Національна економічна стратегія-2030 фокусується на питаннях зміцнення енергетичної безпеки України, інтеграції галузі в європейський простір та подоланні енергетичної бідності громадян.
Таку думку висловив провідний експерт енергетичних програм Центру Разумкова Максим Білявський під час презентації документу в Кабінеті Міністрів України.
На думку експерта, пріоритети державної політики в енергетичній галузі мають полягати в наступному.
1. Енергетична безпека, — це достатня кількість енергоресурсів належної якості та їх диверсифіковане постачання через надійну інфраструктуру на конкурентні ринки, до яких має доступ платоспроможний споживач.
«Ми вважаємо, що саме дієздатний ланцюжок «ресурси-інфраструктура-ринки-споживач», — це магніт для інвестицій і одна із точок відновлення національної економіки. Тому, в першу чергу мають бути ліквідовані неринкові підходи та забезпечена інституційна незалежність регулятора», — зауважив Білявський.
2. Інтеграція галузі в європейських простір. Головним орієнтиром є енергетичний перехід (European Green Deal), сталий розвиток сектору ВДЕ, синхронізація критичної інфраструктури з європейськими мережами.
За словами представника Центру Разумкова, — «З огляду на активну підготовку ЄС до впровадження прикордонного вуглецевого податку, нашій державі доречно створити інститут Урядового Уповноваженого з питань декарбонізації, а також підтримати альтернативну енергетику».
Щодо газотранспортної системи, це перенесення точок прийому-передачі газу із східного на західний кордон. Що стосується енергосистеми, це синхронізація із ENTSO-E.
«За нашими розрахунками, після об’єднання енергомереж України та ЄС, стійкість нашої системи до миттєвих «розвантажень-навантажень» збільшиться втричі», — підкреслив експерт.
3. Подолання енергетичної бідності громадян. Соціологічні дослідження Центру Разумкова (грудень 2020р.) вказують на те, що 30% громадян немають достатньої кількості коштів для підтримки належної температури в помешканні під час опалювального сезону. Показовим також є той факт, що 54,3% співгромадян будуть шукати кошти для сплати рахунків, але зменшуватимуть споживання енергоресурсів. Враховуючи, що 48,3% українців, немають альтернативного джерела теплопостачання, має бути вирішена проблема збитковості теплокомуненерго.
Тому, на думку Білявського, орієнтирами мають стати монетизація субсидій, вирішення проблеми боргів на енергоринках та широке впровадження енергоефективних заходів, продовження програми «теплих кредитів» та підтримка ОСББ.
Нагадаємо, Національна економічна стратегія — 2030 була підготовлена робочою групою Кабміну на платформі Центру економічного відновлення. З 22 січня до 10 лютого проводиться широке обговорення проєкту цього документа.