Трудові ресурси для повоєнного відновлення України (червень 2024р.)

07 серпня 2024

Результати соціологічного опитування, що проводилося соціологічною службою Центру Разумкова з 6 по 12 червня 2024 року за підтримки Фонду Конрада Аденауера в Україні.

Опитування методом face-to-face проводилося у Вінницькій, Волинській, Дніпропетровській, Житомирській, Закарпатській, Запорізькій, Івано-Франківській, Київській, Кіровоградській, Львівській, Миколаївській, Одеській, Полтавській, Рівненській, Сумській, Тернопільській, Харківській, Херсонській, Хмельницькій, Черкаській, Чернігівській, Чернівецькій областях та місті Києві (у Запорізькій, Миколаївській, Харківській, Херсонській областях — лише на тих територіях, що контролюються урядом України та на яких не ведуться бойові дії).

Опитування проводилося за стратифікованою багатоступеневою вибіркою із застосуванням випадкового відбору на перших етапах формування вибірки та квотного методу відбору респондентів на заключному етапі (коли здійснювався відбір респондентів за статево-віковими квотами). Структура вибіркової сукупності відтворює демографічну структуру дорослого населення територій, на яких проводилося опитування, станом на початок 2022 року (за віком, статтю, типом поселення).

Опитано 2016 респондентів віком від 18 років. Теоретична похибка вибірки не перевищує 2,3%. Разом з тим, додаткові систематичні відхилення вибірки можуть бути зумовлені наслідками російської агресії, зокрема, вимушеною евакуацією мільйонів громадян.


Проблеми ринку праці та сфери зайнятості

До основних проблем, які існують наразі на ринку праці України громадяни, що приймали участь в дослідженні, відносять — мобілізацію працівників — 73%, дефіцит кадрів — 53%, відтік кваліфікованих кадрів за кордон — 48%, тінізацію економічних відносин — 26% та диспропорції у зарплатних очікуваннями кандидатів та фінансовими можливостями бізнесу — 22%. 19% повідомили про неготовність рекрутерів і роботодавців до співпраці з кандидатами, старшими 40 років. Нові правила мобілізації суттєво вплинули на всі сектори ринку праці в Україні, але є особливо проблематичними там, де більшість робочої сили традиційно становлять чоловіки.


Дефіцит кадрів та заходи щодо його подолання

На питання Чи є дефіцит кадрів на підприємстві де Ви зараз працюєте про дефіцит кваліфікованих та некваліфікованих фахівців усіх кваліфікацій (кваліфікованих та некваліфікованих) повідомили 66% чоловіків та 55% жінок, серед них 30% повідомили про існування суттєвого дефіциту фахівців усіх кваліфікацій, 24% — про дефіцит кваліфікованих фахівців. 32% відповіли, що дефіциту кадрів немає.

На питання, Що на Вашу думку, необхідно, щоб подолати дефіцит кадрів в Україні 54% відповіли що необхідна перекваліфікація співробітників і перерозподіл обовʼязків у трудовому колективі, 52% — звернули увагу на необхідність поширювати програми залучення молодих фахівців та заохочення повернення до України громадян України, які зараз перебувають за кордоном, 53% вважають що доцільно розвивати програми навчання та адаптації для працівників старшого віку та пристосування робочих місць та умов зайнятості для працівників старшого віку та працівників з інвалідністю. П’ята частина (22%) висловилась за необхідність автоматизації процесів виробництва.

При цьому лише 15% схвалюють залучення жінок на чоловічі професії.

Майже зовсім не користується підтримкою з боку громадян України залучення робочої сили з інших країн (6,6%).


Стимулювання повернення громадян із за кордону

На питання чи потрібно для стимулювання повернення українських громадян з-за кордону запроваджувати спеціальні стимули та преференції для них 63% респондентів дали позитивну відповідь. 17% відповіли, що такі стимули не потрібні, і 20% утруднюються дати відповідь чи потрібне таке стимулювання з боку держави, чи ні.


Наміри щодо працевлаштування

На питання Чи думаєте Ви про зміну роботи 71% відповіли, що зараз не планують змінювати свою роботу, 17% мають наміри змінити роботу і 12% не можуть дати однозначну відповідь.

