Чому Національний банк України не відпускає курс долара

Директор економічних програм Центру Разумкова Василь Юрчишин у коментарі виданню «Новое время» пояснив, чому Національний банку України не поспішає скасовувати всі обмеження на валютному ринку, які були встановлені для стабілізації економічної ситуації.

Національний банк України почав знімати деякі обмеження на грошово-кредитному ринку країни, які раніше були введені для стабілізації економічної ситуації. Водночас багато хто очікував рішучіших кроків НБУ для зменшення регуляторного тиску.

Що ж не дозволяє провести лібералізацію валютного ринку повною мірою?

Насамперед, чинники, що негативно впливають на стабільність валютного ринку, досі не усунені. Їхній вплив зберігається. Зокрема йдеться про військову агресію. На жаль, як і раніше, існує ризик відновлення активних бойових дій. У таких умовах небезпечно здійснювати лібералізацію будь-яких ринків. Ми вже бачили, як у лютому активізація агресивних дій з боку проросійських сил привела до паніки не лише на валютному ринку, але і на споживчих ринках.

Крім того, українська економіка ще не демонструє ознак стійкості. Можна, звичайно, посилатися на те, що йде війна, проте експерти наполягають на тому, що не можна все виправдовувати таким чином. Навпаки, якби зміни відбувалися швидше, то економіка значно легше реагувала би на активізацію військових дій. Це своєю чергою сприяло би поліпшенню загального економічного добробуту і спокою в Україні.

Ще один важливий чинник — у нас досі не працюють інститути і правила гри. Це стосується не лише валютного ринку, але й інших сфер економіки. Наприклад, зараз багато говорять про приватизацію, але цього року вона навіть не починалася. А приватизація, своєю чергою, тісно пов'язана з надходженням валюти і зміцненням національної грошової одиниці. Подібна ситуація склалася і з бюджетом. Ми не знаємо точно, на які сфери і в яких розмірах буде спрямована бюджетна підтримка. Тобто залишається чимало старих проблем, які не дозволяють говорити про прозорість економічного середовища.

У таких умовах важко сподіватися на те, що валюта почне зміцнюватися. Питання не в діях Нацбанку — він лише реагує на ті зміни, які повинні були статися вже давно, але їх все ще немає. Оскільки економіка не працює, а прибуток від експорту незначний, то зберігається високий попит на валюту.

Ці ланцюжки взаємозв'язаних чинників пояснюють, чому сьогодні не можна говорити про пом'якшення обмежень на валютному ринку.

Василь Юрчишин

Директор економічних і соціальних програм


Народився в 1955 р. в Кам’янці-Подільському.

Освіта:

Київський державний університет імені Т. Шевченка, факультет кібернетики (1977).

Кандидат фізико-математичних наук (1989).

Інститут державного управління та самоврядування при Кабінеті Міністрів України (1994).

Доктор наук з державного управління (2003).

Автор близько 100 наукових праць.

Робота:

Протягом 1977–1993 р. працював в Київському університеті на посадах інженера, наукового та старшого наукового співробітника; 

1994–1999 — головний дослідник з економічних питань Міжнародного центру перспективних досліджень, Фонду розвитку банківської справи і фінансів;

1999–2004 — доцент кафедри економічної політики Української (нині Національної) академії державного управління при Президентові України;

1999–2004 — директор з досліджень Агентства гуманітарних технологій, потім Агенції соціального проектування;

2002–2003 — радник Міністра економіки України;

з квітня 2004 р. — професор кафедри економічної політики Національної академії державного управління при Президентові України;

з червня 2005 р. — директор економічних програм Центру Разумкова.

(044) 201-11-90

yurchyshyn@razumkov.org.ua