Чому в Україні гострий дефіцит бензину — експерт

30 квітня 2022

У Києві вже другий день гостра нестача бензину А-95, на заправках продають лише до 10 л в одні руки. В інших регіонах країни ситуація трохи краща, але теж не ідеальна. Експерт Центру Разумкова назвав причини проблем.

Дефіцит бензину в Україні — результат низки факторів, спричинених війною і не тільки. Таку позицію Фокусу озвучив директор енергетичних програм центру Разумкова Володимир Омельченко.

"По-перше, наш єдиний нафтопереробний завод зазнав бомбардування. Я так розумію, він зараз перебуває у непрацюючому стані", — сказав Омельченко.

Російські війська 2 квітня обстріляли Кременчуцький нафтопереробний завод та склади паливно-мастильних матеріалів.

Друга причина за версією Володимира Омельченка також воєнна: "У нас резервуарні парки з нафтопродуктами зруйновані, це значно погіршує логістичні ланки".

Питання оподаткування палива теж вносить елемент нестабільності, каже Омельченко: "Третє питання — ця гра: то знизили акциз та ПДВ на паливо, потім вийшов законопроєкт, щоб повернути податки".

Продовжуючи перераховувати передумови для дефіциту палива, Володимир Омельченко констатує: "Трейдери вимагають відміни граничної ціни на паливо".

Держрегулювання цін на бензин та дизель діє в Україні з травня минулого року. Представники ринку критикують такий підхід. Наприклад, гендиректор та засновник Prime Group TM Дмитро Льоушкін вважає, що ціни в центрі країни мають бути принаймні на 2 грн на літрі вищими, ніж на західному кордоні країни, через яку зараз проходить весь імпорт.

"Я думаю, цей комплекс причин і породив проблему. Насамперед, логістичні проблеми, пов'язані з війною, а також проблеми неефективного регулювання, слабкої роботи Антимонопольного комітету. Ця горюча суміш і створила проблемну ситуацію на ринку нафтопродуктів", — упевнений Омельченко.

Нагадаємо, 28 квітня у Києві зібралися величезні черги перед заправками, на багатьох із них бензину не було.

Міністерка економіки України Юлія Свириденко зазначила, що дефіцит бензину в Україні ліквідують протягом тижня.


Джерело:

Володимир Омельченко

Директор енергетичних програм


Народився в 1967 р. в Києві.

Освіта:

Київський політехнічний інститут, факультет хімічного машинобудування (1992).

Автор понад 50 наукових і публіцистичних праць. Брав участь у розробці та здійсненні міжнародних енергетичних проектів та наукових дослідженнях міжнародної енергетичної політики.

Робота:

У 1992–1996 р. працював на різних посадах в галузі машинобудування;

1997–1998 — головний фахівець відділу нафтової, газової та нафтопереробної промисловості міністерства економіки України;

1998–2003 — НАК «Нафтогаз України», очолював напрям транспорту нафти;

2004–2007 — головний консультант Національного інституту проблем міжнародної безпеки РНБО України;

з лютого 2007 р. — експерт Центру Разумкова, з 2013 року — директор енергетичних програм.

(044) 206-85-02

omelchenko@razumkov.org.ua

volodymyr.omelchenko