Директор економічних програм Центру Разумкова Василь Юрчишин у своїй колонці на сайті видання «Новое время» розповів про основні умови відновлення економічного зростання України у наступному році.
Однією з умов відновлення економічного зростання України наступного року є консервація російської агресії на Донбасі. Якщо ж конфлікт знову загостриться, питання розвитку і зростання економіки знову перетворяться на невизначену перспективу.
Я також згоден з думкою, що економіка України досягнула дна. Інфраструктурі, промисловості й економічним зв'язкам країни були завдані великі збитки впродовж 3–4 кварталів минулого року і першого кварталу 2015 року. Зараз ми спостерігаємо деяке заспокоєння ситуації, економічні агенти потроху перебудовують свої бізнес-зв'язки, не орієнтуючись на східні регіони, як це було раніше. Можна також чекати, що надалі населення вкладатиме гроші у самозбереження, самозабезпечення і певне підвищення свого добробуту.
Виходячи з цього, можна сподіватися, що наступного року відбудеться хоч невелике, але все-таки економічне зростання, і валютний курс відреагує на це відповідним чином. Тобто таких валютних шоків, які ми спостерігали торік чи на початку цього року, вже не буде.
Якщо економіка залишиться стабільною, валютний курс зможе коливатися у невеликому діапазоні і з незначними тенденціями до девальвації. Таким чином, озвучений Міністерством фінансів курс 24 гривні за долар, який вони планують закласти до бюджету 2016 років, не містить у собі нічого катастрофічного. Якщо цього року ми маємо, скажімо, 22 гривні за долар, то 24 гривні за долар у наступному році свідчать про невелику девальвацію.
Для слабкої економіки девальвація є корисною, оскільки така економіка не може тримати курс фіксованим. Незначна девальвація у деякій мірі допоможе країні набрати оберти, підтримає експортерів і дасть фінансові ресурси підприємцям за рахунок того, що гроші підуть в обіг.
Таким чином, за умов відносної стабільності проект бюджету з курсом 24 гривні за долар не виглядає утопічним. Проте він лишається досить оптимістичним.
По-перше, Україна лише починає процес врівноваження зовнішньоторгівельного балансу. Оскільки економіка все ще слабоконкурентна, а експорт вузькоорієнтований, надходження до резервів і можливості для збалансування зовнішньої торгівлі не видаються безумовними. Іншими словами, ризики у зовнішній торгівлі все ще залишаються.
По-друге, незважаючи на те, що ми домовилися про реструктуризацію зовнішнього боргу, процентні виплати залишаються. Валютні резерви країни все ще на низькому рівні, і вони недостатні для макроекономічної стабільності.
Крім того, зважаючи на політичні перешкоди, зокрема з голосуванням за пакет законопроектів, рекомендованих Євросоюзом, з'явилися серйозні ризики для продовження підтримки МВФ. Ще кілька місяців тому я був упевнений, що ми отримаємо подвійний транш, а зараз вже є сумніви. Якщо МВФ сповістить про призупинення фінансування України, виникне велика ймовірність консервації проектів Світового банку, ЄБРР, ЄС, а також кредитних гарантій американського уряду. Це матиме негативні наслідки для валютних резервів, а також створить тиск на валютний курс. Може початися паніка, спекуляції на валютному ринку і гривня може поповзти.
Тобто дві головні умови для макроекономічної і валютної стабільності — це недопущення розростання військової агресії і внутрішньополітичне врегулювання (насамперед прийняття необхідного пакету законопроектів).