Електоральні орієнтації громадян на виборах до Верховної Ради України, оцінка ними матеріального становища та питань, пов’язаних з опалювальним сезоном (жовтень 2021р.)

02 листопада 2021

Дослідження проведене соціологічною службою Центру Разумкова з 23 по 27 жовтня 2021 рокуметодом САТІ (телефонне опитування). Було опитано 1200 респондентів віком від 18 років у всіх регіонах України, за винятком Криму та окупованих територій Донецької та Луганської областей за вибіркою, що репрезентує доросле населення за основними соціально-демографічними показниками. Теоретична похибка вибірки (без врахування дизайн-ефекту) не перевищує 2,9% з імовірністю 0,95.

Дослідження проведене на замовлення Інтернет-видання «Обозреватель».


Якби найближчим часом відбувалися вибори до Верховної Ради України, найбільшу підтримку виборців отримала би Політична партія «Слуга народу» (за неї готові віддати свій голос 15% усіх опитаних). За партію «Європейська солідарність» готові проголосувати 12,4% усіх респондентів, за партію «Опозиційна платформа — За життя» — 7,5%, ВО «Батьківщина» — 7,2%, партію Дмитра Разумкова (якої зараз не існує і яка була запропонована в якості експерименту) — 5,5%, партію «Українська стратегія Гройсмана» — 4,6%, партію «Сила і честь» 3,6%, партію «Наші» — 3,1%, Радикальну партію Олега Ляшка — 2,1%, за кожну з інших політичних сил — менше 2% виборців.

Найчастіше респонденти вважають, що головною і реальною опозицією до нинішньої влади є партія «Європейська Солідарність» (такої думки дотримуються 24,6% опитаних). 20,9% опитаних головною і реальною опозицією до нинішньої влади вважають партію «Опозиційна платформа — За життя», 12,3% — ВО «Батьківщина».

Більшість опитаних (55,9%) зазначили, що за останні два роки матеріальне становище їх родини погіршилося; третина респондентів (35,3%) відповіли, що воно не змінилося і 7,5% вважають, що воно покращилося.

Головними причинами економічних негараздів в Україні опитані найчастіше називають некомпетентність влади (39,1%) та високий рівень корупції (35,4%). 10,2% опитаних головною причиною економічних негараздів вважають пандемію коронавірусу, а 10,0% — війну на Сході України.

Схожими є оцінки причин кризових явищ в енергетиці. Основними причинами цих явищ опитані найчастіше називають корумпованість (37,5%) та некомпетентність влади (36,8%). 13,7% респондентів основною причиною кризових явищ в енергетиці вважають ситуацію на світових ринках газу та вугілля.

Більшість респондентів (52,0%) вважають, що більшу відповідальність за опалювальний сезон несе центральна влада, і вона з державного бюджету має покрити додаткові витрати на опалення шкіл, лікарень, дитячих садків. 17,5% опитаних покладають більшу відповідальність на місцеве самоврядування і вважають, що додаткові витрати на опалення мають компенсуватися з бюджетів місцевих громад. Чверть опитаних (24,6%) відповіли, що їм байдуже, хто компенсуватиме витрати, центральна влада чи місцева, головне, аби в школах, лікарнях та садочках були теплі батареї.

Оцінюючи достатність коштів, які влада передбачила на опалювальний сезон на субсидії на житлово-комунальні послуги, 43,6% опитаних вважають, що, з огляду на високі цін на енергоносії, Уряд має збільшити суму коштів на субсидії і збільшити кількість родин, які мають право їх отримувати. 7,3% респондентів вважають , що цих коштів достатньо. 7,0% опитаних відповіли, що їх не цікавить це питання, а 35,3% зазначили, що не знають, скільки коштів передбачено урядом на субсидії.




РЕЗУЛЬТАТИ ОПИТУВАННЯ В ТАБЛИЦЯХ

(дані у таблицях наведені у відсотках від усіх опитаних)




За яку партію Ви б проголосували, якби вибори до Верховної Ради проводилися наступної неділі?

Партія «Слуга народу» (О.Корнієнко)

15,0

Партія «Європейська солідарність» (П.Порошенко)

12,4

Партія «Опозиційна платформа — За життя» (Ю.Бойко)

7,5

Партія «Батьківщина» (Ю.Тимошенко)

7,2

Партія Дмитра Разумкова*

5,5

Партія «Українська стратегія Гройсмана» (В.Гройсман)

4,6

Партія «Сила і честь» (І.Смешко)

3,6

Партія «Наші» (Є.Мураєв)

3,1

Радикальна партія Олега Ляшка (О.Ляшко)

2,1

Партія «Свобода» (О.Тягнибок)

1,6

Партія Шарія (О.Бондаренко)

1,2

Партія «Голос» (К.Рудик)

1,0

Партія «Україна — наш дім» (Б.Колесніков)

0,3

Iнша партія

1,3

Важко відповісти

13,1

За жодну партію

12,3

Не буду голосувати

8,0

*Партії Дмитра Разумкова не існує і вона була включена до рейтингу в якості експерименту


Кого Ви вважаєте головною і реальною опозицією до нинішньої влади?

Партія «Європейська Солідарність» (П.Порошенко)

24,6

Партія «Опозиційна платформа — За життя» (Ю.Бойко, В.Медведчук)

20,9

Партія «Батьківщина» (Ю.Тимошенко)

12,3

Партія «Голос» (К.Рудик)

2,8

Інше

5,0

Важко відповісти

34,4


Як змінилось Ваше фінансове (матеріальне) становище Вашої родини за останні два роки?

Покращилося

7,5

Не змінилося

35,3

Погіршилося

55,9

Важко відповісти

1,2


На Вашу думку, яка головна причина економічних негараздів в Україні?

Війна на Сході України

10,0

Некомпетентність влади

39,1

Високий рівень корупції

35,4

Пандемія коронавірусу

10,2

Інше

3,7

Важко відповісти

1,6


Зараз дуже багато говорять про кризові явища в енергетиці, надмірні ціни, критичну нестачу запасів газу та вугілля. На Вашу думку, якою є основна причина такої ситуації?

Некомпетентність української влади

36,8

Корумпованість влади

37,5

Ситуація на світових ринках газу та вугілля

13,7

Складні погодні умови

0,7

Інші причини

5,1

Важко відповісти

6,3


Хто на Вашу думку несе більшу відповідальність за опалювальний сезон і хто у зв’язку з істотним зростанням цін на газ та вугілля, має компенсувати збільшення витрат на опалення шкіл, лікарень, дитячих садків, тощо?

Це відповідальність центральної влади, і вона з державного бюджету має покрити додаткові витрати на опалення

52,0

Це відповідальність місцевого самоврядування, тому із бюджетів місцевих громад мають компенсуватися додаткові витрати на опалення

17,5

Мені байдуже, хто компенсуватиме витрати, центральна влада або місцева, головне, аби в школах, лікарнях та садочках були теплі батареї

24,6

Важко відповісти

5,8


Чи достатньо тих коштів, які влада передбачила на опалювальний сезон на субсидії на житлово-комунальні послуги, щоби повною мірою захистити вразливі верстви населення?

Так, вважаю, цілком достатньо тих коштів, які Уряд передбачив у державному бюджеті

7,3

Ні, я вважаю, що Уряд з огляду на високі цін на енергоносії має збільшити суму на субсидії і збільшити кількість родин, які мають право їх отримувати

43,6

Мене взагалі не цікавить це питання

7,0

Я не знаю, скільки коштів передбачено на субсидії

35,3

Важко відповісти

6,8