Чи зможе Україна відмовитися від антрациту і чи загрожує населенню підвищення тарифів

30 травня 2017

Запаси вугілля на українських ТЕС сягають 425 тисяч тонн, а це не так багато. Однак ситуація контрольована через зниження споживання антрацитових марок.

Про це в коментарі «Слову і Ділу» розповів директор енергетичних програм Центру Разумкова Володимир Омельченко, оцінюючи запаси антрациту на ТЕС і зміни тарифної політики в нашій державі.

«Ситуація не критична, оскільки останнім часом використання вугілля антрацитових марок скоротилося з 20-25 тисяч тонн на добу до 3-4 тисяч тонн. Таке радикальне зниження свідчить, що Україна поступово, за хороших розкладів — протягом двох років, може відмовитися від антрациту. Насамперед за рахунок видобутку вугілля газових груп і модернізації теплової генерації», — пояснює експерт.

Тим не менш, за його словами, імпортувати певні обсяги вугілля антрацитових груп поки все ж доведеться — щоб виключити залежність від РФ.

«ДТЕК вже уклала перший контракт на закупівлю вугілля у Південно-Африканській республіці. У «Центренерго» тендер поки провалився. Але подолання залежності від антрациту — єдиний шлях до незалежності України в даному секторі. Тому можливий тільки такий вихід», — підкреслив він.

На цьому тлі загострюватиметься питання підвищення тарифів на енергоносії, додав фахівець.

«Сьогодні ціни на оптовому ринку підвищувати далі нікуди: у нас в країні одні з найвищих цін на вугілля в Європі», — підкреслив Омельченко.
За його словами, питання більше стосується деформації цінової політики.

«Ціна електроенергії для населення значно нижча, ніж для промисловості. Тобто діє перехресне субсидування населення з боку промисловості. Це не дуже добре, оскільки, підвищуючи вартість товару, знижує конкурентоспроможність продукції. Деформацію будуть намагатися подолати через зниження ціни для промисловості і підвищення — для населення», — пояснив Володимир Омельченко.

Нагадаємо, в кінці минулого тижня у чорноморському порту Южний розвантажена перша партія вугілля з Південно-Африканської Республіки для теплоелектростанцій ДТЕК — 75 тисяч тонн антрациту.


Володимир Омельченко

Директор енергетичних програм


Народився в 1967 р. в Києві.

Освіта:

Київський політехнічний інститут, факультет хімічного машинобудування (1992).

Автор понад 50 наукових і публіцистичних праць. Брав участь у розробці та здійсненні міжнародних енергетичних проектів та наукових дослідженнях міжнародної енергетичної політики.

Робота:

У 1992–1996 р. працював на різних посадах в галузі машинобудування;

1997–1998 — головний фахівець відділу нафтової, газової та нафтопереробної промисловості міністерства економіки України;

1998–2003 — НАК «Нафтогаз України», очолював напрям транспорту нафти;

2004–2007 — головний консультант Національного інституту проблем міжнародної безпеки РНБО України;

з лютого 2007 р. — експерт Центру Разумкова, з 2013 року — директор енергетичних програм.

(044) 206-85-02

omelchenko@razumkov.org.ua

volodymyr.omelchenko