Майже місяць атак на українську енергосистему: які висновки зроблено — до чого готуватись українцям

07 листопада 2022

Через тиждень прийдуть вже морози, а отже, при відключеному теплопостачанні зросте споживання електроенергії


Енергетикам потрібні додаткові кошти на локалізацію та ліквідацію наслідків терористичних атак агресора Експерт з питань енергетики Центру Разумкова, екс-директор з інтегрованих комунікацій НАК "Нафтогаз України" Максим Білявський вважає, що успішний захист нашої енергосистеми від навантаження фактично залежить зараз від двох треків.


"Перший — максимальне закриття неба над Україною, насамперед над об'єктами енергетичної інфраструктури. Це — функція оборони, яка у процесі виконання ЗСУ. Другий — оптимальне регулювання навантаження на енергосистему через регулювання попиту, обсяги споживання електроенергії", — пояснює експерт.

Він наголошує, що активні та тривалі відключення споживачів у Київській, Чернігівській, Житомирській та низці інших областей спровоковані, у тому числі, збільшенням обсягів споживання електроенергії саме у цих регіонах.

"І це треба розуміти, — закликає Максим Білявський. — Споживачам слід переглянути свій порядок дня. Прислухатися до порад енергетиків. Максимально перенести свої потреби в електроенергії на нічний час, щоби розвантажити енергосистему".

Окрім військового чинника, продовжує експерт, крім економії електроенергії, є ще одне важливе завдання — наявність коштів на ринку.

"І я очікую, що Національна комісія, яка здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКУ) як основний регулятор ринків енергетики та комунальних послуг, ухвалить відповідні рішення. Зокрема, зніме обмеження на оптову ціну електроенергії, погодить новий тариф із оператором системи передач (у бік збільшення, що, втім, не вплине на квитанції споживачів). Це потрібно, — пояснює Максим Білявський, — щоб на ринку електроенергії з'явилися кошти. Нині їх мало, бо й до війни цей ринок працював зі збоями, були дефекти. А тепер на це наклався ще й військовий фактор — обстріл об'єктів та позапланові ремонти. І енергетикам потрібні додаткові кошти на локалізацію та ліквідацію наслідків терористичних атак агресора".


Джерело:

Максим Білявський

Провідний експерт енергетичних програм


Народився у 1986 р. в Житомирській області.

Освіта:

Житомирський державний технологічний університет, факультет інженерної механіки (2008).

Кандидат технічних наук (2010).

Івано-Франківський національний технічний університет нафти і газу (2012).

Автор 17 патентів на винаходи та більше 100 наукових праць в галузі енергетики та машинобудування.

Досвід:

2008–2011 — оператор очисних споруд, диспетчер з транспортування газу Рівненського лінійного виробничого управління магістральних газопроводів ДК «Укртрансгаз».

2011–2017 — провідний інженер, заступник начальника прес-служби, начальник відділу зв’язків з громадськістю та пресою ПАТ«УКРТРАНСГАЗ».

2017–2018 — директор з персоналу ПАТ «Магістральні газопроводи України», радник Міністра енергетики та вугільної промисловості України.

2021 — директор з інтегрованих комунікацій НАК «Нафтогаз України».

bielawski.maksym