Зброя США для України. Як відреагує Москва

Американською зброєю спровокувати Росію неможливо. Надання такої зброї — це фактор стримування

Потрібно відразу відзначити, що надання Україні оборонної летальної зброї стане саме фактором стримування від нарощування ескалації з боку Росії. Оскільки наявність такої зброї призводить до непропорційних втрат наступаючої сторони.

Тому в питанні поставок Україні зброї США, мова йде не про провокації Росії. Зараз багато хто боїться спровокувати Москву. Але американський спецпредставник по Україні Курт Волкер дав дуже чітку відповідь на всі побоювання: «Росія вже тут, її спровокувати вже не можна». Пан Путін може спровокувати себе сам в десять разів більше, ніж Україна.

Поки немає якихось конкретних даних про типи озброєнь, які можуть поставлятися. Якщо говорити про протитанкове озброєння, то тут є два аспекти. Ми могли б оснастити свою армію вітчизняними протитанковими засобами, які не гірше закордонних, але, по-перше, для їх серійного запуску необхідний час і гроші, а по-друге, для того щоб їх купити і поставити, теж потрібні гроші, великі гроші.

Тому цей крок з диверсифікації поставок має для України принципове значення. Це відноситься і до інших номенклатур. ВПК України не може запустити серію, через те, що Міноборони не може дати оборонзамовлення на потрібну суму. Люди, що працюють на цих підприємствах, повинні отримувати зарплату, а зарплату вони отримують за продану продукцію, а не за випущену.

Якщо говорити про американські протитанкові комплекси, то вони мають досить хороші точнісні та перешкодозахищені якості. Їх репутація на ринку зброї досить висока.

Що стосується умов поставок, зокрема й розміщення комплексів далеко від лінії розмежування, думаю, вони ще не вирішені остаточно. Насправді Сполучені Штати зараз дмухають на холодну воду, після того як обпеклися на молоці. Коли вони проводили операцію в Іраку, у них була така програма оснащення і підготовки іракських військ, яка себе не те що не виправдала, а повністю провалилася. Була оснащена і підготовлена дивізія іракських збройних сил, яка в першому ж бою здалася в полон, разом з усім американським озброєнням.

Американці бояться повторення такого досвіду, хоча весь досвід ведення збройними силами України боротьби проти Росії, говорить про зворотне. Не українці здаються в полон, а їх противники. Тому очікувати того, що американська зброя опиниться в руках у росіян... На війні, звичайно, всяке трапляється, але те, що може бути якась масова передача — це дурниці.

Що стосується фінансової сторони питання, то можливий варіант, що частина американських озброєнь буде поставлена за схемою кредитування, озвученою раніше Трампом. І все одно, Україні це вигідно. Більш того, нам надають досить велику допомогу в нелетальних засобах, яку Україна повинна була б витратити на їх придбання. Заощаджені гроші якраз можна пустити на виплату цих кредитів. Тут мова йде про грамотний ресурсний менеджмент. Все буде залежати від якості нашого управлінського капіталу, який є і в Міноборони, і в Адміністрації, і в Укроборонпромі. Потрібно тільки домогтися, щоб вони діяли не окремо, а спільно.

Американською зброєю спровокувати Росію неможливо. Надання такої зброї — це фактор стримування. На що ми можемо спровокувати Росію? На застосування авіації? Тоді це буде відкрита війна, після якої підуть санкції, і зовсім не нинішнього масштабу. Путін не піде на відкриту фазу бойових дій за участю Росії. В такому випадку, він буде змушений визнати себе стороною конфлікту, зокрема і в рамках Нормандського формату. Він стане стороною конфлікту в Раді безпеки ООН, втративши право блокувати резолюції, що мають відношення до цього конфлікту. Путін боїться цього. А ми боїмося його спровокувати.


Микола Сунгуровський

Директор військових програм


Народився в 1951 р. в Москві.

Освіта:

Оренбурзьке вище військове зенітне ракетне училище (1972);

Київська академія протиповітряної оборони (1982);

Вища школа підприємництва при Київському інституті народного господарства (1991).

Кандидат технічних наук, старший науковий співробітник, автор понад 100 наукових праць.

Робота:

з 1982 р. — наукова робота (39-й Науково-дослідний інститут бойового застосування військ ППО сухопутних військ, Центральний науково-дослідний інститут МО, Національний центр оборонних технологій і воєнної безпеки, Аналітична служба Апарату РНБО);

з грудня 1999 р. — координатор програм Центру Разумкова;

з лютого 2000 р. — позаштатний консультант Комітету з питань національної безпеки і оборони Верховної Ради України;

з грудня 2006 р. — директор воєнних програм Центру Разумкова.

Полковник запасу, стаж військової служби — 31 рік. Сфери діяльності — системологія, системний аналіз, стратегічне планування, методи аналізу та забезпечення національної безпеки. Остання посада в державних органах — завідувач відділу Аналітичної служби Апарату Ради національної безпеки і оборони України.

(044) 201-11-98

sungurovsky@razumkov.org.ua