Як позбутися боргового зашморгу?

30 березня 2015

Директор економічних програм Центру Разумкова Василь Юрчишин у коментарі виданню «Новое время» поділився своїми міркуваннями з приводу можливості реструктуризації зовнішнього боргу України.

Україна розпочала переговори про реструктуризацію зовнішнього боргу. Якщо з кредиторами вдасться домовитися, це допоможе знизити граничне навантаження на нашу економіку і зменшити суми боргів, які слід виплатити найближчим часом.

Боргова проблема сьогодні є однією із найсерйозніших. Вирішити її можна або шляхом залучення додаткових ресурсів (у вигляді міжнародної фінансової допомоги), або через зміну боргової структури.

Найбільш вірогідний варіант — відстрочення виплат. Не думаю, що в переговорах з кредиторами варто вести мову про зменшення боргу. Я не хочу втручатися у стратегію і тактику урядових переговорів, але навіть просте продовження термінів виплати основної суми було би достатнім для поліпшення економічної ситуації в Україні.

Якщо поглянути на нашу історію, то можна відзначити: які б важкі часи не переживала Україна, вона завжди своєчасно сплачувала за рахунками. Це непогана характеристика, яка може стати аргументом на нашу користь під час переговорів з кредиторами. Тому, як мені здається, не дуже розумно намагатися відразу зменшити основну суму боргу — на це інвестори можуть просто не погодитися.

Є ще один проблемний момент. Як правило, коли влада говорить про реструктуризацію боргу, вона стверджують, що борг Росії, виданий нам у грудні 2013 року, буде виплачений вчасно. І ось тут можуть виникнути питання: чому одна країна отримує, умовно кажучи, привілеї, а іншим доведеться самим іти на поступки? Я, звичайно, не даю рекомендацій, але питання реструктуризації вельми складне, і російське питання може створити нам додаткові труднощі.

Але те, що уряд активно взявся за реструктуризацію, і з'явився шанс, що нам удасться відстрочити виплати, радує.

Також було би добре, якби вдалося трохи зменшити процентні виплати. Це вже дало би позитивний результат і допомогло б стабілізувати економіку. Але наскільки вдасться знизити відсотки — окреме питання. Це вже технічні деталі, які вирішуватимуться у процесі переговорів.

Головне, щоб інвестори виявилися готовими зробити принциповий крок назустріч Україні.

Василь Юрчишин

Директор економічних і соціальних програм


Народився в 1955 р. в Кам’янці-Подільському.

Освіта:

Київський державний університет імені Т. Шевченка, факультет кібернетики (1977).

Кандидат фізико-математичних наук (1989).

Інститут державного управління та самоврядування при Кабінеті Міністрів України (1994).

Доктор наук з державного управління (2003).

Автор близько 100 наукових праць.

Робота:

Протягом 1977–1993 р. працював в Київському університеті на посадах інженера, наукового та старшого наукового співробітника; 

1994–1999 — головний дослідник з економічних питань Міжнародного центру перспективних досліджень, Фонду розвитку банківської справи і фінансів;

1999–2004 — доцент кафедри економічної політики Української (нині Національної) академії державного управління при Президентові України;

1999–2004 — директор з досліджень Агентства гуманітарних технологій, потім Агенції соціального проектування;

2002–2003 — радник Міністра економіки України;

з квітня 2004 р. — професор кафедри економічної політики Національної академії державного управління при Президентові України;

з червня 2005 р. — директор економічних програм Центру Разумкова.

(044) 201-11-90

yurchyshyn@razumkov.org.ua