Чому "русский мир" називають новою релігією росіян

05 квітня 2022

Медіа

Вісім років війни й окупація українських територій — все це путінський режим виправдовує "благородною" метою: захист російськомовних слов'ян від нібито прогнилого Заходу та радикалів-нацистів. У Кремлі це називають денацифікацією. Але самих росіян назвати інакше ніж фашистами не можна, упевнені соціологи, а горезвісний "русский мир" — ніщо інше, як нова гітлерівська концепція "панівної раси", інформує "Дом".

"У майбутньому він говорив, що ідеї, ідеології, близькі до фашизму, повинні уникнути деяких помилок. Зокрема, не протиставляти себе релігії, не називати себе фашизмом, не вдаватися до повної тоталітарної диктатури, а обмежитися авторитаризмом. Все це ми маємо в путінському режимі", — вважає Михайло Міщенко, заступник директора соціологічної служби Центру Разумкова.

Захоплення України чи, як звикли говорити у Кремлі, "українському питанню" в ідеології "русского мира" завжди відводилося окреме значення. А нинішня повномасштабна війна мала стати його кульмінацією, але, мабуть, не судилося.

"Зараз стрижневою ідеологемою для Росії є завоювання України. Жодних інших цілей для російського суспільства керівництво країни не вигадало, і тому нереалізована мета — завоювання України, а вони говорять саме про завоювання відкритим текстом, — завдасть великого удару по авторитету влади, це може бути початком кінця путінського режиму", — каже Михайло Міщенко.

Так звана денацифікація, під прапором якої Росія розпочала війну проти України, не має нічого спільного з політикою, орієнтованою на інтереси та безпеку громадян. Це лише спроба підживити ідеологію та вгамувати імперський апетит, яка, вже очевидно, успіху не матиме.


Джерело:

Михайло Міщенко

Заступник директора соціологічної служби


Народився в 1962 р. в Києві.

Освіта: Київський державний університет ім. Т. Шевченка, філософський факультет (1984). Кандидат соціологічних наук.

У 1984–1990 р. — співробітник Відділення соціології Інституту філософії Академії наук України;

1990–1998 — співробітник Інституту соціології Національної академії наук України;

1998–2003 — співробітник Українського інституту соціальних досліджень;

2003 — співробітник Київського міжнародного інституту соціології;

з жовтня 2003 р. — заступник директора соціологічної служби Центру Разумкова.

(044) 201-11-94

mishchenko@razumkov.org.ua