Росія — спонсор тероризму: фактор військового захоплення ядерних об’єктів в Україні

Безпідставне розв’язання Росією широкомасштабної війни в Україні та тактика «випаленої землі», що застосовується агресором по відношенню до українських міст та селищ, а також до об’єктів критичної інфраструктури життєзабезпечення стала загальновідомим фактом у всьому світі. Росія самим варварським чином у ході кровавої війни порушує міжнародне право у багатьох сферах: гуманітарній, військовій, культурній, безпековій.

Президент України В.Зеленський 27 червня 2022р., після чергового цілеспрямованого знищення багатьох цивільних людей російськими ракетами у торгівельному комплексі в м. Кременчук, закликав світових лідерів визнати РФ на юридичному рівні державою спонсором тероризму[1].

Для усього цивілізованого людства критично важливо, щоб російська агресія була якомога швидше зупинена. Це збереже мільйони людських життів, які може забрати війна не тільки внаслідок безпосередніх військових дій, але й шляхом штучно створеного голоду у найбідніших країнах світу та через ядерний тероризм РФ, що найбільш чітко проявився на окупованих нею українських територіях. Для припинення війни необхідно застосовувати не тільки військові та економічні дії, але й правові механізми. Справедливе визнання Росії державою спонсором тероризму США, ЄС та впливовими міжнародними організаціями дозволить пришвидшити й посилити санкційний режим проти РФ, що позбавить її ресурсів для затягування війни.


Терористична діяльність російських військових та Росатому на ядерних об’єктах України

Перше в історії людської цивілізації військовим шляхом захоплені ядерні об’єкти. Це зроблено країною, що являється постійним членом Ради безпеки ООН. Мова йде про військовий тероризм РФ відносно Чорнобильської та Запорізької атомних станцій. Під час їхнього захоплення застосовувалося багато танків й БМП, що вели прицільний вогонь безпосередньо по об’єктам життєзабезпечення АЕС. 4 березня 2022р. російські танки обстріляли не тільки об’єкти допоміжної інфраструктури ЗАЕС, але й атомні блоки.

Виникли істотні ризики виникнення небаченої дотепер світової ядерної катастрофи на найбільшій атомній електростанції Європи, що має шість атомних блоків загальною потужністю 6 ГВт. Також, величезні ризики створюють польоти у безпосередній близькості до АЕС російських крилатих ракет. Вже документально зафіксовано через відеоспостереження п`ять таких випадків, останній з яких зафіксовано 26 червня 2022р., коли крилата ракета пролетіла поряд із Південноукраїнською АЕС[2]. Як відомо, корпуси блоків АЕС не запроектовані, щоб витримати ракетні удари.

Ще одним фактом тероризму Росії є утримання в заручниках технічного персоналу Чорнобильської АЕС упродовж п’яти тижнів окупації. За час окупації російські терористи: свідомо порушували технічний режим зберігання відпрацьованого ядерного палива шляхом переривання зовнішнього електричного живлення; перервали зв’язок для здійснення моніторингу за система безпеки з боку МАГАТЕ, вивезли 5 із 15 контейнерів запчастин для ремонту ядерних об’єктів; здійснили незаконну депортацію у Росію службовців Національної гвардії, що здійснювали охоронні функції. Крім того, виявлені чисельні факти мародерства з боку озброєних російських військових терористів[3].

Аналогічна ситуація щодо безпеки роботи атомних блоків по відношенню до технічного персоналу спостерігається на ЗАЕС дотепер. МАГАТЕ та Державна інспекція ядерно регулювання (ДІЯР) внаслідок російської окупації міста Енергодар не мають можливості здійснювати належний моніторинг за безпекою роботи ЗАЕС. Персонал станцій позбавлений будь яких громадських прав та системно піддається психологічним та фізичним тортурам російськими військовими злочинцями за сприяння представників державної російської компанії Росатом[4]. За повідомленням Головного управління розвідки Міністерства оборони України, на ЗАЕС зростають ризики стосовно безпечної роботи станції також внаслідок відсутності запасних частин та витратних матеріалів[5].

Працівники цієї компанії незаконно знаходяться на території ЗАЕС та надають злочинні розпорядження. Власне, Росатом через такі дії своїх офіційних представників перетворився у кримінальну терористичну організацію, тому усе її керівництво повинно бути визнано міжнародними злочинцями, а компанія Росатом підприємством, що сприяє ядерному тероризму. Наслідком цього повинно стати позбавлення її з боку МАГАТЕ та інших профільних міжнародних організацій усіх ліценцій та сертифікатів на експлуатацію, будівництво та технічне обслуговування ядерних об’єктів.


Порушення РФ базових принципів ядерної безпеки в Україні

Окупація ЗАЕС призвела до порушення восьми фундаментальних вимог МАГАТЕ у сфері безпеки експлуатації атомних електростанцій, які викладені в документі цієї організації «Safety of Nuclear Power Plants: Commissioning and Operation» (SSR 2/2)[6]. Зокрема, слід звернути увагу на критичну складність прийняття персоналом відповідальних рішень, оскільки він вимушений погоджувати свої рішення із окупантами. Також неможливе здійснення незалежного контролю з боку ДІЯР за безпекою через руйнацію засобів комунікації та загрозу життя інспекторів.

Після захоплення майданчика ЗАЕС російськими терористами, персонал не мав змоги здійснити обходи майданчиків та виробничих приміщень АЕС, оскільки така діяльність несе загрозу життю. За наявної інформації, на станції знаходиться військова техніка та розташовані склади із боєприпасами. Також, неможливо виконати вимогу із фізичного захисту з причини перебування на території АЕС у великій кількості озброєних російських терористів.

Тобто, НАЕК «Енергоатом» та ДІЯР втратили фактичний контроль над ЗАЕС, що робить неможливим забезпечувати безпечну експлуатацію ЗАЕС та здійснювати на ній державний нагляд за дотриманням норм, правил та стандартів ядерної та радіаційної безпеки й умов ліцензії на експлуатацію[7].

Росія грубо порушила норми міжнародного права, які прямо забороняють застосовувати збройні сили будь-якої держави для нападу та захоплення атомних електростанцій. У першу чергу, це стосується статті 56 Додаткового протоколу до Женевських конвенцій від 12 серпня 1949р., щодо захисту жертв міжнародних збройних конфліктів, яка говорить про наступне: «Установки і споруди, що містять небезпечні сили, а саме: греблі, дамби й атомні електростанції, — не повинні ставати об'єктами нападу навіть у тих випадках, коли такі об'єкти є воєнними об'єктами, якщо такий напад може викликати звільнення небезпечних сил і наступні тяжкі втрати серед цивільного населення[8]».

Російська Федерація підписала (14.09.2005) та ратифікувала (29.01.2007) Міжнародну конвенцію про боротьбу з актами ядерного тероризму від 13 квітня 2005 року (далі — Конвенція), в якій першочергово зазначено: «дії збройних сил держав регулюються нормами міжнародного права поза рамками цієї Конвенції та що виключення деяких діянь зі сфери застосування цієї Конвенції не звільняє від відповідальності за незаконні з інших поглядів акти, не робить їх законними та не перешкоджає притягненню до відповідальності на підставі інших законів[9]».

Вищезазначені дії російської армії та приватних військових компаній на Чорнобильській та Запорізькій атомних станцій мають усі ознаки ядерного тероризму та потребують термінового розслідування державами-учасницями Конвенції відповідно до статті 7 Конвенції[10].

Як відомо, Сейм Литви у травні ц.р. вже визнав (у цілому) Росію країною спонсором тероризму. Наразі, у Конгресі США також розглядається можливість ухвалення подібного рішення. У разі якщо це станеться, РФ набуде статусу країни ізгоя на рівні із Північною Кореєю, що значно прискорить її військову поразку внаслідок посилення економічної та технологічної кризи й призведе до краху путінського режиму вже в недалекому майбутньому.

