Населення України скорочується катастрофічними темпами, але все може змінитися

26 лютого 2018

Нас стало менше на 198 тисяч. Експерти: шанси на бебі-бум є Населення України продовжує скорочуватися. За даними Держслужби статистики, за 2017 рік нас стало менше на 198 тис. осіб. Станом на 1 січня 2018 року в країні проживало 42 млн 386,4 тис. осіб. 2016-го скорочення теж було, але менш значне — на 176 тис. осіб. Зробила внесок і міграція: якщо 2016 року виїхали на постійне місце проживання за кордон 10 620 осіб, то 2017-го — 11 997 осіб. Демографи та соціологи кажуть, що найближчими роками переломити негативну тенденцію навряд чи вдасться, і рекомендують державі більше підтримувати молоді родини.

Причини

Провідний експерт соціальних і гендерних програм Центру Разумкова Ольга Піщуліна вважає головною причиною, через яку українці не хочуть заводити дітей, нестабільну економічну ситуацію, яка триває вже багато років.

"Як тільки життя в країні стає трохи краще, як було в 2005-2008 роках, одразу бачимо підвищення народжуваності, і навпаки, вона знизилася останніми роками, особливо в зв'язку з подіями на сході країни, — аналізує Піщуліна. — У містах народження стримує і відсутність достатньої кількості дитсадків, через що дитину тепер треба записувати туди з самого народження. Недостатньою виявилася державна політика фінансової підтримки багатодітних родин, коли за кожну наступну дитину платили все більше грошей. Цим скористалися насамперед маргінали, які заробляли народженням дітей собі на життя. Все більший внесок вносить міграція, причому їдуть молоді люди і заводять дітей вже на чужині".

Мігранти та держпідтримка

Щоб жителів України стало більше, Піщуліна сподівається, що дасть ефект держполітика:

"Навіть якщо у нас почне стабільно зростати економіка, але немає дитсадків, перевантажені школи, жінка змушена вибирати — діти чи кар'єра. Також потрібно на державному рівні культивувати родинні цінності: діти, жінка — берегиня вогнища. Це дасть ефект, але не відразу, а через 8–10 років".


Ольга Пищуліна

Провідний експерт соціальних і гендерних програм


Народилася в 9 травня 1966 р. у Харкові.

Освіта:

Харківський державний університет ім. М.Горького, економічний факультет (1989).

Кандидат соціологічних наук (1997), старший науковий співробітник (теорія та історія державного управління, 2009). Заслужений економіст України (2012). Державний службовець 3 рангу. Автор понад 90 наукових праць.

Дослідницькі інтереси: стратегії соціального розвитку, напрями соціального реформування, державна політика в галузі реформування доходів, забезпечення державної політики на ринку праці та управління трудовими ресурсами, гендерна політика.

Робота:

1989–2001 — науковий співробітник лабораторії соціологічних досліджень Харківського національного університету ім. В.Н.Каразіна;

1997–2003 — доцент кафедри соціології соціологічного факультету Харківського національного університету ім. В.Н.Каразіна;

2003–2010 — головний консультант відділу громадянського суспільства та соціальних відносин Національного інституту стратегічних досліджень;

З 2010 року — завідувач відділу соціальної політики Національного інституту стратегічних досліджень;

З 2015 року — провідний експерт соціальних і гендерних програм.

pyshchulina@razumkov.org.ua