Оцінка громадянами України загрози агресії з боку Росії (cічень 2022р.)

02 лютого 2022

Дослідження проведене соціологічною службою Центру Разумкова з 28 по 31 січня 2022 рокуметодом САТІ (телефонне опитування). Було опитано 1206 респондентів віком від 18 років у всіх регіонах України, за винятком Криму та окупованих територій Донецької та Луганської областей за вибіркою, що репрезентує доросле населення за основними соціально-демографічними показниками. Теоретична похибка вибірки (без врахування дизайн-ефекту) не перевищує 2,9% з імовірністю 0,95.

Дослідження проведене на замовлення Інтернет-видання «Обозреватель».


Громадяни України, відповідаючи на запитання «Чи варто сприймати накопичення російських військ на кордоні з Україною як реальну загрозу вторгнення на територію України взимку-навесні 2022 року?» приблизно однаково часто відповідають «Так, загроза є реальною» (44,9%) і «Ні, вторгнення найближчим часом не буде» (43,7%).

Частіше вважають загрозу реальною жителі Центрального регіону (54,9%, при 35,1% тих, хто вважає, що вторгнення найближчим часом не буде ) і Західного регіону (відповідно 51,6% і 43,2%). Тоді як у Південному регіоні (відповідно 36,1% і 45,1%) і Східному регіоні (відповідно 28,5% і 55,7%) частіше висловлюється точка зору, що вторгнення найближчим часом не буде.

Чим вищий рівень освіти респондентів, чим частіше вони вважають, що загроза є реальною (їх частка зростає від 41,2% серед людей з середньою або неповною середньою освітою до 47,3% серед тих, хто має вищу освіту.

Відповідаючи на запитання: «Чи готові Ви захищати Україну зі зброєю в руках?», 44,9% респондентів відповідають, що готові долучитися до захисту країни у будь-який спосіб, і стільки ж (45,4%) — що вважають це справою військових і не будуть втручатися.

Серед опитаних чоловіків відповіли, що готові долучитися до захисту країни у будь-який спосіб, 61,3%, серед жінок — 31,6%. Серед чоловічого населення Західного регіону таку готовність висловлюють 73,7%, Центрального регіону — 59,7%, Півдня країни — 48,4%, Східного регіону — 58,0%. Найчастіше таку готовність висловлюють молоді чоловіки віком від 18 до 29 років (76,2%).

Серед представників електорату провідних політичних сил найчастіше висловлюють готовність захищати країну виборці партій «Європейська солідарність» (61,6%) та «Слуга народу» (56,8%), найрідше — виборці партії «Опозиційна платформа — За життя» (22,4%).

Більшість респондентів (55,6%) вважають, що українська влада докладає недостатньо дипломатичних та оборонних зусиль для запобігання повномасштабному російському вторгненню (протилежної точки зору дотримуються 28,6% респондентів). На недостатність зусиль влади на цьому напрямі вказує більшість або відносна більшість жителів усіх регіонів — від 45,5% жителів Півдня до 60,9% жителів Заходу країни.

Більш оптимістично дії влади оцінюють представники наймолодшої вікової групи — 18–29 років — серед них 42,5% вважають, що влада докладає достатньо зусиль. Серед представників електорату партії «Слуга народу» таку думку поділяють 70,1%, тоді як серед представників електорату інших провідних політичних сил більшість вважає ці зусилля недостатніми.

55,7% респондентів дотримуються думки, що в разі повномасштабного російського вторгнення В. Зеленський не здатен ефективно спрацювати як Верховний Головнокомандувач та організувати оборону країни (протилежної думки дотримуються 26,9% респондентів).

Якщо серед представників електорату партії «Слуга народу» 85,1% вважають, що В.Зеленський здатен ефективно спрацювати як Верховний Головнокомандувач та організувати оборону країни, то більшість виборців інших провідних політичних сил дотримуються протилежної точки зору.

Відповідаючи на запитання: «Як на вас впливають звернення Зеленського із закликами не панікувати?», 21,5% зазначають, що ці звернення їх заспокоюють, 10,6% — що навпаки, лякають, але більшість (62,0%) відповіли, що не звертають на них уваги.