Серед тих хто не працює (за різними причинами) 60% відповіли, що не планують і не готові в принципі вийти на роботу. Готові до роботи лише 31% непрацюючих респондентів. 78% опитаних респондентів навіть не щукають роботу. У розрізі статі серед непрацюючих готові вийти на роботу 34% чоловіків і 29% жінок. Шукають роботу серед тих хто зараз не працюють лише 16% опитаних. Серед них шукають роботу 20,5% чоловіків і лише 14% жінок.

На питання З якими проблемами Ви стикаєтесь під час пошуку роботи 56% відповіли, що головною проблемою є низький рівень заробітної плати за наявними вакансіями, 52% позначили відсутність роботи за фахом і 34% — недостатність навичок та компетентностей, які потрібні роботодавцю.

Серед тих, хто готовий працювати та шукати роботу 52% готові пройти перепідготовку для перекваліфікації та отримання нових навичок, 46% — додатково навчатися, 39% — готові вивчити іноземну мову, 34% змінити процесію, 26% готові працювати в іншій країні, і 25% готові працювати в іншому регіоні України.

На питання На які поступки стосовно умов праці Ви готові піти при пошуку роботи серед тих, хто працює 32% і 16% серед непрацюючих готові обговорювати умови праці, але поступитися лише певними умовами, 17% працюючих і 12% погодяться працювати лише на власних умовах щодо роботи, і лише 4,5% як серед працюючих, так і серед непрацюючих готові на будь яку роботу та на будь-які умови праці.

При цьому 22% висловились, що готові працювати на фізично важких роботах, і 12% на шкідливих роботах.


Залучення до ринку праці працівників 60+

Щодо імовірної можливості підвищення пенсійного віку в Україні 58% опитаних респондентів відповіли, що негативні наслідки підвищення пенсійного віку переважатимуть можливий позитив, 16% респондентів вважають, що підвищення пенсійного віку матиме приблизно однаковою мірою як позитивні, так і негативні наслідки, і лише 7% відповіли, що підвищення пенсійного віку в Україні можна розглядати як вимушений крок, і його позитивні наслідки переважатимуть негативні.

На питання До якого віку Ви готові працювати 29% відповіли — до 60 років, 12% — готові працювати до 61–65 років, 3% — до 66–70 років і 15% — до 50–59 років. При цьому 20% відповіли, що взагалі не можу або не готові працювати.

Переважна більшість опитаних респондентів погоджується з тезою про те, що Якщо говорити про працівників старшого віку (55 і більше років), то вони переважно мають більший професійний досвід та практичні навички, готовність до наставництва (75%), менші амбіції, не женуться за кар’єрою (73%), мають унікальні кваліфікації, з яких зараз вже не готують спеціалістів (69%), погоджуються на меншу зарплату (61%). При цьому 58% опитаних респондентів відмічають, що працівники старшого віку мають менше сил та меншу продуктивність (58%), для них характерні несприйняття новацій, обмежені навички у сфері передових, цифрових технологій, гірші знання іноземних мов (50%), а також незацікавленість перспективами розвитку бізнесу (40%).

Залученню до працевлаштування людей похилого (пенсійного) віку, з точки зору респондентів сприятиме в першу чергу можливість працювати за гнучким графіком або неповний робочий день (неповний робочий тиждень). З такою тезою поголились 70% опитаних респондентів. 54% вважають, що людям для людей пенсіного віку доцільним є існування можливості підвищення кваліфікації або отримання нової спеціальності.


Умови праці

Тільки 28% працюючих респондентів відповіли, що їм ніколи або практично ніколи не доводиться працювати понаднормово. Серед тих, хто працює в умовах понаднормованого часу 13% відповіли, що працюють в таких умовах постійно, 24% — відповіли, що понаднормово працюють часто і 31% понаднормово працюють, але це трапляється рідко.

Якщо люди працюють понаднормово, то 26% отримують більшу заробітну плату, адекватну понаднормовій роботі, 29% опитаних респондентів відповіли, що отримують більшу заробітну плату, але не адекватну відпрацьованому часу, і 36,5% респондентів відповіли, що у випадках, коли їм доводиться працювати понаднормово вони взагалі не отримую винагороди за понаднормову роботу.


