Директор військових програм Центру Разумкова Микола Сунгуровський у статті для видання «Новое время» розповів про те, як потрібно правильно використати західний досвід для реформування Збройних сил України.
Можливість надання Україні консультативної допомоги з реформування армії обговорюється вже давно. Одним із головних стримуючих чинників тривалий час залишалося питання про допуск експертів з НАТО не до всіх, звичайно, але все-таки до певних видів засекреченої інформації. Якщо це питання вирішене, процес переговорів, нарешті, зрушиться з місця.
Україна зацікавлена не лише в матеріальній допомозі, але і в консультативній. Країні може знадобитися досвід реформування армій в інших державах — як конкретні моделі, реалізовані в різних країнах Заходу, оскільки кожна країна специфічна, так і підходи до вирішення проблем. Ось це було б Україні дуже корисно, тим більше що ми намагаємося вийти на західні стандарти, особливо у сфері державного управління.
Головним предме том експорту повинні стати принципи, а також загальна для всіх моделей армій на Заході методика побудови. Будь-яка модель армії, яку ми хотіли б запровадити, спочатку має бути адаптована до українських реалій. Про це і говорять американські та європейські фахівці: не потрібно брати нашу модель, краще вивчіть, як ми її будували. А потім на її основі будуйте свою.
Узявши за основу принципи, якими користувався Захід, ми могли б багато чому навчитися. Дізнатися, якими мають бути етапи побудови нової моделі армії, як організувати взаємодію між групами, які розроблятимуть ці реформи. Ось у чому я вбачаю основну користь від подібної співпраці.
Не можна сподіватися на те, що ми просто візьмемо за зразок, наприклад, швейцарську модель і сліпо скопіюємо її у себе. Такими темпами ми ніколи її не побудуємо.
Звичайно, ефективність роботи із західними експертами насамперед залежить від наявності політичної волі, а також від конструктивного налаштування команди, яка цю програму розроблятиме. Поки через наш чиновницький апарат подібні реформи не проходять, головне завдання — зрушити цей процес з місця. Адже західні експерти приїжджають до України вже не вперше, і всі попередні візити закінчувалися висновком, що до реформування армії ми не готові. Сподіваюся, тепер ми — хоч би за рахунок голосування руками і ногами — проведемо хоч якусь люстрацію Верховної Ради, і наступний уряд зможе дати поштовх реформам, інакше це дорога в нікуди.