Експерт Максим Белявський розповів Lenta.UA про результати опитування щодо глобального потепління та проблеми екології.
У лютому ми проводили соціологічне дослідження з вивчення ставлення українців до процесів глобального потепління і безпосередньо екологічним проблемам. Які ж результати ми отримали: 78% опитаних вважають, що глобальне потепління впливає на екологію. Близько 60% громадян вважають, що в найближчі 5–10 років глобальне потепління безпосередньо вплине на життєдіяльність всіх процесів і на здоров'я громадян.
Питали також про те, чи готові українці підтримати політичну силу, яка буде безпосередньо займатися вирішенням екологічних проблем, питань охорони навколишнього середовища і здоров'я. Виявилося, що тільки 1,2% українців готові підтримувати політичну силу, яка буде захищати екологію. Більшість, а це 40,4% респондентів бажають віддати голос за партію, яка безпосередньо буде забезпечувати стабільне функціонування всіх процесів життєдіяльності.
Населення розуміє екологічні виклики, але підтримати політичну силу, яка була б флагманом рішення таких екологічних викликів населення не готове на сьогоднішній день. Тобто, рівень підтримки вірогідною зеленої політичної сили, в екологічному аспекті цього слова, становить максимум до 10%.
Що стосується викидів і енергетики. В Україні існує національний план скорочення викидів від великих установок. Великі спалюють установки, це ті промислові об'єкти, які використовують вугілля, газ, нафта, мазут, для виробництва тепла, теплової або електричної енергії.
Існує відповідний план, але він ніяк не реалізується. План розрахований до 2030 року. Там мова йде про необхідність модернізації цих об'єктів для зменшення викидів оксидів азоту, сірки і пилу, що давало б можливість надалі здійснювати експорт електроенергії європейським споживачам, і, власне, забезпечити екологічність виробничих процесів.
Оксиди азоту та сірки потрапляють в організм людини через дихальні шляхи. У Центру Разумкова є кілька досліджень, одне з яких якраз стосується формування шляхів фінансового забезпечення виконання національного плану по скороченню викидів від великих спалюють установок. Ми пропонуємо поєднати розвиток альтернативної енергетики, систем накопичення електроенергії з питанням реконверсіі вугільних регіонів.
Тобто їх переорієнтація на нинішні виклики, екологічної та енергетичної безпеки, здоров'я громадян, що є найбільшою цінністю держави.
Знайти фінанси на ці потреби можливо з фондів НАК «Нафтогаз України», які були поповнені за рахунок Стокгольмського арбітражу. Думаю, державна компанія підтримає захист навколишнього середовища шляхом модернізації державних теплогенеруючих підприємств, природно в правовому полі.
Чи не пробували ви звертатися до власників великих заводів, для того щоб вони побачили цифри, і зрозуміли наскільки небезпечним є недотримання норм?
Ми діємо виключно в публічній площині, через механізми комунікації з громадськістю. Нам потрібно продемонструвати, що така проблема існує, і запропонувати інструменти державного регулювання та підтримки проведення тих чи інших заходів по скороченню таких викидів.
Джерело: