Путіну потрібен не Донбас, а контроль над Україною

Директор військових програм Центру Разумкова в ефірі «Радіо Свобода» пояснив, навіщо Росія знову розпочала масштабні військові навчання біля кордону з Україною та чому загострення ситуації на Донбасі слід очікувати восени.

— Пане Сунгуровський, а Ви як вважаєте, масштабний наступ з боку проросійських бойовиків і, власне, російських вояків на Донбасі можливий?

По-перше, підготовка до наступу не ведеться впродовж двох-трьох днів. Це достатньо довгий етап. Я так думаю, що це насправді поки «гра мускулами» і тиск психологічний на сторони, які ведуть перемовини, зокрема на Україну.

До речі, сьогодні вже засідає політична підгрупа. І я не став би чекати на якісь поступки з нашого боку. Але у будь-якому разі такий тиск чиниться.

А підготовки насправді до наступу я очікував би ближче до осені, на момент, коли заплановані масштабніші навчання «Кавказ-2016».

— Росією?

Так. І зараз такий широкомасштабний наступ навряд чи можливий. Чому? Тому що воно потягне за собою, якщо не подовження, то посилення санкцій стосовно Росії.

Якщо це буде восени, то до того часу, я так думаю, що вони розраховують, що Україні «викрутять руки» і змусять провести вибори. Це з того боку такі надії, скоріше, існують. Чому? Тому що Сурков уже готує такі заходи.

— І Гризлов про це напередодні заявляв.

Вони заплановані десь на середину, на другу половину квітня. Якщо це тільки вдасться, то це буде насправді досить неприємно для України. Чому? Тому що разом з такими політичними наслідками, а це зокрема легалізація, це поширення Україною всієї цієї, грубо кажучи, «шушари», яка там зараз є.

По-друге, це загрожує дестабілізацією вже з середини.

— Але якщо вони раптом доможуться, росіяни, такого розвитку подій, навіщо ж тоді їм наступ восени, за Вашими ж даними?

Справа в тому, що якщо вони отримують ширший пакет політичних впливів, то з цим навряд чи погодиться суспільство. І ось тоді, я так думаю, що провсяк випадок лишається ще один варіант того, що вже легально обрана влада «ЛНР», «ДНР» звертається за військовою допомогою до Росії. І ось тоді, якщо ці вибори ніхто не визнає, вистачить того, щоб їх визнала сама Росія, на решту вона просто плювати хотіла, як показують події. І тоді вже здійснюється такий широкомасштабний наступ. Я постукаю по столу, щоб цього не було. Це такий варіант можливий.

Я повністю погоджуюся з представниками Генштабу, що військові планують і працюють від найгіршого варіанту. Так планується.

— Сподівайся на краще, а готуйся до гіршого.

Абсолютно. Це виправданий підхід. Чому? Тому що у цьому випадку Росія розраховує, що санкцій жодних не буде, як у випадку з Сирією, коли вони на прохання Асада туди увійшли. Тому вони отримують ще й воєнний козир.

— А яка тоді буде мета, якщо вони восени вдадуться до наступу? Весь Донбас захопити? Можливо, піти далі по Україні, на Ваш погляд?

Знову ж таки, це «викрутити руки» і змусити підписати ті домовленості, які їм необхідні. Їм Донбас не потрібен.

— Їм потрібен контроль над Україною?

Так, їм потрібен контроль над Україною.

— Пане Сунгуровський, Ви погоджуєтеся з паном Гольцом, що Росія розпочала нові військові навчання біля кордонів з Україною для того, щоб продемонструвати свою готовність захищати російську авіабазу для продовження військової операції у Сирії?

Частково погоджуюся, а частково — ні. Чому? Тому що, якби це було б, скажімо, прямою відповіддю на сирійські події, то ті сили, які готуються або ж які підтягуються на навчання, збиралися б не біля кордонів України, а біля аеродромів, звідки вони могли б бути переправлені до Сирії. Це по-перше.

З іншого боку, як фактор демонстрації сили, звісно, нехай вони це щодня демонструють. І не тільки на кордонах з Україною, а безпосередньо з Сирією.

— А ця сила лякає Захід, чи, навпаки, Захід консолідується у протидії Путіну?

Це є стимулом. У всякому випадку зараз і НАТО, і всі країни-члени НАТО намагаються випрацювати нову стратегію, яким чином діяти у відповідь на такі гібридні війни. Знаю, що посилюються угруповання сил біля східних кордонів. Це будуть вже не тільки, скажімо, батальйонні групи США, а це вже повнокровні бригади, які у стані витримати ось ці перші удари. Ось ця стратегія завжди...

Це вже критика наших західних партнерів. Ми ще в 2010 році, коли готувалася нова стратегічна концепція НАТО, про це писали, що цього недостатньо. Потрібно вміти і діяти, по-перше, у всьому діапазоні загроз, по-друге, максимально можливим пакетом сил і засобів, які є у розпорядженні, і бути готовими у будь-який час не тільки зреагувати, але й запобігти загрозі.

— Пане Сунгуровський, Ви погоджуєтеся з деякими українськими експертами, зокрема з Альоною Гетьманчук, яка стверджувала, що, мовляв, Мінські угоди можуть бути виконані за рахунок України, і деякі західні, зокрема європейські політики, саме цього і хочуть? До цього йде чи ні? І санкції з Росії нібито можуть бути зняті цього року.

Складно дати відповідь на це питання. Чому? Тому що цілу низку факторів необхідно враховувати. Необхідно враховувати, що цього року вибори у США, необхідно враховувати, що наступного року вибори в Німеччині і у Франції, необхідно враховувати, що чимало прибічників Путіна на Заході куплені.

— І та ж сама мігрантська криза на Європу впливає, яку ми бачили.

Звісно. Тому все це, як це складеться, грубо кажучи, як стануть зірки, дуже важко передбачити.

— Сирія для Путіна може стати Афганістаном, як для СРСР?

Стовідсотково. Навіть якщо вони через Алеппо вийдуть на кордони з Туреччиною, то це не означає, що весь цей опір придушено. Це араби. Це необхідно враховувати. «Схід — справа тонка».

— Легко зайти у війну, але важко з неї вийти.

Абсолютно.

Микола Сунгуровський

Директор військових програм


Народився в 1951 р. в Москві.

Освіта:

Оренбурзьке вище військове зенітне ракетне училище (1972);

Київська академія протиповітряної оборони (1982);

Вища школа підприємництва при Київському інституті народного господарства (1991).

Кандидат технічних наук, старший науковий співробітник, автор понад 100 наукових праць.

Робота:

з 1982 р. — наукова робота (39-й Науково-дослідний інститут бойового застосування військ ППО сухопутних військ, Центральний науково-дослідний інститут МО, Національний центр оборонних технологій і воєнної безпеки, Аналітична служба Апарату РНБО);

з грудня 1999 р. — координатор програм Центру Разумкова;

з лютого 2000 р. — позаштатний консультант Комітету з питань національної безпеки і оборони Верховної Ради України;

з грудня 2006 р. — директор воєнних програм Центру Разумкова.

Полковник запасу, стаж військової служби — 31 рік. Сфери діяльності — системологія, системний аналіз, стратегічне планування, методи аналізу та забезпечення національної безпеки. Остання посада в державних органах — завідувач відділу Аналітичної служби Апарату Ради національної безпеки і оборони України.

(044) 201-11-98

sungurovsky@razumkov.org.ua