Рівень працездатності

На питання Чи змінився рівень Вашої працездатності після початку повномасштабної війни (тобто після лютого 2022 року) 43% дали негативну відповідь. При цьому 28% відповіли, що рівень працездатності дещо знизився, 13% респондентів відповіли, що їх рівень працездатності знизився істотно. І 13% відповіли, що їх рівень працездатності зріс.


Вимоги до роботи

Головною вимогою до роботи, для респондентів, які приймали участь в дослідженні, є гідний рівень заробітної плати — на це вказала переважна більшість опитаних — 89%. Також серед вимог називають бронювання працівників від мобілізації (24%), додаткові соціальні пільги, привілеї, бенефіти (24%), стабільність компаніях та комфортні умова праці (22%), зручність розташування — 16% , кар’єрні перспективи — 14%., страхування життя працівників — 13%, дружня атмосфера в колективі — 11%.

При цьому 53% вказали, що розмір заробітної плати не відповідає трудовим зусиллям, не враховує складність чи важливість праці, 24% вказали на важкість та надмірну інтенсивність роботи.


На Вашу думку, які основні проблеми є зараз на ринку праці України, у сфері зайнятості? Виберіть всі варіанти відповіді що Вам підходять,
% серед працюючих (роботодавців, найманих працівників, працюючих співвласників підприємств, самозайнятих)

Мобілізація працівників 73,3
Дефіцит кадрів 53,5
Відтік кваліфікованих кадрів за кордон 47,6
Український бізнес продовжує працювати в «сірому» або «чорному» полі, що не дуже сприяє поверненню громадян, які виїхали 25,7
Диспропорції між зарплатними очікуваннями кандидатів та фінансовими можливостями бізнесу 22,1
Виїзд студентів на навчання за кордон 21,9
Вигорання і втома співробітників 21,0
Неготовність рекрутерів і роботодавців до співпраці з кандидатами, старшими 40 років 19,2
Відсутність стратегічного управління демографічними процесами 15,0
Перерозподіл працівників всередині країни (концентрація кандидатів в більш безпечних регіонах) 15,0
Брак фахівців зі знанням англійської мови, інших іноземних мов 14,5
Бажання працівників працювати віддалено (он-лайн) 14,3
Низький рівень інклюзивності, мало ініціатив щодо залучення ветеранів і людей з інвалідністю 14,3
Неготовність працювати в маловідомих компаніях 6,0
Інше 0,3
Не бачу проблем 3,0
Важко відповісти 2,7


Там, де Ви зараз працюєте, чи можете Ви сказати, що є дефіцит кадрів на Вашому підприємстві?,
% серед працюючих (роботодавців, найманих працівників, працюючих співвласників підприємств, самозайнятих)

Ні, дефіциту кадрів немає 31,7
Так, є суттєвий дефіцит фахівців усіх кваліфікацій 29,6
Так — не вистачає кваліфікованих фахівців 24,3
Так — не вистачає некваліфікованих фахівців 6,4
Важко відповісти 8,1


Що, на Вашу думку, необхідно, щоб подолати дефіцит кадрів в Україні?
Виберіть всі варіанти відповіді, що Вам підходять, % серед працюючих (роботодавців, найманих працівників, працюючих співвласників підприємств, самозайнятих)

Перекваліфікація співробітників і перерозподіл обовʼязків у трудовому колективі 53,5
Програми залучення молодих фахівців 52,4
Заохочення повернення до України громадян України, які зараз перебувають за кордоном 52,3
Програми навчання та адаптації для працівників старшого віку 30,2
Пристосування робочих місць та умов зайнятості для працівників старшого віку та працівників з інвалідністю 23,7
Автоматизація процесів 21,6
Залучення жінок на чоловічі професії 15,5
Залучення робочої сили з інших країн 6,6
Підвищення віку виходу на пенсію 1,4
Інше 3,6
Нічого не потрібно робити 2,7
Важко відповісти 5,7


На Вашу думку, чи потрібно для стимулювання повернення українських громадян з-за кордону запроваджувати спеціальні стимули та преференції для них?

