США, Велика Британія евакуюють з України працівників посольств. Чому не варто панікувати

Наразі такі дії наших західних союзників схожі на керування автівкою


Держдепартамент США наказав сім'ям американських дипломатів і дозволив держслужбовцям виїхати з посольства США у Києві, а Велика Британія відкликає з України частину працівників посольства. Раніше видання NYT повідомляло, що на початку січня (напередодні переговорів Росії із Заходом) з посольства та консульства РФ в Україні було евакуйовано десятки людей, переважно членів сімей дипломатів. 

Зрозуміло, такі новини не могли не сколихнути український інформаційний простір, та привели до певних панічних настроїв серед населення України.

Попри те, що такі дії західних партнерів України не є плановими та дійсно виходять за межі традиційної роботи будь-якого посольства, я б передчасно не панікував, а сприймав їх спокійно та раціонально. І ось чому.

Перш за все хотів би зупинитись на діях не тільки влади, але й усіх нас як суспільства.

Якщо в нас є широке коло союзників, вони надають нам військову та іншу допомогу і, головне, ми цю допомогу приймаємо, але водночас у них, з огляду на ті чи інші складові, є певний погляд на дії Росії, то треба діяти спільно з ними, синхронно відпрацьовувати кожен крок.

Друге. Щодо самих дій наших західних союзників. Річ у тім, що загроза війни не є невідворотною, не є доконаним фактом.

Будь-який прогноз залежить від наявності або відсутності певних умов. Умовами перемоги Росії є слабка Україна, блокування її від допомоги партнерів і слабкий Захід. Кожен з напрямів має плюси та мінуси. Саме такою мірою існує і вірогідність ескалації конфлікту і на це, звичайно, реагують Україна та наші західні партнери.

Саме таке нині й відбувається. Захід, передбачаючи загрозу, робить певні кроки для забезпечення безпеки своїх дипломатичних представництв, але водночас надає Україні військову допомогу, формує пакети санкцій проти РФ.

Наразі саме з боку США та Британії, країн, які оголосили про певні скорочення своїх диппредставництв, відбувається інтенсивне постачання зброї в Україну.

Тобто вони роблять превентивні кроки, щоб агресії з боку Росії не відбулося.

Перш за все демонстративно показують Москві, що легкої прогулянки тут не буде і що Україні є чим відповідати на будь-які агресивні кроки.

А Україні необхідно діяти в руслі своїх союзників, не нагнітаючи психоз, готуватися до будь-якого повороту подій: якщо Росія таки піде війною на Україну, її очільника Володимира Путіна буде чим охолодити.

Щоб було зрозуміліше, вдамся до алегорії.

Ті, хто має власну автівку, роками возять в ній аптечку, вогнегасник. Але це не означає, що вони обов’язково потраплять в аварію. Вони лише готуються до вірогідного розвитку події, яка може ніколи не відбутися.

Так і за сьогоднішньої ситуації: у нас має бути "аптечка" та "вогнегасник", ми маємо бути уважними на "дорозі", але водночас зосередженими, щоб не пропустити потрібний поворот.


Джерело:

Микола Сунгуровський

Директор військових програм


Народився в 1951 р. в Москві.

Освіта:

Оренбурзьке вище військове зенітне ракетне училище (1972);

Київська академія протиповітряної оборони (1982);

Вища школа підприємництва при Київському інституті народного господарства (1991).

Кандидат технічних наук, старший науковий співробітник, автор понад 100 наукових праць.

Робота:

з 1982 р. — наукова робота (39-й Науково-дослідний інститут бойового застосування військ ППО сухопутних військ, Центральний науково-дослідний інститут МО, Національний центр оборонних технологій і воєнної безпеки, Аналітична служба Апарату РНБО);

з грудня 1999 р. — координатор програм Центру Разумкова;

з лютого 2000 р. — позаштатний консультант Комітету з питань національної безпеки і оборони Верховної Ради України;

з грудня 2006 р. — директор воєнних програм Центру Разумкова.

Полковник запасу, стаж військової служби — 31 рік. Сфери діяльності — системологія, системний аналіз, стратегічне планування, методи аналізу та забезпечення національної безпеки. Остання посада в державних органах — завідувач відділу Аналітичної служби Апарату Ради національної безпеки і оборони України.

(044) 201-11-98

sungurovsky@razumkov.org.ua