Коронавірус проти НАТО

06 квітня 2020

Війни сучасності відрізняються від класичних протистоянь своїм гібридним характером, який спрямований на руйнування ланцюжків тилового забезпечення і гноблення морального стану людей.

Дві останні завдання можуть бути виконані за рахунок застосування біологічної зброї та інформаційних операцій.

Історія розсудить, наскільки нинішня пандемія вписується в ці окремі елементи теорії гібридних воєн.

Сьогодні потрібно зосередитися на реальних виклики та загрози, зокрема для діючої системи безпеки і оборони світових країн.

Найбільш потужна військова організація світу (НАТО), яка гарантує захист демократичних цінностей на європейському континенті вже сьогодні відчуває на собі вплив короновірусу.

Кілька прикладів.

  1. Факти захворювання військовослужбовців підтверджені в Іспанії, Норвегії, Литві. В результаті прийнято рішення про скасування військових навчань «Холодний відповідь-2020» і «Захисник Європи-2020».
  2. Британський парламент, після початку пандемії, прийняв рішення про виведення своїх військових підрозділів з Іраку і застосував їх для вирішення внутрішніх завдань.
  3. Вірус також дістався до американської флотилії в Тихому океані, за різними даними екіпаж двох авіаносців інфіковані короновірусом. Це дає геостратегічні переваги військовим силам Китаю в даному регіоні.

Вплив короновірусу може відбитися на системі оборони Європейського Союзу через урізання бюджетів в умовах кризи, зміни підходів урядів різних країн, концентрація зусиль на внутрішніх проблемах, наростання національного егоїзму, а також дезінформація, яку поширюють Росія і Китай. 

Інформаційна стратегія останніх має на меті приспати пильність європейських країн і не припиняючи нарощування власних військових потужностей, оголосити масштабну мирну акцію допомоги країнам, які найбільше постраждали від короновірусу і економічної рецесії.

Крім цього, на тлі падіння американської економіки, ймовірно виникати нові політичні дискусії на найвищих рівнях щодо перегляду фінансування сил НАТО в Європі.

Перераховані вище фактори — це умови виникнення ідеального шторму, який може приборкати зокрема шляхом перегляду стратегічних планів Північноатлантичного альянсу в частині спрощення логістичних ланцюжків, безперебійне функціонування систем командування і сил медичного забезпечення.

Також європейські політики повинні зрозуміти важливість відпрацювання спільного підходу до протистояння ймовірних загроз на східному фронті і підвищення мобільності сил НАТО. Війна на Сході України повинен бути чітким нагадуванням про те, що ворог не спить.

Все буде добре, і світло переможе темряву, адже такий закон всесвіту. Головне вчасно включити пильність, бути бадьорими і зберегти ідейну єдність.


Джерело:

Максим Білявський

Провідний експерт енергетичних програм


Народився у 1986 р. в Житомирській області.

Освіта:

Житомирський державний технологічний університет, факультет інженерної механіки (2008).

Кандидат технічних наук (2010).

Івано-Франківський національний технічний університет нафти і газу (2012).

Автор 17 патентів на винаходи та більше 100 наукових праць в галузі енергетики та машинобудування.

Досвід:

2008–2011 — оператор очисних споруд, диспетчер з транспортування газу Рівненського лінійного виробничого управління магістральних газопроводів ДК «Укртрансгаз».

2011–2017 — провідний інженер, заступник начальника прес-служби, начальник відділу зв’язків з громадськістю та пресою ПАТ«УКРТРАНСГАЗ».

2017–2018 — директор з персоналу ПАТ «Магістральні газопроводи України», радник Міністра енергетики та вугільної промисловості України.

2021 — директор з інтегрованих комунікацій НАК «Нафтогаз України».

bielawski.maksym