Так 62,7
Ні 17,4
Важко відповісти 19,9


Чи думаєте Ви про зміну роботи?,
% серед працюючих (роботодавців, найманих працівників, працюючих співвласників підприємств, самозайнятих)

Так, планую змінити роботу 17,2
Ні, зараз не планую змінювати роботу 70,9
Важко відповісти 11,9


Якщо Ви не працюєте, то з якої причини?
, % серед непрацюючих

Не працюєте за віком 50,7
Не працюєте за станом здоров’я 12,0
Не працюєте, оскільки навчаєтеся стаціонарно 8,0
Перебуваєте у відпустці для догляду за дитиною 7,2
Не працюєте, оскільки в цьому не бачите необхідності (наприклад, живете за рахунок доходів інших членів родини) 2,6
Не можете знайти підходящу роботу за фахом та кваліфікацією 3,6
Не можете знайти підходящу роботу за рівнем оплати 4,7
Не беруть на роботу через Ваш вік 2,0
Щоб уникнути мобілізації 1,4
Не працюєте з інших причин 5,6
Важко відповісти, відмова відповідати 2,3


Якщо Ви не працюєте, чи готові Ви в принципі вийти на роботу?,
% серед непрацюючих

Так 31,4
Ні 59,6
Важко відповісти 9,0


Якщо Ви не працюєте, то чи шукаєте Ви роботу?,
% серед непрацюючих

Так, шукаю роботу 16,4
Не шукаю роботу 77,9
Відмова від відповіді 5,7


Вкажіть, з якими проблемами Ви стикаєтесь під час пошуку роботи?,
не більше 3-х варіантів відповіді, % серед непрацюючих, які шукають роботу

Низький рівень заробітної плати за наявними вакансіями 56,3
Відсутність робочих місць за фахом 51,9
Недостатність навичок та компетентностей, які потрібні роботодавцю 34,0
Зневіра в пошуку роботи 12,9
Відсутність навичок активного пошуку роботи 11,1
Необхідність отримання додаткової освіти 9,3
Активні бойові дії на території проживання 8,3
Небажання працювати 0,0
Інше 7,4
Важко відповісти, відмова від відповіді 1,0


Чи готові Ви задля того, щоб знайти роботу…?

Так Ні Важко відповісти
пройти перепідготовку для перекваліфікації та отримання нових навичок 51,7 39,0 9,4
додатково навчатися 46,2 45,7 8,1
вивчити іноземну мову 38,7 49,9 11,4
змінити професію 34,0 55,8 10,2
працювати в іншій країні 25,6 64,5 9,9
працювати в іншому населеному пункті в межах свого регіону 25,1 67,3 7,6
працювати в іншому регіоні України 19,7 71,8 8,6


На які поступки стосовно умов праці Ви готові піти при пошуку роботи?

% серед усіх опитаних % серед працюючих % серед непрацюючих
Я взагалі не збираюся шукати роботу 41,8 32,5 54,6
Я готовий(а) на будь яку роботу та на будь-які умови праці 4,5 4,4 4,3
Я погоджуся лише на власні умови щодо роботи 16,0 18,6 12,2
Я готовий(а) обговорювати умови праці, але поступитися лише певними умовами 24,8 31,8 16,3
Важко відповісти 12,9 12,8 12,5


Чи готові Ви працювати у разі необхідності…

Так Ні Важко відповісти
На фізично важких роботах 22,3 69,8 7,9
На небезпечних роботах 11,8 79,5 8,7
На шкідливих роботах 9,1 82,3 8,7


Як Ви поставилися б до підвищення пенсійного віку в Україні?

Це був би вимушений крок, але його позитивні наслідки переважатимуть негативні 7,1
Негативні наслідки підвищення пенсійного віку переважатимуть можливий позитив 58,1
Підвищення пенсійного віку матиме приблизно однаковою мірою як позитивні, так і негативні наслідки 15,8
Важко відповісти 19,0


До якого віку Ви готові працювати?

40–49 років 0,6
50–59 років 15,3
60 років 28,7
61–65 років 12,7
66–70 років 2,8
71–100 років 0,6
Взагалі не можу або не готовий(а) працювати 19,7
Важко відповісти / Відмова відповідати 19,6


Якщо говорити про працівників старшого віку (55 і більше років), то, на Вашу думку, чи властиві таким працівникам, порівняно з працівниками молодшого та середнього віку, кожна з таких якостей?

