Компроміс погубить Україну

12 січня 2017

29 грудня один з найвпливовіших людей України, Віктор Пінчук заявив (у своїй статті для The Wall Street Journal), що "болючі компроміси на випередження" необхідні країні, щоб попередити укладення угоди між Росією і США "через голови 40 мільйонів українців". Шлях компромісу не новий для Пінчука, зятя другого президента України Леоніда Кучми, відомого філантропа і одного з найбагатших людей в Україні, володіє давніми зв'язками в РФ. Про це пише консультант з міжнародної безпеки Центру Разумкова та науковий співробітник Королівського інституту міжнародних відносин Джеймс Шерр в авторській колонці, опублікованій на офіційному сайті інституту Chatham House.

За його словами, на відміну від багатьох інших видатних діячів, Пінчука рідко звинувачували у просуванні російських інтересів. Тим не менш, як зазначає Шерр, він завжди був прихильником "договірного курсу": політики, доброзичливої до Заходу, поважаючої думку Росії, а також критичної по відношенню до тих, хто хотів, щоб Україна вибрала між двома сторонами. Однак, як зазначає експерт, Пінчук у цьому тексті з його пропозицією піти на компроміси з Росією суперечить сам собі. "Незважаючи на те, що цілі Пінчука гідні похвали — збереження права України обирати свій шлях, забезпечити свою територіальну цілісність і побудувати успішну країну — його пропозиції повністю суперечать їм. Він закликає до "тимчасової" відмови від мети членства в ЄС, пошуку "альтернативних домовленостей про безпеку" з НАТО і, що є найбільш спірним моментом, проведення виборів на окупованих територіях до того, як з'являться умови для проведення чесних виборів", — пише Шерр, називаючи дані пропозиції нежиттєздатними і відзначаючи, що такі компроміси будуть означати кинути Україну в обійми Росії без будь-яких зобов'язань і гарантій, якими б ілюзорними вони не були. Науковий співробітник Королівського інституту також додає, що ці тимчасові домовленості, якщо їх укласти, стануть новою реальністю і зруйнують існуючі відносини Україна-ЄС, Україна-НАТО). "Вони (домовленості) також створять нову динаміку, яку Росія зможе використовувати, щоб забезпечити підпорядкування України, спочатку де-факто, а потім і де-юре. Немає причин вважати, що будь-які односторонні поступки змусять Росію відмовитися від цілей, яким вона прагнула, навіть коли Україна була позаблоковою державою", — підкреслює експерт Центру Разумкова.

Вибори в Донбасі проводитися в умовах окупації бойовиками автор вважає кращим спосіб образити українців, які пожертвували своїми життями для збереження цих принципів, і тих на Заході, хто їх підтримував. При цьому Шерр вважає, що в теж час вони не задовольнять Москву і її ставлеників в Донецькій і Луганській "народних республіках". "Сепаратистські лідери в Донбасі з самого початку наполягали на тому, що такий статус дасть їм абсолютну автономію і право вето щодо зовнішнього курсу України. Про це стаття Пінчука замовчує", — додає він. При цьому побоювання Пінчука експерт називає передчасними та недоречними, оскільки об'єкт угоди, не розвалена держава, а активний політичний суб'єкт. Україна згуртована більше, ніж коли-небудь раніше. "Жертвувати ключовими своїми інтересами в страху перед можливими діями інших не тільки нерозумно в принципі. Це спростить дії противника. Але ризики, що стоять перед Україною, вимагають від неї абсолютної чіткості. Якщо інші намагаються обмежити її права як незалежної держави, то нехай вони і несуть за це відповідальність і вину. Але не треба робити це українськими руками", — підсумував Джеймс Шерр.

За матеріалами: DT.UA

Оригінал публікації Джеймса Шерра на сайті Chatham House

Джеймс Шерр

Позаштатний науковий консультант з міжнародної безпеки