П’ять факторів перемоги. Чому битва за Донбас буде вирішальною?

Від чого залежить тривалість війни та наскільки це затягнеться


Тривалість війни залежить від багатьох факторів.

По-перше, від сили наших збройних сил.

По-друге, природно, це можливості нашої економіки з підтримки боєздатності наших збройних сил. І тут велику роль гратиме надання військово-технічної допомоги із боку Заходу. І бажано, щоб ця допомога структурно та за масштабами відповідала нашим потребам не лише в обороні, а й у наступі.

По-третє, це залежить від дієвості західних санкцій і готовності Заходу не тільки позначати ці санкції, а й зробити так, щоб Росія не могла їх обходити. Санкції мають бути наростальними. Тоді є надія, що вони проб'ють цей больовий поріг.

По-четверте, це залежить від політичної солідарності та створення антиросійської коаліції, яка була б спрямована на те, щоб забезпечити фактичну ізоляцію путінського режиму на зовнішньополітичній арені.

По-п'яте, все також залежатиме і від внутрішньо російських факторів. Багато хто каже, що там зараз народ підніметься, голод почнеться чи бунтуватимуть. Нічого не буде. Більше того, погіршення добробуту росіян, знаючи можливості їхнього зомбоящика, вони, навпаки, можуть бути спрямовані проти України — мовляв, бачите, як ви стали погано жити, це через те, що Україна ополчилася, і весь Захід проти нас.

У Росії немає організувального початку. Навіть якщо вийдуть 100, 200 тисяч — розженуть їх, наб'ють морди, посадять в автозаки, оштрафують. Нині там просто драконівські закони. Люди прості не готові на те, щоб вийти, отримати по нирках, заробити 30 тис. штрафу, а другий штраф — це вже 350 тис.

Інше питання, що в адміністративних одиницях національних утворень — Башкирія, Татарстан, Хабаровський край, територія, де було 1993 року проголошено Уральську республіку, — там могли такі організаційні осередки зберегтися. Надія на них, що щось може початися. Причому ще тому, що в умовах фінансових обмежень, яких зазнає Росія, і відоме медведєвське «Грошей немає, але ви тримаєтеся», — національна гвардія, поліція — вони знаходяться на утриманні у цих регіональних еліт. Хочу сподіватися, що їх слабкість сприятиме тому, що в таких адміністративних одиницях можуть проявитися протестні настрої, що зіграє на нашу користь. На них у мене маленька надія є.

Скільки часу триватиме війна? Цей сценарій залежатиме від того, які втрати Путін зазнає на цьому другому етапі війни. В арміях, які управляються розсудливими людьми, вважається, якщо втрат 30% від усього бойового складу, то це вже межа больового порогу. А коли армії керуються маніяками, то одиниці втрат не рахуються. Путін же сказав, що будь-які втрати не можна порівняти з тими цілями, які вони ставлять. Мало буде цієї часткової мобілізації, наберуть ще мільйон гарматного м'яса. Розрахунку на те, що це буде больовим порогом, у мене теж немає жодного. Саме тому битва за Донбас буде вирішальною. Тому що кожна наступна хвиля тієї ж мобілізації, вона характеризуватиметься все меншою і меншою якістю особового складу, який буде призиватися. Насправді це буде сировина, гарматне м'ясо. І вже є повідомлення, що вже з Ірану Росія тягне техніку. Своєї вже не вистачає. А в умовах, коли немає фінансів, немає поповнення технологічними речами, зокрема мікроелектронною базою, це буде технічний колапс. І за цих умов продовжувати війну просто стане неможливо. Тобто від того, скільки ми тут«накришимо», залежатиме результат війни.


Джерело:

Микола Сунгуровський

Директор військових програм


Народився в 1951 р. в Москві.

Освіта:

Оренбурзьке вище військове зенітне ракетне училище (1972);

Київська академія протиповітряної оборони (1982);

Вища школа підприємництва при Київському інституті народного господарства (1991).

Кандидат технічних наук, старший науковий співробітник, автор понад 100 наукових праць.

Робота:

з 1982 р. — наукова робота (39-й Науково-дослідний інститут бойового застосування військ ППО сухопутних військ, Центральний науково-дослідний інститут МО, Національний центр оборонних технологій і воєнної безпеки, Аналітична служба Апарату РНБО);

з грудня 1999 р. — координатор програм Центру Разумкова;

з лютого 2000 р. — позаштатний консультант Комітету з питань національної безпеки і оборони Верховної Ради України;

з грудня 2006 р. — директор воєнних програм Центру Разумкова.

Полковник запасу, стаж військової служби — 31 рік. Сфери діяльності — системологія, системний аналіз, стратегічне планування, методи аналізу та забезпечення національної безпеки. Остання посада в державних органах — завідувач відділу Аналітичної служби Апарату Ради національної безпеки і оборони України.

(044) 201-11-98

sungurovsky@razumkov.org.ua