Чинна модель нарахування субсидій безглузда і не стимулює економити світло, газ і воду

28 квітня 2017

Монетизацію субсидій слід проводити оперативно, а не за три-чотири роки, як планують у Мінсоцполітики. Мабуть, чиновникам цікавіше "крутити" ці десятки мільярдів гривень, перекидаючи їх з бюджету на комерційні структури і навпаки.

Про це в коментарі "Слову і Ділу" сказав директор енергетичних програм Центру Разумкова Володимир Омельченко, оцінюючи монетизацію субсидій і рішення Кабміну про направлення зекономленої суми субсидії на оплату газу і електроенергії.

"Монетизацію субсидій можна провести доволі швидко: потрібне бажання. Модель повинна передбачати відкриття рахунків для малозабезпечених, але важливо перевірити, хто реально належить до тієї категорії. Цим повинні займатися відповідні служби, які стежитимуть, щоб у всіх були встановлені лічильники, відкриті рахунки", — підкреслив фахівець.

Сьогодні ж, за його словами, громадяни, які отримують субсидії, абсолютно не зацікавлені в економії: чим більше вони споживають, тим більша нараховується їм субсидія.

Чинна система виплати субсидій — абсолютно безглузда і витратна модель. Головна її мета — не забезпечити економне споживання ресурсів, а дати можливість чиновникам маніпулювати фінансовими потоками.

"Наївно розраховувати на ефективні кроки нинішніх чиновників в інтересах населення. Потрібна активізація громадянського суспільства. Тоді, можливо, відбудуться зрушення. А сама по собі влада інертна і безініціативна", — зазначив експерт.
Система субсидій існує навіть у багатих країнах світу, але фокусуватися в економічній політиці потрібно не на збільшенні кількості бідних, а на розширенні заможного прошарку суспільства. Іншими словами, концентруватися варто на зростанні економіки.

"Без потужного підйому економіки жодна система субсидіювання не принесе економічного достатку країні та її жителям", — резюмував Володимир Омельченко.

Зараз у планах Мінсоцполітики — до 2018 року скоротити на третину число одержувачів субсидій.


Володимир Омельченко

Директор енергетичних програм


Народився в 1967 р. в Києві.

Освіта:

Київський політехнічний інститут, факультет хімічного машинобудування (1992).

Автор понад 50 наукових і публіцистичних праць. Брав участь у розробці та здійсненні міжнародних енергетичних проектів та наукових дослідженнях міжнародної енергетичної політики.

Робота:

У 1992–1996 р. працював на різних посадах в галузі машинобудування;

1997–1998 — головний фахівець відділу нафтової, газової та нафтопереробної промисловості міністерства економіки України;

1998–2003 — НАК «Нафтогаз України», очолював напрям транспорту нафти;

2004–2007 — головний консультант Національного інституту проблем міжнародної безпеки РНБО України;

з лютого 2007 р. — експерт Центру Разумкова, з 2013 року — директор енергетичних програм.

(044) 206-85-02

omelchenko@razumkov.org.ua

volodymyr.omelchenko