Газовий ринок ЄС на порозі нових протистоянь

19 травня 2020

Відмова Європейської Комісії звільнити Північний потік-2 від європейських директив змінює ситуацію на газовому ринку.

Таку думку висловив провідний експерт енергетичних програм Центру Разумкова Максим Білявський.

За словами експерта, така ситуація спонукатиме Росію до нових шантажів, зокрема блокування процесу спорудження газогону Baltic Pipe (має з’єднати норвежські родовища та польську ГТС), який пересікається з двома нитками Nord Stream. Окрім цього, РФ буде збільшувати видатки на реалізацію "Північний потік-2" та буде змушений переформатувати структуру управління проектом, зокрема змінити власника недобудованої ділянки (150 км) та/або здійснити передачу права власності на весь трубопровід іншій компанії. Також Кремлю слід очікувати труднощей із застосуванням трубоукладного судна, адже всього у світі є 46 трубоукладчиків і лише 25 з них мають систему динамічного позиціювання. Причому 85% цих суден вже законтрактовані. Найбільшим флотом володіють Швейцарія, ОАЕ, Великобританія, Люксембург та Малайзія. Водночас російські трубоукладчики мають механічну систему позиціювання на місці, за допомогою якорів по перемиту борта, що досить небезпечно в умовах наявності на дні шельфу достатньої кількості снарядів з часі Другої світової війни.

Одночасно з цим Данія віддала перевагу демократичним цінностям, підтримує Норвегію та співпрацює із Польщею в рамках проекту Baltic Pipe і буде готова до діалогу з Росією не раніше серпня, коли завершиться у Балтійському морі сезон нересту тріски під час якого вводяться обмеження на діяльність у територіальних водах.

Тому активна фаза протистояння двох проектів і політичних систем відповідно розпочнеться не раніше вересня, а новий опалювальний сезон на європейських ринках ймовірно буде характеризуватись поступовим відновленням цін на природний газ.

Максим Білявський

Провідний експерт енергетичних програм


Народився у 1986 р. в Житомирській області.

Освіта:

Житомирський державний технологічний університет, факультет інженерної механіки (2008).

Кандидат технічних наук (2010).

Івано-Франківський національний технічний університет нафти і газу (2012).

Автор 17 патентів на винаходи та більше 100 наукових праць в галузі енергетики та машинобудування.

Досвід:

2008–2011 — оператор очисних споруд, диспетчер з транспортування газу Рівненського лінійного виробничого управління магістральних газопроводів ДК «Укртрансгаз».

2011–2017 — провідний інженер, заступник начальника прес-служби, начальник відділу зв’язків з громадськістю та пресою ПАТ«УКРТРАНСГАЗ».

2017–2018 — директор з персоналу ПАТ «Магістральні газопроводи України», радник Міністра енергетики та вугільної промисловості України.

2021 — директор з інтегрованих комунікацій НАК «Нафтогаз України».

bielawski.maksym