Експерт: Україна зможе прожити зиму без енергоколапсів

20 жовтня 2016

Держава за останні два роки посилила свою енергонезалежність


Україна має всі шанси пройти нинішню зиму та пікові енергонавантаження без колапсів у енергосистемі, зокрема тому, що за останні два роки вона суттєво посилила свою енергонезалежність. Таку думку висловив у коментарі журналісту QHA провідний експерт енергетичних програм Центру Разумкова Віктор Логацький, відповідаючи на запитання — які енергетичні ризики загрожують Україні цієї зими і чи не будуть вони підсилені намірами Росії здійснити енергетичний тиск на країну-супротивника.


— В принципі, якщо у нас паралельно буде йти забезпечення вугіллям теплових електростанцій, плюс забезпечення газом з підземних газосховищ, плюс власний видобуток газу, а ми очікуємо, що він буде поступово збільшуватись, тож я вважаю, що ми зможемо подолати пік енергонавантаження взимку без якихось непередбачуваних аварій енергосистем.

На думку Віктора Логацького, у разі суворої зими і пікових навантажень на енергосистему можуть бути якісь проблемні ситуації, аж до відключень, але вони будуть локальними.

— Я припускаю, що можуть бути якісь локальні відключення, віялові відключення, але такого глобального аварійного стану енергомереж, коли все впаде, як це було скажімо, в кількох штатах США кілька років тому, такого не буде.

Коментуючи припущення, що Росія може продовжити газовий тиск на Україну в якихось варіаціях (попри те, що з початку року Україна не закуповує російського газу), експерт зауважив, що на сьогодні Росія не має вже тих важелів газового тиску, які були ще два-три роки тому.

— Чи може Росія шантажувати поставками газу з початку опалювального сезону? Я думаю, що не може, тому що ми і по реверсу можемо подати газ (зі Словаччини, — ред.). Я вважаю, що Україна за ці два роки достатньо зробила для того, щоби посилити свою енергонезалежність, в першу чергу від Російської Федерації.

Нагадаємо, з початку нинішнього року Україна припинила закупівлю російського газу. Щороку проти зими російська пропаганда починає нагнітати істерику про те, що Україну начебто очікує "холодомор". Водночас навіть після початку російсько-української війни на підконтрольній Україні території вдається втримувати ситуацію із енерго- та теплозабезпеченням, без масових відключень тепла та світла. Разом з тим в окупованому Росією Криму після припинення енергопостачання з  материкової України фіксувалися системні і тривалі відключення світла.


Джерело:

Віктор Логацький

Провідний експерт енергетичних програм


Фахівець в області економіки використання природних ресурсів, інвестиційного менеджменту та корпоративного управління. Має успішний практичний міжнародний і вітчизняний досвід з реструктуризації бізнесу та реорганізації компаній.

Кандидат економічних наук. Понад 20 наукових праць, опублікованих в Україні і за кордоном.

Експерт низки міжнародних проектів і досліджень у сфері економічного обґрунтування будівництва, реконструкції та функціонування об’єктів енергетичної інфраструктури та екології.

Член Робочого комітету «Скраплений природний газ (LNG)» Міжнародного газового союзу (2000–2005 рр.).

Сертифікований інженер-проектувальник.

Працював на керівних посадах провідних вітчизняних та міжнародних нафтогазових та інжинірингових компаній: Укрнафта, Нафтогаз України, ТНК, Хантимансійськнафтогазгеологія, Metso Automation, ILF Consulting Engineers.

У Центрі Разумкова працює з січня 2015 р.