Як створити нову українську армію

Директор військових програм Центру Разумкова Микола Сунгуровський у статті для видання «Новое время» розповів про те, як потрібно правильно використати західний досвід для реформування Збройних сил України.

Можливість надання Україні консультативної допомоги з реформування армії обговорюється вже давно. Одним із головних стримуючих чинників тривалий час залишалося питання про допуск експертів з НАТО не до всіх, звичайно, але все-таки до певних видів засекреченої інформації. Якщо це питання вирішене, процес переговорів, нарешті, зрушиться з місця.

Україна зацікавлена не лише в матеріальній допомозі, але і в консультативній. Країні може знадобитися досвід реформування армій в інших державах — як конкретні моделі, реалізовані в різних країнах Заходу, оскільки кожна країна специфічна, так і підходи до вирішення проблем. Ось це було б Україні дуже корисно, тим більше що ми намагаємося вийти на західні стандарти, особливо у сфері державного управління.

Головним предме том експорту повинні стати принципи, а також загальна для всіх моделей армій на Заході методика побудови. Будь-яка модель армії, яку ми хотіли б запровадити, спочатку має бути адаптована до українських реалій. Про це і говорять американські та європейські фахівці: не потрібно брати нашу модель, краще вивчіть, як ми її будували. А потім на її основі будуйте свою.

Узявши за основу принципи, якими користувався Захід, ми могли б багато чому навчитися. Дізнатися, якими мають бути етапи побудови нової моделі армії, як організувати взаємодію між групами, які розроблятимуть ці реформи. Ось у чому я вбачаю основну користь від подібної співпраці.

Не можна сподіватися на те, що ми просто візьмемо за зразок, наприклад, швейцарську модель і сліпо скопіюємо її у себе. Такими темпами ми ніколи її не побудуємо.

Звичайно, ефективність роботи із західними експертами насамперед залежить від наявності політичної волі, а також від конструктивного налаштування команди, яка цю програму розроблятиме. Поки через наш чиновницький апарат подібні реформи не проходять, головне завдання — зрушити цей процес з місця. Адже західні експерти приїжджають до України вже не вперше, і всі попередні візити закінчувалися висновком, що до реформування армії ми не готові. Сподіваюся, тепер ми — хоч би за рахунок голосування руками і ногами — проведемо хоч якусь люстрацію Верховної Ради, і наступний уряд зможе дати поштовх реформам, інакше це дорога в нікуди.

Микола Сунгуровський

Директор військових програм


Народився в 1951 р. в Москві.

Освіта:

Оренбурзьке вище військове зенітне ракетне училище (1972);

Київська академія протиповітряної оборони (1982);

Вища школа підприємництва при Київському інституті народного господарства (1991).

Кандидат технічних наук, старший науковий співробітник, автор понад 100 наукових праць.

Робота:

з 1982 р. — наукова робота (39-й Науково-дослідний інститут бойового застосування військ ППО сухопутних військ, Центральний науково-дослідний інститут МО, Національний центр оборонних технологій і воєнної безпеки, Аналітична служба Апарату РНБО);

з грудня 1999 р. — координатор програм Центру Разумкова;

з лютого 2000 р. — позаштатний консультант Комітету з питань національної безпеки і оборони Верховної Ради України;

з грудня 2006 р. — директор воєнних програм Центру Разумкова.

Полковник запасу, стаж військової служби — 31 рік. Сфери діяльності — системологія, системний аналіз, стратегічне планування, методи аналізу та забезпечення національної безпеки. Остання посада в державних органах — завідувач відділу Аналітичної служби Апарату Ради національної безпеки і оборони України.

(044) 201-11-98

sungurovsky@razumkov.org.ua