Ставлення українців до Білорусі (лютий–березень 2023р.)

09 березня 2023

Результати соціологічного опитування, що проводилося соціологічною службою Центру Разумкова з 22 лютого по 1 березня 2023 року.

Опитування методом face-to-face проводилося у Вінницькій, Волинській, Дніпропетровській, Житомирській, Закарпатській, Запорізькій, Івано-Франківській, Київській, Кіровоградській, Львівській, Миколаївській, Одеській, Полтавській, Рівненській, Сумській, Тернопільській, Харківській, Хмельницькій, Черкаській, Чернігівській, Чернівецькій областях та місті Києві (у Запорізькій, Миколаївській, Харківській, Херсонській областях — лише на тих територіях, що контролюються урядом України та на яких не ведуться бойові дії).

Опитування проводилося за стратифікованою багатоступеневою вибіркою із застосуванням випадкового відбору на перших етапах формування вибірки та квотного методу відбору респондентів на заключному етапі (коли здійснювався відбір респондентів за статево-віковими квотами). Структура вибіркової сукупності відтворює демографічну структуру дорослого населення територій, на яких проводилося опитування, станом на початок 2022 року (за віком, статтю, типом поселення).

Опитано 2020 респондентів віком від 18 років. Теоретична похибка вибірки не перевищує 2,3%. Разом з тим, додаткові систематичніі відхилення вибірки можуть бути зумовлені наслідкими російської агресії, зокрема, вимушеною евакуацією мільйонів громадян.


Переважна більшість респондентів (80,6%) вважають, що Білорусь є стороною війни, яка воює проти України. Протилежної думки дотримуються 7,5% опитаних.

Загалом українське суспільство демонструє негативне ставлення до Білорусі. Понад 80% респондентів ставляться до Білорусі негативно (56,3% — цілком негативно, 24,4% — переважно негативно). Позитивне ставлення до Білорусі висловили 12,4% опитаних (3,1% — цілком позитивне, 9,3% — переважно позитивне).

Ще більш негативно громадяни України ставляться до Олександра Лукашенка. Понад 90% респондентів ставляться до Олександра Лукашенка негативно (76,3% — цілком негативно, 15,9% — переважно негативно). Позитивно до Олександра Лукашенка ставляться 3,3% опитаних (0,5% — цілком позитивно, а 2,8% — переважно позитивно).

Дві третини опитаних повністю (46,7%) або скоріше (22,5%) підтримують повний розрив усіх стосунків України з Білоруссю після перемоги України. Зовсім не підтримують повний розрив усіх стосунків України з Білоруссю 5,4% опитаних, скоріше не підтримують — 11,2%.




Як Ви вважаєте, чи є Білорусь стороною війни, яка воює проти України?

Так

80,6

Ні

7,5

Важко відповісти

11,9


Наскільки позитивним чи негативним є Ваше ставлення до Білорусі?

Цілком позитивне

3,1

Переважно позитивне

9,3

Переважно негативне

24,4

Цілком негативне

56,3

Не знаю / важко відповісти

6,9


Наскільки позитивним чи негативним є Ваше ставлення до Олександра Лукашенка?

Цілком позитивне

0,5

Переважно позитивне

2,8

Переважно негативне

15,9

Цілком негативне

76,3

Не знаю / важко відповісти

4,5


Після перемоги України та деокупації її території, чи підтримуєте Ви повний розрив усіх стосунків України з Білоруссю аж до цілковитої заборони на в’їзд громадян Білорусі в Україну (крім тих, хто просить політичного притулку)?

Так

46,7

Скоріше так

22,5

Скоріше ні

11,2

Ні

5,4

Важко відповісти

14,3