Так Ні Важко відповісти
Більший професійний досвід та практичні навички, готовність до наставництва 75,1 12,2 12,8
Менші амбіції, не женуться за кар’єрою 72,8 13,7 13,5
Унікальні кваліфікації, з яких зараз вже не готують спеціалістів 68,7 16,6 14,7
Погоджуються на меншу зарплату 61,2 23,4 15,4
Менше сил та менша продуктивність 58,2 23,4 18,4
Несприйняття новацій, обмежені навички у сфері передових, цифрових технологій, гірші знання іноземних мов 49,7 26,8 23,5
Незацікавленість перспективами розвитку бізнесу 39,9 30,1 30


На Вашу думку, чи сприятиме кожен з таких заходів працевлаштуванню та залученню до зайнятості людей пенсійного віку?

Так Ні Важко відповісти
Можливість підвищити кваліфікацію, отримати нову спеціальність 54,5 28,6 16,9
Можливість працювати за гнучким графіком або неповний робочий день (неповний робочий тиждень) 69,7 16,6 13,8


Чи доводиться Вам працювати понаднормово?
ОДНА ВІДПОВІДЬ, % серед працюючих (роботодавців, найманих працівників, працюючих співвласників підприємств, самозайнятих)

Так, постійно 12,7
Так, досить часто 23,8
Рідко 30,7
Ніколи або практично ніколи не доводиться працювати понаднормово 28,4
Важко відповісти 4,3


Якщо вам доводиться працювати понаднормово, чи адекватну винагороду Ви отримуєте за понаднормову роботу?,
% серед працюючих (роботодавців, найманих працівників, працюючих співвласників підприємств, самозайнятих), які працюють понаднормово

Так, я отримую більшу заробітну плату, адекватну понаднормовій роботі 26,3
Я отримую більшу заробітну плату, але не адекватну відпрацьованому часу 29,3
Я не отримую винагороди за понаднормову роботу 36,5
Важко відповісти 7,8


Чи змінився рівень Вашої працездатності після початку повномасштабної війни (тобто після лютого 2022 року)?,
% серед працюючих (роботодавців, найманих працівників, працюючих співвласників підприємств, самозайнятих)

Не змінився 43,3
Істотно знизився 12,7
Дещо знизився 27,6
Дещо зріс 9,3
Істотно зріс 2,6
Важко відповісти 4,5


Які вимоги до роботи для Вас є головними?
(відмітьте не більше трьох варіантів відповіді), % серед працюючих (роботодавців, найманих працівників, працюючих співвласників підприємств, самозайнятих)

Гідна зарплата 89,2
Додаткові соціальні пільги, привілеї, бенефіти 24,2
Бронювання працівників від мобілізації 23,8
Стабільність компанії, гарантована робота 22,1
Комфортні умови праці 21,1
Зручність розташування, близькість місця роботи до місця проживання 15,9
Кар’єрні перспективи 13,6
Страхування життя працівників 12,8
Дружня атмосфера в колективі 11,4
Робота за фахом 10,9
Зручні години роботи 9,6
Робота, де Ви бачите конкретний результат 7,3
Можливість працювати дистанційно 6,6
Не дуже напружена робота 5,6
Тривала відпустка, достатня кількість неробочих днів 5,6
Престижність роботи 4,1
Цікава, творча робота 3,9
Суспільно-корисна робота 3,6
Робота, що відповідає здібностям 3,6
Можливість проявити ініціативу 3,2
Відповідальна робота 1,9
Нічого з цього 1,1
Важко відповісти 0,9


Чи можна про Вас сказати, що?… (виберіть все, що Вам підходить) ,
% серед працюючих (роботодавців, найманих працівників, працюючих співвласників підприємств, самозайнятих)

Розмір Вашої заробітної плати не відповідає трудовим зусиллям, не враховує складність чи важливість праці

53,4

Ваша робота фізично важка або надто інтенсивна

24,3

Вам не подобається обмежений чи відсутній соціальний захист на Вашій роботі

12,1

Вам не подобаються облаштування Вашого робочого місця, рівень комфорту на робочому місці

