Чому зростає курс долара

16 листопада 2016

Економічні агенти побоюються посилення ризиків девальвації та інфляції

Існує низка факторів, що впливають на послаблення гривні. Почати можна з того, що зараз погіршується зовнішньоторговельне сальдо, що, зрозуміло, обмежує можливість для заходів щодо підтримки гривні.

Наступний момент — у цьому році, як, на жаль, і в попередніх, Україна не стала інвестиційно привабливою. Найбільше це проявляється в осінній період, коли валютна виручка, яка традиційно надходить у країну від валютних операцій — експорту і зростання імпорту, необхідного для підтримки енергетичної стабільності — накладається на слабку економічну динаміку. Це також є макроекономічним фактором, що впливає на ослаблення гривні.

Усі ці макроекономічні фактори найбільше впливають на середньострокові аспекти. Наразі ж очікуються великі проблеми з бюджетом через підвищення мінімалки. Економічні агенти розцінюють це як посилення ризиків девальвації та інфляції, а тому частина економічних агентів робить певні кроки для збереження своїх ресурсів.

До того ж, наші внутрішньополітичні проблеми можуть призвести до подальшого гальмування реформування, незацікавленості МВФ у кредитуванні України, скорочення можливостей доступу до певних фінансових програм розвинених країн та міжнародних фінансових інституцій.

Адже якщо МВФ вирішить, що Україна неналежним чином виконує свої зобов'язання, це означає ледь не автоматичне скорочення фінансування від Світового банку, ЄБРР та інших.

Україні зараз дуже важливо проводити і демонструвати хоча б якісь позитивні зміни. Підвищення мінімалки — це не реформування. Це перерозподіл ресурсів, який навряд чи зможе стати чинником стабільного зростання, а значить, зміцнення національної валюти та поліпшення добробуту громадян.

 

Василь Юрчишин

Директор економічних і соціальних програм


Народився в 1955 р. в Кам’янці-Подільському.

Освіта:

Київський державний університет імені Т. Шевченка, факультет кібернетики (1977).

Кандидат фізико-математичних наук (1989).

Інститут державного управління та самоврядування при Кабінеті Міністрів України (1994).

Доктор наук з державного управління (2003).

Автор близько 100 наукових праць.

Робота:

Протягом 1977–1993 р. працював в Київському університеті на посадах інженера, наукового та старшого наукового співробітника; 

1994–1999 — головний дослідник з економічних питань Міжнародного центру перспективних досліджень, Фонду розвитку банківської справи і фінансів;

1999–2004 — доцент кафедри економічної політики Української (нині Національної) академії державного управління при Президентові України;

1999–2004 — директор з досліджень Агентства гуманітарних технологій, потім Агенції соціального проектування;

2002–2003 — радник Міністра економіки України;

з квітня 2004 р. — професор кафедри економічної політики Національної академії державного управління при Президентові України;

з червня 2005 р. — директор економічних програм Центру Разумкова.

(044) 201-11-90

yurchyshyn@razumkov.org.ua