З документа про нацбезпеку прибрали цивільний контроль

У президентському законопроекті про нацбезпеку приховано "безліч скалок", вважає Микола Сунгуровський

Законопроект «Про національну безпеку України» рано внесли до Верховної Ради — він містить істотні недопрацювання, повідомив у коментарі QHA директор військових програм Українського центру економічних і політичних досліджень ім. Разумкова Микола Сунгуровський.

За його словами, в цьому законопроекті спробували об'єднати низку напрямків: основи національної безпеки, стратегію громадської безпеки, оборонне планування і таке ін.

— Наскільки вони корелюють один з одним — велике питання. Зміст документа викликає багато критики, — каже Сунгуровський.

Експерт відзначає, що закон про національну безпеку має бути рамковим — містити основи, з підкріпленням у відомчих документах. Однак цей принцип в документі не дотримано.

— Наприклад, в розділі про оборонне планування потрібно говорити про комплексний огляд сектора безпеки. Його має проводити команда з різних відомств, виявляючи можливості сектора безпеки, загальні і приватні загрози, методи протистояння їм. А в нинішній редакції, швидше, йдеться про комплекс оглядів. Мається на увазі, що кожне відомство проведе свій огляд, а результати спробують поєднати, — каже директор військових програм Центру ім. Разумкова.

Законопроект містить "безліч захованих скалок", вважає Сунгуровський. Наприклад, з нього виключили можливість громадянського контролю над армією та органами безпеки.

— Один з розділів називається "демократичний цивільний контроль". Однак у тексті це формулювання підмінене "цивільним контролем", що має на увазі контроль політиків над військовою сферою. А в контексті демократичного контролю йдеться про цивільний контроль, наприклад, через громадські організації. І його усунули, що не тільки неправильно, але й небезпечно, — зазначає експерт.

У розділі "Керівництво у сферах національної безпеки і оборони" йдеться про реформування Генерального штабу, зокрема, поділ посад начальника Генерального штабу і головнокомандувача Збройними силами України.

— Однак про це слід говорити в законах "Про оборону", "Про збройні сили". У цьому розділі рамкового закону мова має йти про взаємодію силових структур. А це прописано поверхнево. Потрібно також чітко визначити, хто за що буде відповідати, — вважає Сунгуровський.

Розділ, де зафіксовано курс України на вступ до НАТО і ЄС, на думку експерта, "дуже слабенький".

— Тут потрібно було описати докладніше, що мається на увазі під нашим прагненням: будемо ми виходити на стандарти НАТО чи ні, в яких напрямках, як ми будемо ставитися до міжнародної співпраці у різних сферах, чи будемо ми допускати в країну, і на якій підставі, міжнародні сили для навчань і в якості миротворчих операцій. Про це навіть не згадується, — говорить експерт.

У законопроекті зафіксовано "стелю" фінансування сектора оборони на рівні 5% від ВВП. Сунгуровський вважає, що такий підхід — стара радянська школа.

— Спочатку потрібно порахувати, скільки необхідно грошей для реформування сектора, а потім визначити, скільки це буде відсотків від ВВП. Це проблема не тільки цього закону — нам необхідно міняти всю систему планування фінансування в державі, — сказав він.

На думку експерта, законопроект дуже рано внесли до Верховної Ради — "над ним потрібно було ще працювати й працювати".

— Автори діяли за принципом: давайте хоч що-небудь проштовхнемо, а потім будемо допрацьовувати. Але у нас в таких випадках змінюють літери, а не ідею самого закону. А в цьому документі потрібно міняти ідею. Законопроект розглядатимуть у реанімаційному пакеті реформ і Центрі дослідження армії, конверсії і роззброєння, після цього запити підуть до Верховної Ради та Адміністрації президента, — підкреслив Сунгуровський.


Микола Сунгуровський

Директор військових програм


Народився в 1951 р. в Москві.

Освіта:

Оренбурзьке вище військове зенітне ракетне училище (1972);

Київська академія протиповітряної оборони (1982);

Вища школа підприємництва при Київському інституті народного господарства (1991).

Кандидат технічних наук, старший науковий співробітник, автор понад 100 наукових праць.

Робота:

з 1982 р. — наукова робота (39-й Науково-дослідний інститут бойового застосування військ ППО сухопутних військ, Центральний науково-дослідний інститут МО, Національний центр оборонних технологій і воєнної безпеки, Аналітична служба Апарату РНБО);

з грудня 1999 р. — координатор програм Центру Разумкова;

з лютого 2000 р. — позаштатний консультант Комітету з питань національної безпеки і оборони Верховної Ради України;

з грудня 2006 р. — директор воєнних програм Центру Разумкова.

Полковник запасу, стаж військової служби — 31 рік. Сфери діяльності — системологія, системний аналіз, стратегічне планування, методи аналізу та забезпечення національної безпеки. Остання посада в державних органах — завідувач відділу Аналітичної служби Апарату Ради національної безпеки і оборони України.

(044) 201-11-98

sungurovsky@razumkov.org.ua