9,2

Вам не подобається, що Ваша робота не забезпечує відстрочку (бронювання) від мобілізації

9,2

Ви працюєте в шкідливих для здоров’я умовах

9,0

Ви відчуваєте, що переросли свою посаду чи професійну роль

8,2

Вам не подобаються цінності Вашої організації (несприятливе емоційне оточення, погані стосунки з колегами чи керівництвом)

5,5

Вам не подобається відсутність у Вас офіційного працевлаштування

5,5

Вам не подобається те, що Ви не маєте можливості працювати віддалено (он-лайн)

4,4

Ви не бачите сенсу в тому, що робите

3,8

Вам не подобається те, що Ви не маєте можливості працювати офлайн

3,2

Важко відповісти 23,4


Ви працюєте на основі:,
серед найманих працівників та працюючих співвласників підприємств

Вересень 2019 Червень 2020 Грудень 2022 Червень 2024
Запису у трудовій книжці або письмового договору і отримуєте лише офіційну заробітну плату 62,2 63,7 74,2 74,2
Запису у трудовій книжці або письмового договору, але частину зарплати одержуєте неофіційно (в конверті) 16,6 16,4 9,2 12,6
Працюєте на основі усної домовленості (без офіційного оформлення) 20,7 19,8 12,5 8,8
Відмова відповідати 0,4 0,1 4,1 4,3


До якої категорії Ви можете себе насамперед віднести?

Вересень 2019 Червень 2020 Травень 2021 Грудень 2022 Червень 2023 Червень 2024
Роботодавці 2,3 2,9 2,5 2,3 3,6 3,5
Наймані працівники 48,0 46,9 48,7 42,6 43,5 40,7
Працюючі співвласники підприємства 1,4 1,9 1,4 1,3 1,5 2,0
Самозайняті 4,8 6,3 6,7 7,2 7,7 6,6
Непрацюючі 41,4 40,0 37,4 45,6 42,5 44,1
Важко відповісти 2,1 1,9 3,3 1,1 1,2 3,2


Ваш соціальний статус:

Грудень 2021 Червень 2024
Керівник підприємства, установи або керівник підрозділу підприємства 1,6 1,8
Підприємець, фермер, ІТД, ФОП 4,5 5,8
Фахівець, державний службовець 16,3 13,0
Військовослужбовець, службовець СБУ, МВС 1,1 2,9
Службовець в іншій сфері 5,0 5,1
Робітник 28,1 21,9
Учень, студент 3,3 4,3
Домогосподарка 6,3 5,5
Пенсіонер 26,6 25,2
Непрацездатний (в тому числі інваліди) 1,0 2,9
Непрацюючий (але не зареєстрований як безробітний) 3,4 6,0
Офіційно зареєстрований безробітний 0,4 0,7
Інше 0,9 1,6
Не відповіли 0,6 3,4


У якій сфері (галузі) Ви працюєте? Якщо Ви працюєте в кількох сферах (галузях), назвіть ту сферу, робота в якій є основною,
% серед працюючих (роботодавців, найманих працівників, працюючих співвласників підприємств, самозайнятих)

Вересень 2019 Червень 2020 Червень 2024
Освіта 9,3 9,4 11,7
Наука 1,1 0,9 1,2
Охорона здоров'я 6,7 4,8 6,5
Культура 1,6 2,6 3,2
Державне управління 3,4 3,4 3,7
Правоохоронні органи 2,4 0,8 1,5
Податкова служба 0,2 0,6 0,4
Збройні сили 0,8 1,3 3,5
Транспорт 10,1 7,5 9,2
Енергетика 2,5 1,9 2,7
Будівництво 10,4 10,3 9,8
Добувна промисловість 1,0 2,1 1,0
Металургія 1,6 2,0 1,0
Машино- і приладобудування 2,5 2,9 1,7
Сільське господарство і агропромисловий комплекс 8,5 9,1 6,5
Торгівля і сфера обслуговування 26,5 27,6 22,8
Фінансовий сектор 2,4 3,2 3,5
Інше 8,0 8,0 9,0
Важко відповісти 1,3 1,6 1,0