Коли закінчиться війна. Прогнози та сценарії

10 березня 2022

Україна вже два тижні стримує багатотисячну навалу російського війська. Документи захоплених у полон солдатів РФ вказують на те, що операція з окупації сусідньої країни мала б закінчиться за лічені дні. Ці плани Кремля зазнали невдачі. Але скільки ще можуть тривати воєнні дії в Україні?


"Якщо казати про дії Росії, то можна згадати відому фразу "Акела промахнувся". Цей "Акела" промахнувся у багатьох своїх розрахунках. Операція була розрахована на кілька днів, але вже зараз ми бачимо, що Росія нічого не може силою своїх наземних військ зробити такого, щоб докорінно переламати ситуацію", — пояснює Олексій Мельник, колишній військовий льотчик, а нині керівник програм зовнішньої політики і міжнародної безпеки Центру Разумкова.

Олексій Мельник погоджується з думкою про те, що невдачі окупантів "на землі" змушують армію РФ вдаватись до постійного терору з повітря — авіаційних і ракетних ударів.

"Які висновки з цієї ситуації? Позитив у тому, що ми їх зупинили, і стратегічних резервів поблизу зони бойових дій в них немає. Погана новина в тому, що Путін не має наміру зупинятися, і він буде використовувати все, що в нього є, щоб досягти результату в Україні, який образно можна назвати "тож не діставайся ти нікому", — зауважив аналітик Центру Разумкова в інтерв'ю ВВС News Україна.

Олексій Мельник пригадує, що у часи служби воєнним льотчиком втрачав товаришів по службі після бойових вильотів. Ця ситуація безумовно відбивається на діях військових, каже він, але зараз експерт не бачить ознак того, що значні втрати росіян переломлять ситуацію.

"Хочеш не хочеш, але це в тебе в голові є. Звичайно, це впливає на морально-психологічний стан. Тепер вони, мабуть, намагатимуться діяти обережніше, щоб їх не збили. Але поки що я не бачу ознак, що вони відмовляться виконувати накази", — зауважує Мельник.

Так само він скептично ставиться до прогнозів, що росіяни на даному етапі почнуть вдаватися до акцій непокори через економічні санкції та інформацію про гибель солдатів. Експерт вважає, що минуть місяці, поки громадяни РФ будуть дійсно готові до таких дій.

Аналітик впевнений, що постійні апеляції до російського народу і запевнення західних політиків у його "безневинності" — це величезна помилка.

"Це докорінна помилка. Саме російський народ — це ворог, це нація, яка зробила Путіна, яка його підтримує, і вона заслуговує покарання і відповідальності на рівні з Путіним", — пояснює він.


Джерело:

Олексій Мельник

Співдиректор програм зовнішньої політики та міжнародної безпеки, координатор міжнародних проектів


Народився в 1962 р. в Хмельницькій області. Закінчив Чернігівське вище військове авіаційне училище льотчиків (1984), Інститут іноземних мов міністерства оборони США (1993), Школу командирів ескадрилій Університету військово-повітряних сил США (1994), Курс управління повітряним рухом військово-повітряних сил США (2001), Королівський коледж оборонних наук Великої Британії (2007).

Робота:

1980–2001 р. — служба в Збройних Силах, підполковник запасу, учасник миротворчих операцій ООН (1996, 1997). Остання посада в Збройних Силах України — заступник командира авіаційної бази з льотної підготовки.

2001–2004 р. — Центр Разумкова.

2004–2005 р. — ДП «Укроборонсервіс».

2005–2008 р. — Міністерство оборони України, начальник організаційно-аналітичного управління забезпечення роботи міністра оборони України — перший помічник міністра оборони.

(044) 201-11-95

melnyk@razumkov.org.ua

oleksiy.melnyk