ВР України та КМ України доцільно активізувати правову роботу щодо ядерного тероризму з боку Росії, оскільки це дуже чутливе питання для Вашингтону, який традиційно уважно слідкує за безпекою у ядерній сфері в усьому світі. Разом з тим, слід відзначити, що Україна не тільки першою у світі позбавилася ядерної зброї, але й першою постраждала від ядерного тероризму від країни гаранта безпеки, яким Росія визначена Будапештським меморандумом разом із США та Великобританією. Отже, Україна має особливі підстави ініціювати визнання Росію країною спонсором тероризму на основі фактів пов’язаних із військовим захопленням ЧАЕС та ЗАЕС.


[1] Росія стала найбільшою терористичною організацією світу, і це має бути юридичним фактом — звернення Президента України, 27.06.2022, https://www.president.gov.ua/news/rosiya-stala-najbilshoyu-teroristichnoyu-organizaciyeyu-svit-76089

[2] Джерело: НАЕК «Енергоатом» — сторінка в Facebook, 26.06.2022, https://www.facebook.com/energoatom.ua

[3] In Chernobyl’s delicate nuclear labs, Russians looted safety systems — The Washington Post, Jun 2, 2022, https://www.washingtonpost.com/world/2022/06/02/ukraine-chernobyl-damage-done-by-russians/

[4] На Запорізькій АЕС перебувають близько 500 російських солдатів — Mind UA, 31.05.2022, https://mind.ua/news/20242309-na-zaporizkij-aes-perebuvayut-blizko-500-rosijskih-soldativ

[5] Окупанти ставлять під загрозу безпечну роботу Запорізької АЕС — Головне управління розвідки МО України, 03.06.2022, https://t.me/DIUkraine/586

[6] Джерело: IAEA, 2016, https://www-pub.iaea.org/MTCD/Publications/PDF/Pub1716web-18398071.pdf

[7] Кошарна О.П. – «Своя – чужа» Запорізька АЕС: що їй насправді загрожує» — Mind. UA, 07.06.2022, https://mind.ua/openmind/20242677-svoya-chuzha-zaporizka-aes-shcho-yij-naspravdi-zagrozhue

[8] Додатковий протокол до Женевських конвенцій від 12 серпня 1949 року, що стосується захисту жертв міжнародних збройних конфліктів (Протокол I), від 8 червня 1977 року — Верховна Рада України, 08.12.2005, https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/995_199#Text

[9] Міжнародна конвенція про боротьбу з актами ядерного тероризму — Верховна Рада України, 15.03.2006, https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/995_d68#Text

[10] Білявський М. — До питання правового аналізу дій Росії на ядерних об’єктах України, Центр Разумкова, 20.06.2022, https://razumkov.org.ua/statti/do-pytannia-pravovogo-analizu-dii-rosii-na-iadernykh-obiektakh-ukrainy

Володимир Омельченко

Директор енергетичних програм


Народився в 1967 р. в Києві.

Освіта:

Київський політехнічний інститут, факультет хімічного машинобудування (1992).

Автор понад 50 наукових і публіцистичних праць. Брав участь у розробці та здійсненні міжнародних енергетичних проектів та наукових дослідженнях міжнародної енергетичної політики.

Робота:

У 1992–1996 р. працював на різних посадах в галузі машинобудування;

1997–1998 — головний фахівець відділу нафтової, газової та нафтопереробної промисловості міністерства економіки України;

1998–2003 — НАК «Нафтогаз України», очолював напрям транспорту нафти;

2004–2007 — головний консультант Національного інституту проблем міжнародної безпеки РНБО України;

з лютого 2007 р. — експерт Центру Разумкова, з 2013 року — директор енергетичних програм.

(044) 206-85-02

omelchenko@razumkov.org.ua

volodymyr.omelchenko