996 р. працював на різних посадах в галузі машинобудування;

1997–1998 — головний фахівець відділу нафтової, газової та нафтопереробної промисловості міністерства економіки України;

1998–2003 — НАК «Нафтогаз України», очолював напрям транспорту нафти;

2004–2007 — головний консультант Національного інституту проблем міжнародної безпеки РНБО України;

з лютого 2007 р. — експерт Центру Разумкова, з 2013 року — директор енергетичних програм.

(044) 206-85-02

omelchenko@razumkov.org.ua

volodymyr.omelchenko