Компанія "Нафтогазу" почне торгувати газом на біржі: що це означає

30 травня 2019

Експерт пояснив, навіщо "Нафтогаз Трейдинг" виходить на біржу "Газопостачальна компанія "Нафтогаз Трейдинг", що входить в групу НАК "Нафтогаз України", приєдналася до Української енергетичної біржі (УЕБ). Про це повідомляє прес-служба НАК. Перші торги блакитним паливом через електронну площадку очікуються у червні.

Відповідно до прес-релізу, торги природним газом на УЕБ проводяться вже більше двох років. У них беруть участь близько 200 трейдерів і приватних видобувних компаній. Однак обсяг торгів на біржі до сих пір залишався відносно невеликим, йдеться у повідомленні.

На думку керівника енергетичних програм Центру імені Разумкова Володимира Омельченка, вихід компанії на електронну площадку насамперед позитивно позначиться на інфраструктурі ціноутворення.

"Це позитивний сигнал. Тому що Українська енергетична біржа стане більш ліквідною, вона взагалі поступово може стати ціновим орієнтиром для частини продажу природного газу в Україні", — сказав експерт.

Крім того, вихід "Нафтогаз Трейдинг" на біржу в перспективі дозволить знизити ціни на газ, вважає фахівець.

"Більш ліквідний ринок дозволить збільшити рівень конкуренції між постачальниками, що автоматично призведе до зниження цін, — продовжив Омельченко. — Практично ми досягли цінового паритету між промисловістю і населенням щодо газу, і фактично всі підійшло до того, щоб ринок був вільним і постачальники для населення і промисловості не розділялися".

Як відомо, з 1 жовтня 2015 року в Україні набув чинності закон про ринок природного газу, який позбавив Національну комісію, що здійснює регулювання у сфері енергетики, права на встановлення цін на природний газ для промисловості. З тих пір "Нафтогаз" поставляє газ промисловим споживачам, бюджетним організаціям та іншим суб'єктам господарювання на ринкових умовах.

Також повідомлялося, що падіння світових цін на блакитне паливо дозволило Україні трохизнизити тарифи на газ для населення з 1 травня — на 3,5%, з 8,55 тис. грн до 8,247 тис. грн за тисячу кубометрів.

Втім, у кожній області України буде діяти своя ціна на газ — через введення нових тарифів для компанії "Укртрансгаз" на транспортування газу. В результаті вартість блакитного палива для кінцевих побутових споживачів підвищується на на 4,5–4,9%.

Джерело:

Володимир Омельченко

Директор енергетичних програм


Народився в 1967 р. в Києві.

Освіта:

Київський політехнічний інститут, факультет хімічного машинобудування (1992).

Автор понад 50 наукових і публіцистичних праць. Брав участь у розробці та здійсненні міжнародних енергетичних проектів та наукових дослідженнях міжнародної енергетичної політики.

Робота:

У 1992–1996 р. працював на різних посадах в галузі машинобудування;

1997–1998 — головний фахівець відділу нафтової, газової та нафтопереробної промисловості міністерства економіки України;

1998–2003 — НАК «Нафтогаз України», очолював напрям транспорту нафти;

2004–2007 — головний консультант Національного інституту проблем міжнародної безпеки РНБО України;

з лютого 2007 р. — експерт Центру Разумкова, з 2013 року — директор енергетичних програм.

(044) 206-85-02

omelchenko@razumkov.org.ua

volodymyr.omelchenko