Карантином по економіці: які антикризові заходи приймають інші країни?

02 квітня 2020

На фоні впровадження антикризових заходів, в окремих країнах, збільшуються видатки на реалізацію інфраструктурних проектів для зниження рівня безробіття та зменшення наслідків для економіки вцілому.


Італія. Програма подолання кризи розрахована на $25 млрд. Країна пропонує випустити облігації, які б допомогли вийти з економічної рецесії та покрити дефіцит видатків на медичну галузь. Ідею підтримує 11 країн-членів ЄС, зокрема Франція та Іспанія. Водночас є критики такої стратегії, це Німеччина, Австрія та Нідерланди.

Естонія. Уряд планує знизити акциз на енергетичні ресурси, рефінансувати кредити, відтермінувати сплату податків. Обсяг фінансування таких заходів $4 млрд, третина з яких буде взята в кредит у МФО.

Латвія. На антикризові заходи буде витрачено $1,5 млрд. Найбільший фокус уваги на податкові канікули до 12 місяців та підтримка малого і середнього бізнесу.

Литва. Роботодавцям надаються податкові пільги, за умови збереження робочих місць. Бюджет антикризового фонду $3 млрд. Усі кошти будуть виділені з державного резерву.

Казахстан. Сформовано антикризовий фонд в $10 млрд., найбільше коштів передбачено на підтримку малого і середнього бізнесу. Основні заходи: зменшення податку для виробників сільськогосподарської продукції; дешеві кредити (пріоритет для товарів першої необхідності), податкові канікули на 3 місяці, мінімальна кількість перевірок, тощо. Національна валюта в березні знецінилась на 14%.

Узбекистан. Антикризова програма заходів орієнтується на чотири пріоритети: протидія короновірусу, підтримка бізнесу (широкий спектр пільг на 6 місяців) та зайнятості, розширення заходів соціального захисту населення, стабільне функціонування фінансової системи. Перевірка бізнесу призупиняється до початку наступного року.

Киргизька Республіка. Антикризової програми ще немає, але країна вже отримала від Міжнародного валютного фонду $0,1 млрд., що дозволить покрити дефіцит бюджету (внаслідок короновірусу він складає $0,4 млрд) та збільшити видатки на охорону здоров`я.

Грузія. Чотири пріоритети заходів: підтримка підприємств, які продовжують функціонувати, фонд виплати зарплати для людей на карантині, оптимізація структури туристичного бізнесу та реалізація інфраструктурних проектів. Курс національної валюти за результатами березня знизився на 20%.

Вірменія. Орієнтує свою програму на цільові субсидії для бізнесу по виплаті заробітної плати та інших витрат на здійснення безпосередньої діяльності (матеріали, обладнання, податки). Дана програма розпочнеться з 1 квітня.

Азербайджан. Антикризова програма розробляється. За різними оцінками на подолання наслідків кризи планується витратити $5 млрд. Для підтримки національної валюти, яка прив`язана до долара, під час кризи вже було витрачено $1 млрд.

Джерело:

Максим Білявський

Провідний експерт енергетичних програм


Народився у 1986 р. в Житомирській області.

Освіта:

Житомирський державний технологічний університет, факультет інженерної механіки (2008).

Кандидат технічних наук (2010).

Івано-Франківський національний технічний університет нафти і газу (2012).

Автор 17 патентів на винаходи та більше 100 наукових праць в галузі енергетики та машинобудування.

Досвід:

2008–2011 — оператор очисних споруд, диспетчер з транспортування газу Рівненського лінійного виробничого управління магістральних газопроводів ДК «Укртрансгаз».

2011–2017 — провідний інженер, заступник начальника прес-служби, начальник відділу зв’язків з громадськістю та пресою ПАТ«УКРТРАНСГАЗ».

2017–2018 — директор з персоналу ПАТ «Магістральні газопроводи України», радник Міністра енергетики та вугільної промисловості України.

2021 — директор з інтегрованих комунікацій НАК «Нафтогаз України».

bielawski.maksym