Як зупинити загибель мирних жителів на Донбасі

Директор військових програм Центру Разумкова Микола Сунгуровський у коментарі періодичному виданню «Новое время» розповів про те, як ефективно боротися з терористами, запобігаючи при цьому загибелі мирних жителів Донбасу.


 Масові вбивства місцевого населення, що почастішали останнім часом, не лише насторожують, але і бентежать. Ми зараз можемо лише сльози втирати з цього приводу, адже від дій українських силових структур ця ситуація мало залежить. Чому? Тому що велика частина цивільних гине від артилерійських ударів бойовиків. Крім того, виведення місцевого населення, насамперед, з великих населених пунктів, не є вигідне їм. У регіонах, які контролюють терористи, місцеве населення використовується бойовиками як щит, тому вони у міру своїх сил перешкоджатимуть евакуації мирних жителів.

Думаю, що в перспективі терористи можуть дійти навіть до диверсій і провокацій у тих коридорах, які вже організовані та обладнані для виведення евакуйованих. Це допоможе бойовикам залякати місцеве населення. Ідеальна ситуація для них — аби жителі продовжували сидіти у своїх будинках і служили прикриттям від атак українських військ.

Нашим збройним силам, особливо СБУ, Національній гвардії і спецпідрозділам, які діють у регіоні, зараз необхідно застосовувати до бойовиків абсолютно іншу тактику: підсилити роботу з місцевим населенням, допомагати їм збиратися в загони опору. Потрібно зробити так, щоб у бойовиків горів грунт під ногами — лише так можна добитися зменшення їхньої активності.

Так само варто діяти там, де бойовики погрожують вибухом заводів і хімічних підприємств. Потрібна інформаційна робота з місцевим населенням. Пригадайте, як бойовики ДНР і ЛНР схиляли жителів на свій бік на початку весни, переконуючи їх мало не кидатися під українські БТР-и — цю тактику потрібно запозичити і нам. Заохочувати населення всіма способами запобігати терористичним актам, знищенню інфраструктури, закладанню вибухівки на промислових об'єктах і потенційно екологічно небезпечних підприємствах. Іншого способу немає — самим силовикам із ситуацією не впоратися. Необхідно залучати місцевих жителів, і тоді бойовикам недовго залишиться розпоряджатися в містах Донбасу.

Микола Сунгуровський

Директор військових програм


Народився в 1951 р. в Москві.

Освіта:

Оренбурзьке вище військове зенітне ракетне училище (1972);

Київська академія протиповітряної оборони (1982);

Вища школа підприємництва при Київському інституті народного господарства (1991).

Кандидат технічних наук, старший науковий співробітник, автор понад 100 наукових праць.

Робота:

з 1982 р. — наукова робота (39-й Науково-дослідний інститут бойового застосування військ ППО сухопутних військ, Центральний науково-дослідний інститут МО, Національний центр оборонних технологій і воєнної безпеки, Аналітична служба Апарату РНБО);

з грудня 1999 р. — координатор програм Центру Разумкова;

з лютого 2000 р. — позаштатний консультант Комітету з питань національної безпеки і оборони Верховної Ради України;

з грудня 2006 р. — директор воєнних програм Центру Разумкова.

Полковник запасу, стаж військової служби — 31 рік. Сфери діяльності — системологія, системний аналіз, стратегічне планування, методи аналізу та забезпечення національної безпеки. Остання посада в державних органах — завідувач відділу Аналітичної служби Апарату Ради національної безпеки і оборони України.

(044) 201-11-98

sungurovsky@razumkov.org.ua