Оцінка громадянами України поточних політичних подій (березень 2021р.)

16 березня 2021

Дослідження проведене соціологічною службою Центру Разумкова з 5 по 9 березня 2021 року методом інтерв’ю «обличчям до обличчя» за місцем проживання респондентів. Було опитано 2018 респондентів віком від 18 років у всіх регіонах України, за винятком Криму та окупованих територій Донецької та Луганської областей за вибіркою, що репрезентує доросле населення за основними соціально-демографічними показниками. Теоретична похибка вибірки (без врахування дизайн-ефекту) не перевищує 2,3% з імовірністю 0,95.


Ставлення громадян до санкцій щодо телеканалів "112", "ZIK" та "NewsOne

52% респондентів відповіли, що добре знають про санкції щодо телеканалів "112", "ZIK" та "NewsOne" та припинення їх мовлення, ще 39% відповіли, що «дещо чули про це», а 9% — що «уперше про це чують».

Серед усіх опитаних 46% підтримують запровадження санкцій проти цих телеканалів та припинення їх мовлення (серед тих, хто знав про ці санкції ще до проведення соціологічного опитування — 51%), не підгримують ці санкції — відповідно 31% і 33%.

Підтримують ці санкції більшість (75%) жителів Західного регіону (не підтримують — 11% жителів цього регіону) і відносна більшість жителів Центрального регіону (відповідно 48% і 27%). Тоді як більшість жителів Східного регіону ці санкції не підтримують (відповідно 24,5% і 54%). У Південному регіоні частки тих, хто підтримує, і тих, хто не підтримує санкції, статистично значуще не відрізняються (відповідно 32% і 34%). Санкції підтримують більшість або відносна більшість представників усіх вікових груп, крім найстаршої вікової групи (60 і більше років), де частки тих, хто підтримує, і тих, хто не підтримує санкції, статистично значуще не відрізняються (відповідно 40,5% і 40%).

Підтримують санкції проти цих каналів більшість представників електорату партії «Європейська солідарність» (відповідно 72% і 13,5%), партії «Слуга народу» (відповідно 60% і 16%) і відносна більшість представників електорату ВО «Батьківщина» (відповідно 43% і 32%). Більшість представників електорату партії «Опозиційна платформа — За життя» не підтримують ці санкції (відповідно 8% і 82%).


Ставлення громадян до санкцій стосовно Віктора Медведчука

45% опитаних відповіли, що добре знають про санкції стосовно Віктора Медведчука, ще 41,5% — «дещо чули про це», а 13% — що «уперше про них чують».

Серед усіх опитаних 54% підтримують запровадження цих санкцій (серед тих, хто знав про ці санкції ще до проведення соціологічного опитування — 61%), не підгримують ці санкції — відповідно 21% і 23%.

Підтримують ці санкції більшість (78%) жителів Західного регіону (не підтримують — 8% жителів цього регіону), Центрального регіону (відповідно 59% і 15%), відносна більшість жителів Південного регіону (відповідно 44% і 23%), тоді як відносна більшість жителів Східного регіону ці санкції не підтримують (відповідно 30% і 41%). Підтримують санкції стосовно В.Медведчука більшість представників електорату партії «Європейська солідарність» (відповідно 83% і 7,5%), партії «Слуга народу» (відповідно 67% і 8%), ВО «Батьківщина» (відповідно 54% і 18%). Більшість представників електорату партії «Опозиційна платформа — За життя» не підтримують ці санкції (відповідно 10% і 74%).

63,5% опитаних зазначають, що їх ставлення до Віктора Медведчука після запровадження цих санкцій не змінилося, 20% — що воно погіршилося, а 5% — що воно покращилося. 51,5% опитаних відповіли, що їх ставлення до Володимира Зеленського після запровадження цих санкцій не змінилося, 21% — що воно покращилося, а 17% — що воно погіршилося.

Серед представників електорату партії «Опозиційна платформа — За життя» 21% відповідають, що їх ставлення до В. Медведчука після запровадження цих санкцій покращилося, 7% — що воно погіршилося, 60% — що воно не змінилося. Серед представників електорату партії «Слуга народу» — відповідно 3%, 37% і 49%, партії «Європейська солідарність» — відповідно 2%, 25% і 65%, ВО «Батьківщина» — відповідно 3%, 22% і 65%.

