Безсилля та криза єврозони: жодного солідаризму всередині Європи немає

01 грудня 2016

Пошук шляхів урегулювання загострення між Сходом і Заходом, безумовно, потрібен, але необхідно розглядати точки зору різних можливих учасників цього процесу.

Таку думку в коментарі «Слову і Ділу» висловив директор військових програм Центру Разумкова Микола Сунгуровський, аналізуючи запуск мінського процесу для врегулювання відносин між Сходом і Заходом.

«Давно вже існує «процес Корфу» щодо перегляду наявної системи, норм держав, які існують у цьому союзі. Але все це поки що вилами по воді, тому що ті союзи, які існують, не задовольняють особливості сучасності, які виникають», — міркує Сугнуровський.

У цьому контексті, додав він, також є складності на рівні РФ-ЄС-Україна щодо санкційного питання.

«Позиція ЄС щодо продовження санкцій проти РФ залежатиме від дуже багатьох чинників, у тому числі від виборчих процесів, які пройдуть в Європі: Німеччина, Франція, Австрія. Яку позицію вони оберуть, незрозуміло. Це ще раз підтверджує, що хваленого політичного солідаризму всередині Європи немає», — пояснює військовий експерт.

Як виявилося, у всіх різні відносини, різні цінності та інтереси, а їхні вектори спрямовані в різні боки й немає єдиної позиції щодо загроз.

«Кожен бачить небезпеку з точки зору своїх цінностей. Все це стимулює ерозію тих інститутів, які існують в Європі. Тому необхідний процес аналізу тієї ситуації, яка існує. Цей аналіз має призвести до відповіді — потрібні нові інститути чи ні, на яких підставах вони потрібні, хто готовий до цього піти, що необхідно для того, щоб це було. Просто задекларувати створення нового ЄС або нового ОБСЄ — порожні слова», — аналізує фахівець.

«У підсумку все може завершитися тим, що з'являться нові інститути, які стануть притулком бюрократії, й нічого більше», — резюмував Микола Сунгуровський.

Відзначимо, що свого часу для розрядки у відносинах між Заходом і Сходом був запущений Гельсінський процес, який у результаті призвів до створення ОБСЄ.

Додамо, теорія «Чорний лебідь» передбачає появу раптових та масштабних явищ, які кардинально змінюють перебіг історії (війни, фінансові кризи та ін.)


Микола Сунгуровський

Директор військових програм


Народився в 1951 р. в Москві.

Освіта:

Оренбурзьке вище військове зенітне ракетне училище (1972);

Київська академія протиповітряної оборони (1982);

Вища школа підприємництва при Київському інституті народного господарства (1991).

Кандидат технічних наук, старший науковий співробітник, автор понад 100 наукових праць.

Робота:

з 1982 р. — наукова робота (39-й Науково-дослідний інститут бойового застосування військ ППО сухопутних військ, Центральний науково-дослідний інститут МО, Національний центр оборонних технологій і воєнної безпеки, Аналітична служба Апарату РНБО);

з грудня 1999 р. — координатор програм Центру Разумкова;

з лютого 2000 р. — позаштатний консультант Комітету з питань національної безпеки і оборони Верховної Ради України;

з грудня 2006 р. — директор воєнних програм Центру Разумкова.

Полковник запасу, стаж військової служби — 31 рік. Сфери діяльності — системологія, системний аналіз, стратегічне планування, методи аналізу та забезпечення національної безпеки. Остання посада в державних органах — завідувач відділу Аналітичної служби Апарату Ради національної безпеки і оборони України.

(044) 201-11-98

sungurovsky@razumkov.org.ua