Прогноз на 2018-й. Що чекає економіку?

Наступний рік буде періодом різних виборів і агітацій. Ніхто не захоче ризикувати і проводити непопулярні реформи

У 2017 році дуже багато говорилося про економічне зростання і про те, як наш уряд добре працює і всі зусилля спрямовує на це саме економічне зростання. Але зростання виявився символічним, і добре, якщо в результаті ми будемо мати 2%, про які зараз говорять, як про велике досягнення. Хотілося б нагадати, що цей показник зараз навіть нижче, ніж він був у минулому році, — 2,3%. А якщо врахувати, що в 2014-2015 роках економіка впала на 17%, то досягнення 2017 року можна назвати дуже скромними.

Чому я акцентую увагу саме на зростанні економіки? Це вкрай потрібно Україні. Потрібно, щоб українці нарешті побачили, реально відчули позитивні зміни.

Якщо у нас буде реальне зростання, і економіка країни почне розвиватися, це суттєво знизить хвилю популізму в суспільстві. Зараз всі гучні заяви політиків засновані на тому, що ми маємо слабкі результати реформ, а ось ми, мовляв, прийдемо, і все буде добре. Економічне зростання посилило б імунітет українців проти популістів.

Наступний важливий момент. Якщо ми згадаємо 2014 рік, коли почалася російська агресія, багато говорилося про те, що активне перетворення України, істотне підвищення доходів населення, це одні з найважливіших і надійних ліків проти сепаратистських настроїв. У цьому контексті згадайте хорватський сценарій, коли реформи в країні істотно змінили ситуацію і настрій в конфліктних регіонах Хорватії.
Добробут, антипопулізм і єднання країни — це те, що дасть нам реальне зростання української економіки.

До пропозиції президента підвищити мінімальну зарплату в 2018 році до 4100 гривень можна ставитися двояко. Зарплати в Україні, так само як і прожитковий мінімум, пенсії і допомоги, — вкрай низькі. І вони повинні бути підвищені, і можливо, навіть в адміністративному порядку, як це сталося в цьому році. Але це повинна бути "разова" акція, а не систематична. Зростання зарплат має бути обов'язково пов'язане зі зростанням економіки і продуктивністю праці. Інакше веде до "розривів" у економіці. Ось зараз ми бачимо якесь напруження на валютних ринках. Причина — почали підвищуватися пенсії, йдуть додаткові виплати, тобто ми зіткнулися з явно сезонним фактором. Втім, підвищення мінімальної заробітної плати не потягне за собою шокових наслідків для економіки. Частково ці гроші з'їсть інфляція, частково — девальвація. Істотних змін ми не відчуємо.

Що ж стосується прогнозу на 2018 рік, я не поділяю оптимізму, що ми досягнемо 3% зростання ВВП, як це прописано в бюджеті. Наступний рік буде періодом різних виборів і агітацій. Ніхто не захоче ризикувати і проводити непопулярні реформи, які, в короткостроковому аспекті, можуть призвести до деяких складнощів. Цього не буде. А це значить, що ми знову важливі речі відкладаємо на потім.


Василь Юрчишин

Директор економічних і соціальних програм


Народився в 1955 р. в Кам’янці-Подільському.

Освіта:

Київський державний університет імені Т. Шевченка, факультет кібернетики (1977).

Кандидат фізико-математичних наук (1989).

Інститут державного управління та самоврядування при Кабінеті Міністрів України (1994).

Доктор наук з державного управління (2003).

Автор близько 100 наукових праць.

Робота:

Протягом 1977–1993 р. працював в Київському університеті на посадах інженера, наукового та старшого наукового співробітника; 

1994–1999 — головний дослідник з економічних питань Міжнародного центру перспективних досліджень, Фонду розвитку банківської справи і фінансів;

1999–2004 — доцент кафедри економічної політики Української (нині Національної) академії державного управління при Президентові України;

1999–2004 — директор з досліджень Агентства гуманітарних технологій, потім Агенції соціального проектування;

2002–2003 — радник Міністра економіки України;

з квітня 2004 р. — професор кафедри економічної політики Національної академії державного управління при Президентові України;

з червня 2005 р. — директор економічних програм Центру Разумкова.

(044) 201-11-90

yurchyshyn@razumkov.org.ua