Пробачити борги. Україні пригодиться досвід Польщі

Директор економічних програм Центру Разумкова Василь Юрчишин у коментарі виданню «Новое время» розповів про те, за яких умов Україна може сподіватися на успішну реструктуризацію зовнішніх боргів.

Український уряд активізував процес реструктуризації зовнішніх боргів країни. Це завдання нелегке і швидких результатів очікувати не варто, проте деяке позитивне просування у цій справі я все-таки прогнозую.

Варто відзначити, що найкращим аргументом для зовнішніх кредиторів України є реалізація реформ і реструктуризація національної економіки. Так, Польщі свого часу списали частину зовнішніх боргів завдяки активному реформуванню країни. Міжнародні інвестори зрозуміли: краще зняти частину тиску з національної економіки, щоб згодом відіграти свої вкладення за рахунок економічної діяльності у сприятливому середовищі.

Що можна сказати у такому разі про Україну? Позитивні зміни в економіці країни все-таки відбуваються, хоча і не так швидко, як хотілося б. Водночас, існує низка безперечних умов, виконання яких сприяло би поступкам з боку зовнішніх кредиторів. Ідеться про повноцінний запуск Антикорупційного бюро, приватизацію і навіть незначний приплив інвестицій до України.

Ті, хто знаються на процесах реструктуризації зовнішніх зобов'язань, розуміють, що йдеться про дуже складні і тривалі переговори. На цьому етапі прогноз стосовно реструктуризації боргів України є стримано позитивним. Зокрема не варто чекати списання частини боргу, але перенесення термінів погашення і часткове зменшення вартості його обслуговування цілком реальні.

У переговорах з кредиторами Україні повинна допомогти раціональна позиція. Наша країна ніколи не оголошувала дефолт, хоча і знаходилася в дуже складних економічних обставинах. Це вказує на те, що Україна шукала, шукає і шукатиме всі можливі шляхи, щоб уникнути оголошення дефолту. Крім того, міжнародні інвестори повинні враховувати ті неординарні умови, в яких виявилася країна — це і зовнішня агресія, і необхідність прискореної євроінтеграції.

Водночас не варто чекати розуміння з російського боку. 3 млрд. доларів боргу перед Росією стоять окремо від решти зобов'язань. Я думаю, що до кінця року російські 3 млрд. доларів нам доведеться повернути у будь-якому разі. Звичайно, міжнародним інвесторам буде не дуже приємно, що Росії борги виплачуються, а їм ні. Проте розуміння геополітичної ситуації має нам допомогти.

Василь Юрчишин

Директор економічних і соціальних програм


Народився в 1955 р. в Кам’янці-Подільському.

Освіта:

Київський державний університет імені Т. Шевченка, факультет кібернетики (1977).

Кандидат фізико-математичних наук (1989).

Інститут державного управління та самоврядування при Кабінеті Міністрів України (1994).

Доктор наук з державного управління (2003).

Автор близько 100 наукових праць.

Робота:

Протягом 1977–1993 р. працював в Київському університеті на посадах інженера, наукового та старшого наукового співробітника; 

1994–1999 — головний дослідник з економічних питань Міжнародного центру перспективних досліджень, Фонду розвитку банківської справи і фінансів;

1999–2004 — доцент кафедри економічної політики Української (нині Національної) академії державного управління при Президентові України;

1999–2004 — директор з досліджень Агентства гуманітарних технологій, потім Агенції соціального проектування;

2002–2003 — радник Міністра економіки України;

з квітня 2004 р. — професор кафедри економічної політики Національної академії державного управління при Президентові України;

з червня 2005 р. — директор економічних програм Центру Разумкова.

(044) 201-11-90

yurchyshyn@razumkov.org.ua