Значення Індексу поточної економічної спроможності (Індексу) у жовтні 2017р., порівняно з вереснем, знизилось на 1 пункт і становить 97 одиниць.
Вказане зниження (що інтерпретується як погіршення поточної економічної спроможності українців) головним чином зумовлено наступними чинниками:
- незважаючи на підвищення середньої номінальної заробітної плати у вересні, індекс реальної заробітної плати є нижчим, порівняно з показниками червня-липня цього ж року;
- відбулося суттєве зростання заборгованості з виплат заробітної плати — майже на 6%, порівняно з попереднім місяцем;
- хоча обсяги депозитів населення у банківській системі зросли, проте обсяги кредитування населення знизились; водночас, вартість кредитів для населення (кредитні ставки) підвищилися, хоча ставка за депозитами знизились.
Запроваджений Центром Разумкова Індекс поточної економічної спроможності (Індекс) характеризує (інтегрує) не лише традиційно розглядувану купівельну спроможність населення, але й економічну стійкість — здатність «усередненого» домогосподарства до життєдіяльності за умови втрати джерел поточного доходу впродовж певного періоду часу. Саме економічна стійкість є однією з найважливіших умов відчуття життєвої захищеності, упевненості в завтрашньому дні — отже, можливостей побудови довгострокових життєвих стратегій, загалом умовою позитивного соціального самопочуття.
Слід нагадати, що упродовж 2017р. спостерігається загальне помітне підвищення значення Індексу (порівняно з відповідними періодами минулого року), внаслідок:
- посилення макроекономічних стабілізаційних процесів, у т.ч. уникнення значної девальвації гривні, і, як наслідок, значне підвищення середньої номінальної і реальної заробітної плати (в т.ч. за рахунок подвоєння мінімальної зарплати);
- підвищення середніх зарплат також сприяло певному покращенню з оплати житлово-комунальних послуг (у т.ч. завдяки системі субсидій);
- послаблення і навіть зниження регіональних і галузевих диспропорцій;
- покращення ситуації у сфері зайнятості (зростання пропозиції і зменшення навантаження на вакантні посади).
Зважаючи на очікуване осінньо-зимове ускладнення економічної ситуації (зокрема, підвищення девальвації та інфляції, погіршення оплати житлово-комунальних послуг, зниження сезонної зайнятості), до грудня 2017р. слід очікувати подальше зниження значення Індексу, яке у листопаді (за нашими оцінками) знизиться до 95 одиниць.
Динаміка головних економічних показників, використаних для аналізу Індексу наведена на діаграмах нижче.