Як змусити Кремль капітулювати

Директор військових програм Центру Разумкова Микола Сунгуровський у статті виданню «Новое время» розповів про недоліки мінського формату переговорів і можливі сценарії подальшого розвитку конфлікту на Донбасі.

Окрім зниження інтенсивності вогню, перемир'я на Донбасі поки жодних істотних результатів не принесло. Сторони залишилися при своїх інтересах, і ніхто не хоче поступатися.

Це ще раз підтверджує те, що підхід до переформатування мінських переговорів і їхнього порядку денного, тобто поєднання питань ведення конфлікту і внутрішньої політики України, було помилковим і привело до того, що жодна зі сторін не йде ні на які компроміси.

Вочевидь, потрібно було розділити процес врегулювання конфлікту на два формати: у першому форматі українська влада веде переговори з представниками невизнаних республік, причому в такому ключі, в якому будь-яка країна веде переговори з терористами (про закінчення бойових дій, про обмін військовополоненими, про відведення озброєння і гуманітарну допомогу і т. д.); а в іншому форматі за участю України, Росії і представників Заходу йдеться про капітуляцію Москви в цій війні, тобто про примус країни-агресора до відмови від своїх цілей (припинення підтримки сепаратистів, а також відновлення контролю над кордоном, виведення російських військ і т. д.).

З таким підходом це могло б чимось закінчитися. Але в змішаному порядку денному я не бачу можливостей для яких-небудь компромісів.

Путін піде до кінця, йому потрібний контроль над Україною, щоб вона залишалася в орбіті Кремля. Україна, тим часом, не може піти на які-небудь зміни Конституції у стосунку до невизнаних республік, тому що це загрожує не просто програшем, а внутрішньою дестабілізацією країни. Ті люди, які воювали, обов'язково запитають у влади, заради чого все це було, і вважатимуть таке рішення державною зрадою.

Отже, рано чи пізно ідея переформатування переговорів повинна прийти в голову політикам.

Що буде далі? У цьому питанні є багато складових, які не дозволяють зробити чіткий прогноз. Проте я не бачу варіантів, як цей конфлікт може припинитися до кінця року. З боку Росії і сепаратистів ми вже чуємо розмови про те, що імплементацію Мінських угод потрібно перенести на наступний рік. Це затягування конфлікту, внаслідок чого Україна зазнає і економічних, і демографічних, і моральних збитків.

Україні цей сценарій невигідний. Він гальмує реформи у всіх інших сферах життєдіяльності держави і створює грунт для дестабілізації ситуації в решті регіонів країни. Майбутнє залежить від багатьох чинників, зокрема від того, що відбуватиметься всередині України і наскільки успішно вона зможе провести реформи; чи навчиться влада не лише слухати, але і чути — не електорат, а народ.

Також подальший розвиток подій залежатиме від рішучості наших західних партнерів у продовженні санкцій і від того, чи вдасться досягнути больового порогу Росії, аби вона зрозуміла згубність обраного шляху.

Це, до речі, малоймовірно. І це питання дуже складного балансування. Адже три принципи, на основі яких можна спілкуватися з Росією, відомо: не вір, не бійся, не проси.

Все йде до заморожування конфлікту. Можливості знайти вихід із ситуації, який би влаштовував усі сторони, не виходячи при цьому з нинішнього формату переговорів, я не бачу.

Угруповання російських військ біля кордонів України не рідшає і не слабне, а навпаки продовжується нарощування сил. Це говорить про те, що з можливих подальших планів Росії, варіант відновлення масштабних боїв не виключений. Може, він і не є основним, проте з переліку його ніхто не виключав. При чому йдеться не лише про бої на колишніх територіях, але і про можливість порушення кордонів України в інших регіонах. Ми маємо бути готові і до цього.

Микола Сунгуровський

Директор військових програм


Народився в 1951 р. в Москві.

Освіта:

Оренбурзьке вище військове зенітне ракетне училище (1972);

Київська академія протиповітряної оборони (1982);

Вища школа підприємництва при Київському інституті народного господарства (1991).

Кандидат технічних наук, старший науковий співробітник, автор понад 100 наукових праць.

Робота:

з 1982 р. — наукова робота (39-й Науково-дослідний інститут бойового застосування військ ППО сухопутних військ, Центральний науково-дослідний інститут МО, Національний центр оборонних технологій і воєнної безпеки, Аналітична служба Апарату РНБО);

з грудня 1999 р. — координатор програм Центру Разумкова;

з лютого 2000 р. — позаштатний консультант Комітету з питань національної безпеки і оборони Верховної Ради України;

з грудня 2006 р. — директор воєнних програм Центру Разумкова.

Полковник запасу, стаж військової служби — 31 рік. Сфери діяльності — системологія, системний аналіз, стратегічне планування, методи аналізу та забезпечення національної безпеки. Остання посада в державних органах — завідувач відділу Аналітичної служби Апарату Ради національної безпеки і оборони України.

(044) 201-11-98

sungurovsky@razumkov.org.ua