56,3% респондентів вважають, що переговори з Росією слід вести тільки за участі партнерів з США та ЄС, бо натиснути на Путіна можна тільки спільними зусиллями, 26,0% — що прямі переговори з Путіним — це дієвий спосіб у досягненні миру. Серед жителів Західного і Центрального регіонів більшість (відповідно 76,7% і 65,4%) дотримуються першої точки зору, тоді як серед жителів Сходу відносна більшість (48,4%) вважають, що прямі переговори з Путіним — це дієвий спосіб у досягненні миру. У Південному регіоні першу та другу точки зору (відповідно 34% і 33,3%) поділяють рівні частки опитаних.

57,1% респондентів вважають, що за теперішньої ситуації важливіше витрачати гроші на зміцнення армії, а не на реалізацію державної програми «Велике будівництво» (так вважають від 39,9% опитаних на Півдні країни до 76,7% — на Заході), а 22,0% — що навіть в нинішніх умовах важливіше витрачати гроші на програму «Велике будівництво» (від 14,6% опитаних на Заході до 32,3% — на Сході країни).




РЕЗУЛЬТАТИ ОПИТУВАННЯ В ТАБЛИЦЯХ

(дані у таблицях наведені у відсотках від усіх опитаних)




Чи варто сприймати накопичення російських військ на кордоні з Україною як реальну загрозу вторгнення на територію України взимку-навесні 2022 року?

Так. Загроза є реальною

44,9

Ні. Вторгнення найближчим часом не буде

43,7

ВАЖКО ВІДПОВІСТИ/ ВІДМОВА ВІД ВІДПОВІДІ/ НЕ ЗНАЮ

11,5

Чи готові ви захищати Україну зі зброєю в руках?

Готовий долучитись до захисту країни у будь-який спосіб

44,9

Вважаю це справа військових, не буду втручатись

45,4

ВАЖКО ВІДПОВІСТИ/ ВІДМОВА ВІД ВІДПОВІДІ/ НЕ ЗНАЮ

9,7


На Вашу думку, достатньо чи недостатньо дипломатичних та оборонних зусиль докладає українська влада для запобігання повномасштабному російському вторгненню?

Так, достатньо

28,6

Ні, недостатньо

55,6

ВАЖКО ВІДПОВІСТИ/ ВІДМОВА ВІД ВІДПОВІДІ/ НЕ ЗНАЮ

15,8


У разі повномасштабного російського вторгнення, про яке зараз попереджають українська та закордонні розвідки, Володимир Зеленський здатен чи не здатен ефективно спрацювати як Верховний Головнокомандувач та організувати оборону країни?

Здатний

26,9

Не здатний

55,7

ВАЖКО ВІДПОВІСТИ/ ВІДМОВА ВІД ВІДПОВІДІ/ НЕ ЗНАЮ

17,4


Як на вас впливають звернення Зеленського із закликами не панікувати?

Лякають

10,6

Заспокоюють

21,5

Не звертаю на них уваги

62,0

ВАЖКО ВІДПОВІСТИ/ ВІДМОВА ВІД ВІДПОВІДІ/ НЕ ЗНАЮ

5,9


Існують різні думки, на що важливіше витрачати кошти державного бюджету саме на даному етапі. З якою із них більшою мірою Ви згодні?

Важливіше витрачати гроші на Велике будівництво

22,0

Важливіше витрачати гроші на зміцнення армії

57,1

Важко сказати

21,0


Існують різні думки щодо пропозиції Володимира Зеленського про прямі переговори з російським президентом Володимиром Путіним. З яким з цих тверджень Ви згодні більшою мірою?

Це дієвий спосіб у досягненні миру

26,0

Переговори з Росією слід вести тільки за участі партнерів з США та ЄС, бо натиснути на Володимира Путіна можна тільки спільними зусиллями

56,3

ВАЖКО ВІДПОВІСТИ/ ВІДМОВА ВІД ВІДПОВІДІ/ НЕ ЗНАЮ

17,7