У 2016 році слід очікувати на слабку девальвацію гривні

Директор економічних програм Центру Разумкова Василь Юрчишин у своїй колонці на сайті видання «Новое время» оцінив реалістичність проекту державного бюджету, розробленого Міністерством фінансів, а також зробив прогноз стосовно основних показників економіки України у 2016 році.

Встановлений у проекті бюджету Міністерства фінансів на 2016 рік курс 24,1 грн/дол. — однозначно дуже оптимістичний. І він збудеться у тому випадку, якщо наступного року економіка України розвиватиметься і з'являться додаткові ресурси для наповнення валютних резервів.

Важливо відзначити, що необхідною умовою такого економічного розвитку є співпраця з МФВ і іншими великими міжнародними кредиторами. Інакше про наповнення державних резервів говорити складно і база для гривні залишиться вкрай слабкою. Дуже важливо, аби ми пройшли бюджетний процес і завершили його з мінімальними розбіжностями стосовно бачення МВФ. Ідеться про те, щоб дефіцит був або невеликий або існували зрозумілі джерела його фінансування. У цьому питанні досі є труднощі, і це стосується не лише проекту Мінфіну, але і проекту Верховної Ради.

Не можна заперечувати, що курс національної валюти збережеться на рівні 24 грн/дол. Проте з урахуванням слабкості економіки, я прогнозую наступного року слабку девальвацію гривні. Тобто передбачаються коливання з легким нахилом у бік девальвації. Якщо девальвація не буде шоковою, то економічному середовищу вона не зашкодить. Більше того, якщо вона залишиться прогнозованою, то економічні агенти досить швидко підлаштуються під таку динаміку. Слабка девальвація також зможе у дечому підтримати експортерів і сприяти настільки необхідному для економічної стабільності зростанню.

За моїми прогнозами, до кінця наступного року курс національної валюти становитиме не 24,1 грн/дол., а 28–29 грн/дол. Це валютний коридор буде викликаний незначною девальвацією гривні без великих шоків.

Тим часом, зростання ВВП на 2%, як встановлено Мінфіном у проекті бюджету, не виходить за рамки похибки. Подібне зростання на тлі економіки, що обвалилася за останні три роки, забезпечить не більше, ніж виживання. Мінфін можна зрозуміти: до бюджету потрібно закладати консервативні показники, які можуть бути досягнуті за рахунок того, що економічні агенти намагаються поволі відновлюватися. Звичайно, Україна повинна зростати на 7-8% у рік, але вважатимемо, що 2016-ий стане роком післякризового відновлення, для якого 2% зростання — прийнятний показник.

Крім того, уряд встановлює у проекті бюджету зростання мінімальних соціальних стандартів приблизно на 12%. За словами прем'єр-міністра, доходи українців таким чином «наздоженуть» рівень інфляції. Проте це станеться лише у тому разі, якщо інфляція не перевищить ті ж 12%.

Хоча сумніваюся, що її вдасться утримати на такому рівні. Все-таки мінятимуться тарифи, ціни на продукти харчування і так далі Ми прогнозуємо зростання інфляції на рівні 14–16%. Водночас, цього року уряд підняв соціальні стандарти раніше, ніж це планувалося — не в грудні, а у вересні. Тому я не виключаю, що динаміка підвищення соціальних стандартів у 2016 році буде дещо кращою, ніж зараз.

Василь Юрчишин

Директор економічних і соціальних програм


Народився в 1955 р. в Кам’янці-Подільському.

Освіта:

Київський державний університет імені Т. Шевченка, факультет кібернетики (1977).

Кандидат фізико-математичних наук (1989).

Інститут державного управління та самоврядування при Кабінеті Міністрів України (1994).

Доктор наук з державного управління (2003).

Автор близько 100 наукових праць.

Робота:

Протягом 1977–1993 р. працював в Київському університеті на посадах інженера, наукового та старшого наукового співробітника; 

1994–1999 — головний дослідник з економічних питань Міжнародного центру перспективних досліджень, Фонду розвитку банківської справи і фінансів;

1999–2004 — доцент кафедри економічної політики Української (нині Національної) академії державного управління при Президентові України;

1999–2004 — директор з досліджень Агентства гуманітарних технологій, потім Агенції соціального проектування;

2002–2003 — радник Міністра економіки України;

з квітня 2004 р. — професор кафедри економічної політики Національної академії державного управління при Президентові України;

з червня 2005 р. — директор економічних програм Центру Разумкова.

(044) 201-11-90

yurchyshyn@razumkov.org.ua