Що стоїть за зіткненнями під парламентом

Директор військових програм Центру Разумкова Микола Сунгуровський у коментарі виданню «Новое время» спробував з’ясувати причини, які стоять за нещодавніми протестами частини українських військових у Києві.

Нинішні зіткнення під Верховною Радою складно оцінити однозначно. Зрозуміло, що питання демобілізації строковиків регулюються передусім законодавством і підзаконними актами, і я, наприклад, не чув про законодавче продовження терміну призову, тож претензії строковиків мають під собою підстави. Але всі ці питання повинні були вирішуватися в правовому полі, а не через бунти, напади і димові шашки. Є норми законодавства, безліч варіантів вирішення проблеми: можна було направити скаргу у відповідні органи, подати до суду, оскаржити рішення в прокуратурі. А те, що відбувається під парламентом, більше нагадує чийсь політичний проект.

У самому факті зіткнення є і плюси, і мінуси. Однозначний мінус полягає в тому, що строковики намагаються вирішити питання постачання і виплат поза межами правового поля і дестабілізують ситуацію в країні, де і так іде війна. Але плюс в тому, що влада повинна навчитися відчувати свою відповідальність і розуміти, що такі прорахунки, як невиплата постачання і відсутність у солдатів зимової форми, прощатися не будуть.

Чим закінчиться цей випадок для учасників подій, спрогнозувати непросто , адже все-таки я не прокуратура, якій доведеться зайнятися розслідуванням причин і можливих прихованих мотивів появи солдатів під будівлею парламенту. Поки що реакція влади, на мій погляд, була цілком адекватною, але тільки про результати говорити рано. Ми зрозуміємо, чи навчився уряд чути українців, коли з’ясується, чи покращиться ситуація. Чи будуть мотиви для нових антиурядових виступів: з'явиться у солдатів в зоні АТО зимова форма чи не з'явиться, чи вчасно здійснюватимуться виплати.

Сьогодні це питання начебто прийняте до рішення, але до реальних результатів ще далеко. Отже, подальший розвиток ситуації залежатиме від того, наскільки активно уряд візьметься за виконання обіцяного. Владі давно пора зрозуміти: розмовляти з людьми на мові обіцянок вже неефективно. Розмовляти необхідно на мові результатів: сказав — зробив. А якщо ви не в змозі ці результати надати, це означає, що варто звільнити місце для того, кому це вдасться краще.

Микола Сунгуровський

Директор військових програм


Народився в 1951 р. в Москві.

Освіта:

Оренбурзьке вище військове зенітне ракетне училище (1972);

Київська академія протиповітряної оборони (1982);

Вища школа підприємництва при Київському інституті народного господарства (1991).

Кандидат технічних наук, старший науковий співробітник, автор понад 100 наукових праць.

Робота:

з 1982 р. — наукова робота (39-й Науково-дослідний інститут бойового застосування військ ППО сухопутних військ, Центральний науково-дослідний інститут МО, Національний центр оборонних технологій і воєнної безпеки, Аналітична служба Апарату РНБО);

з грудня 1999 р. — координатор програм Центру Разумкова;

з лютого 2000 р. — позаштатний консультант Комітету з питань національної безпеки і оборони Верховної Ради України;

з грудня 2006 р. — директор воєнних програм Центру Разумкова.

Полковник запасу, стаж військової служби — 31 рік. Сфери діяльності — системологія, системний аналіз, стратегічне планування, методи аналізу та забезпечення національної безпеки. Остання посада в державних органах — завідувач відділу Аналітичної служби Апарату Ради національної безпеки і оборони України.

(044) 201-11-98

sungurovsky@razumkov.org.ua