Серед представників електорату партії «Опозиційна платформа — За життя» 3% відповідають, що їх ставлення до В. Зеленського після запровадження цих санкцій покращилося, 57% — що воно погіршилося, 30,5% — що воно не змінилося. Серед представників електорату партії «Слуга народу» — відповідно 45%, 7,5% і 42%, партії «Європейська солідарність» — відповідно 19%, 10% і 64,5%, ВО «Батьківщина» — відповідно 23%, 11% і 57%.


Ставлення громадян до «справи Стерненка»

26% опитаних відповіли, що «добре знають» про те, що Приморський районний суд Одеси засудив активіста Сергія Стерненка до 7 років та трьох місяців позбавлення волі з конфіскацією половини майна за звинуваченням у розбійному нападі та незаконному зберіганні вогнепальної зброї. Ще 42% відповіли, що «дещо чули про це», а 32% — що уперше про це чують. Тим респондентам, яким було відомо про цю справу, ставилося запитання, яким чином вони оцінюють рішення суду. Серед тих, хто знає про рішення суду, оцінки розділилися — 34% дотримуються думки, що рішення суду було об’єктивним, і 34% — що рішення суду є необґрунтованим і політично вмотивованим, ще 32% не змогли дати оцінку.

Оцінки громадянами цієї справи істотно залежать від їх політичних симпатій. Найчастіше вважають, що рішення суду стосовно Стерненка було об’єктивним, представники електорату партії «Опозиційна платформа — За життя» (69%, тоді яке лише 9% з-поміж них вважають це рішення необґрунтованим і політично вмотивованим). Серед представників електорату партії «Слуга народу» дещо більше тих, хто вважає це рішення об’єктивним, ніж тих, хто вважає його необґрунтованим (відповідно 40% і 26%). Тоді як серед представників електорату партії «Європейська солідарність» переважають ті, хто вважає це рішення необґрунтованим (відповідно 15% і 60%). Серед представників електорату ВО «Батьківщина», а також серед респондентів, які не визначилися стосовно того, за яку партію голосуватимуть, та які не мають наміру брати учать у виборах, частки тих, хто вважає це рішення суду обґрунтованим, та тих, хто вважає його необ’єктивним та політично вмотивованим, статистично значуще не відрізняються.


РЕЗУЛЬТАТИ ОПИТУВАННЯ В ТАБЛИЦЯХ

(дані у таблицях наведені у відсотках)


Указом Президента України на підставі рішення Ради національної безпеки і оборони України були запроваджені санкції щодо телеканалів «112», «ZIK» та «NewsOne» та припинено їх мовлення. Чи знаєте Ви щось про це?

Так, добре знаю 52,2
Дещо чув про це 38,8
Уперше про це чую 9,0


Чи підтримуєте Ви рішення про запровадження санкцій проти цих телеканалів та припинення їх мовлення?

% серед усіх опитаних % серед тих, хто знає про запровадження цих санкцій
Так, підтримую 46,4 50,6
Ні, не підтримую 31,4 33,4
Важко відповісти 22,2 15,9


Указом Президента України на підставі рішення Ради національної безпеки і оборони України були запроваджені санкції стосовно Віктора Медведчука. Чи знаєте Ви щось про це?

Так, добре знаю 45,2
Дещо чув про це 41,5
Уперше про це чую 13,2
Не відповіли 0,1


Чи підтримуєте Ви рішення про запровадження санкцій проти Віктора Медведчука?

% серед усіх опитаних % серед тих, хто знає про запровадження цих санкцій
Так, підтримую 54,3 61,1
Ні, не підтримую 20,8 23,4
Важко відповісти 24,9 15,5


Як змінилося Ваше ставлення до таких політиків після запровадження цих санкцій?

Погіршилося Покращилося Не змінилося Важко відповісти
Володимир Зеленський 17,3 21,4 51,5 9,7
Віктор Медведчук 19,8 4,6 63,5 12,1


23 лютого Приморський районний суд Одеси засудив активіста Сергія Стерненка до 7 років та трьох місяців позбавлення волі з конфіскацією половини майна за звинуваченням у розбійному нападі та незаконному зберігання вогнепальної зброї. Чи знаєте Ви щось про це?

Так, добре знаю 26,3
Дещо чув про це 41,6
Уперше про це чую 32,0


Представники прокуратури стверджують, що рішення суду було об’єктивним, а представники низки громадських організацій та політичних партій заявляють, що це рішення суду є необґрунтованим і політично вмотивованим. Яку з цих двох точок зору Ви поділяєте?,
% серед тих, хто знає про це рішення суду

Рішення суду було об’єктивним 33,9
Рішення суду є необґрунтованим і політично вмотивованим 33,7
Важко відповісти 32,4